کد خبر:2154
پ
نهال

۲میلیون و ۹۰۰ هزار اصله نهال در اصفهان تولید شد

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری اصفهان از تولید ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار اصله نهال در استان در راستای افزایش پوشش گیاهی در منطقه خبر داد. ابوطالب امینی روز پنجشنبه در نشست خبری به مناسبت “هفته دولت” افزود: سهم بخش خصوصی از این تعداد یک میلیون و ۷۰۰ هزار اصله بوده است. وی با اشاره […]

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری اصفهان از تولید ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار اصله نهال در استان در راستای افزایش پوشش گیاهی در منطقه خبر داد.

ابوطالب امینی روز پنجشنبه در نشست خبری به مناسبت “هفته دولت” افزود: سهم بخش خصوصی از این تعداد یک میلیون و ۷۰۰ هزار اصله بوده است.

وی با اشاره به طرح ملی کشت یک میلیارد اصله نهال در کشور در بازه زمانی چهار ساله تصریح کرد: سهم استان اصفهان از این تعداد ۲۰ میلیون اصله است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری اصفهان خاطرنشان کرد: این نهال‌ها گونه‌های سازگار با خشکسالی است که با میزان کمی آب به رشد و زندگی خود ادامه می‌دهند لذا برای آبیاری آنها مشکلی نداریم.

امینی افزود: در یک سال اخیر ۷۳۵ استعلام مربوط به معادن انجام و با ۱۵۰ فقره از آنها موافقت شده است که البته هیچیک با محیط زیست و مناطق حفاظت شده ارتباطی ندارد.

وی اضافه کرد: پروژه‌های آبخیزداری در سطح بالغ بر ۱۸۵ هزار هکتار از اراضی طبیعی استان انجام و در سطح یکصد هزار هکتار نیز مطالعات این بخش تکمیل شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری اصفهان با اشاره به تغییر کاربری مجاز اراضی با هدف توسعه مسکن در استان تصریح کرد: در یک سال اخیر ۴۵ واگذاری زمین به بنیاد مسکن به مساحت ۳۳۴ هکتار و ۱۲۹ واگذاری به سازمان ملی زمین مسکن به وسعت ۲۶ هزار و ۸۴۱ هکتار به ثبت رسیده است.

امینی ادامه داد: در این مدت همچنین ۳۸۵ طرح کشاورزی در ۸۶۵ هکتار و ۸۷ طرح غیرکشاورزی در یک هزار و ۱۳۶ هکتار از عرصه‌های طبیعی استان انجام شد.

وی از افتتاح پنج پروژه آبخیزداری در هفته دولت خبر داد و گفت: طرح‌هایی از جمله آبخیزداری، مرتع، گیاهان دارویی و بیابانزُدایی در زمره این پروژه‌هاست.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری اصفهان خاطرنشان کرد: سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور با قرارگاه امام حسن(ع) تفاهمنامه‌ای را برای اجرای پروژه‌های آبخیزداری منعقد کرده‌اند که سهم استان ما از آن یک هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال و ۱۴ پروژه در گستره حدود ۶۰۰ هکتار است.

استان اصفهان۱۰.۷ میلیون هکتار مساحت دارد که بیش از ۹۰ درصد از آن معادل ۹.۸ میلیون هکتار را عرصه‌های منابع طبیعی و ملی شامل می‌شود که از این میزان حدود ۴۰۳ هزار هکتار را جنگل(چهار درصد)، ۶ میلیون هکتار را مرتع (۶۴ درصد) و سه میلیون هکتار را بیابان(۳۲ درصد) در برگرفته است.
جنگل‌های استان بطور عمده در ۲ شهرستان فریدونشهر با ۴۰ هزار هکتار و سمیرم با ۲۵ هزار هکتار قرار دارند و سرانه جنگل در این منطقه کمتر از ۰.۱ هکتار است اما با وجود سطح کم، تنوع گونه‌ای خوبی(۳۵ گونه درختی ودرختچه‌ای) دارد.

دوم تا هشتم شهریور بعنوان “هفته دولت” نامگذاری شده است.

منبع
ایرنا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید