کد خبر:7257
پ
۱۳۹۸۱۰۰۹۰۱۳۲۰۰۲۶۱۱۹۲۳۷۴۱۴

پیشگیری و درمان بیماری‌های مزمن غیرواگیر با رژیم درمانی

عضو هیئت علمی گروه تغذیه بالینی و رژیم درمانی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: رژیم درمانی برای پیشگیری و درمان همه بیماری‌ها به ویژه بیماری‌های مزمن غیرواگیر توصیه می‌شود. گلبن سهراب اظهار کرد: در سال‌های گذشته اهمیت رشته تغذیه برای عموم مردم مشخص شده و تعداد مراجعات مردم به مطب‌های متخصصان تغذیه و بخش […]

عضو هیئت علمی گروه تغذیه بالینی و رژیم درمانی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: رژیم درمانی برای پیشگیری و درمان همه بیماری‌ها به ویژه بیماری‌های مزمن غیرواگیر توصیه می‌شود.

گلبن سهراب اظهار کرد: در سال‌های گذشته اهمیت رشته تغذیه برای عموم مردم مشخص شده و تعداد مراجعات مردم به مطب‌های متخصصان تغذیه و بخش تغذیه بالینی و رژیم درمانی بیمارستان‌ها روند افزایشی داشته است.

وی آگاه کردن پزشکان به توانمندی‌های متخصصان تغذیه و نقش تغذیه در پیشگیری و درمان بیماری‌ها را هدف پیش رو خواند و افزود: ارجاع بیماران توسط پزشکان به دفاتر تغذیه می‌تواند نقش قابل توجهی در پیشگیری و درمان بیماری‌ها داشته باشد.

سهراب با بیان اینکه مطابق با آمار سازمان نظام پزشکی در حال حاضر حدود ۱۲ هزار نفر کارشناس و کارشناس ارشد و دکترای تغذیه وجود دارد، افزود: رشته تغذیه در کل دنیا از جمله ایران ۴ گرایش مهم دارد از جمله تغذیه بالینی و رژیم درمانی، تغذیه جامعه، تغذیه سلولی و تغذیه ورزشی است.

عضو هیئت علمی گروه تغذیه بالینی و رژیم درمانی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: پیشگیری از بیماری‌ها به عنوان مثال ارائه برنامه غذایی برای پیشگیری از چاقی یا پیشگیری از سرطان، کمک به درمان بیماری‌ها (مثلاً فردی مبتلا به دیابت است. در کنار داروهای مورد نیاز ارائه یک برنامه غذایی منطبق با بیماری فرد بسیار می‌تواند در بهبود روند بیماری و پیشگیری از عوارض بیماری نقش داشته باشد) و حتی درمان برخی از بیماری‌ها فقط از طریق تغذیه و رژیم درمانی نیز از طریق تغذیه بالینی و رژیم درمانی امکانپذیر است بعنوان مثال کودکی که به طور مادرزادی مبتلا به بیماری‌های مادرزادی مانند فنیل کتون اوری یا سایر بیماری‌های متابولیک مادرزادی است فقط از طریق برنامه غذایی مناسب می‌توان از بروز عوارض مهمی مانند عقب ماندگی ذهنی در او کرد چون این بیماری‌ها درمان دارویی ندارند.

وی خاطرنشان کرد: رژیم درمانی هم در پیشگیری و هم در درمان از بیماری‌ها نقش مؤثری دارد و در بحث تغذیه بالینی ارائه برنامه غذایی مناسب در پیشگیری از عوارض بیماری‌ها بسیار مؤثر است. به عنوان مثال برنامه غذایی مناسب در فرد مبتلا به دیابت می‌تواند از پیشگیری از ابتلاء فرد به نارسایی کلیه جلوگیری کند. یا در فردی که کلیه اش نارسا شده می‌تواند از وابستگی فرد به دیالیز پیشگیری کند.

گلبن گفت: عمده کار تغذیه بالینی و رژیم درمانی در بیمارستان است. فارغ التحصیلان رشته تغذیه می‌توانند در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای تغذیه در بیمارستان‌ها مشغول به کار باشند. فارغ التحصیلان رشته تغذیه در بیمارستان‌ها به دو کار مهم اشتغال دارند. ارائه رژیم‌های غذایی در بخش‌های مختلف بیمارستانی و کلینیک‌های سرپایی و نظارت بر واحد مدیریت بخش غذا که وظیفه آن تهیه رژیم غذایی توصیه شده توسط متخصصین تغذیه و توزیع آن در بخش‌های مختلف بیمارستان است.

وی افزود: رژیم درمانی برای پیشگیری و درمان همه بیماری‌ها بخصوص بیماری‌های مزمن غیرواگیر توصیه می‌شود.

عضو هیئت علمی گروه تغذیه بالینی و رژیم درمانی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اضافه کرد: اجرای کنگره‌های تغذیه باعث می‌شود همه جوانب رشته تغذیه توسط سایر رشته‌های پزشکی و توسط مردم بیشتر شناخته شوند، که می‌تواند باعث مراجعه بیشتر به دفاتر رژیم درمانی و پیشگیری و درمان بیماری‌ها شود. همچنین محلی برای تبادل نظر متخصصان تغذیه و ارائه مطالب جدید و به روز علمی است.

منبع
مهر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید