کد خبر:5368
پ
۶۲۸۰۳۳۸۴
یک عضو جامعه روحانیت مبارز:

۲۵ آبان، روز اثبات از خود گذشتگی مردم اصفهان است

یک عضو جامعه روحانیت مبارز با اشاره به روز تدفین بیش از ۳۷۰ نفر از شهدای اصفهان در ۲۵ آبان ۱۳۶۱گفت: چون دفن بسیاری از شهدا به علت تعداد زیاد مقدور نبود مردم ساکن در جوار گلزار شهدا ۲۰ خانه خود را تقدیم کردند تا دفن شهدا میسر شود که این ازخودگذشتگی افتخار بزرگی برای […]

یک عضو جامعه روحانیت مبارز با اشاره به روز تدفین بیش از ۳۷۰ نفر از شهدای اصفهان در ۲۵ آبان ۱۳۶۱گفت: چون دفن بسیاری از شهدا به علت تعداد زیاد مقدور نبود مردم ساکن در جوار گلزار شهدا ۲۰ خانه خود را تقدیم کردند تا دفن شهدا میسر شود که این ازخودگذشتگی افتخار بزرگی برای مردم اصفهان است.

حجت‌الاسلام احمد سالک درباره روز ۲۵ آبان، روز حماسه و ایثار مردم اصفهان، اظهار کرد: در وهله اول سالگرد شهادت بیش از ۳۷۰ شهید در ۲۵ آبان ۱۳۶۱ را به خانواده‌های معزز آنان تبریک و تسلیت می‌گویم. ۲۵ آبان برگ زرینی بر تارُک تاریخ انقلاب اسلامی ایران است. فرهنگ فهم و درک فلسفه شهادت، استقامت، تکیه بر صبر و شکیبایی در برابر حوادث و سختی‌های جنگ تحمیلی ۸ ساله صاحب فرهنگ دینی است که این فرهنگ عمیق در قرآن و خطبه ۱۷۶ نهج‌البلاغه آمده است.

وی افزود: عمل خالصانه کار انسان‌های مبارز و مجاهد به دور از هر گونه شعار است. آینده‌نگری و دیدن قله‌های بلند پیروزی مهم است که این امر با استقامت و شکیبایی به دست می‌آید. صبر، فرهنگ مبارزه و مجاهدت است و باید انواع تاکتیک‌ها را در برابر ترفند و مکر دشمنان لحاظ کرد. بنابراین ۲۵ آبان تابلوی یک ملت با بصیرت و با استقامت است. البته مردم اصفهان حتی قبل از پیروزی انقلاب اسلامی حماسه‌های بی‌بدیلی آفریدند و در برابر حکومت ملعون شاه و حکومت‌ نظامی او ایستادند و بیش از ۲۰۰ شهید دادند.

این عضو جامعه روحانیت مبارز، تصریح کرد: امروز سالروز شهادت ۳۷۰ شهیدی است که در میدان امام(ره) بر روی دستان مردم اصفهان تشییع شدند و آیت‌الله سید اسماعیل هاشمی بر پیکر مطهر این شهدا نماز خواند. برخی از شهدای این روز پدر و پسر و برادر بودند مانند شهید حیدری که به همراه پسرش تشییع شد که ما تابوت‌های این دو نفر را به یکدیگر متصل کردیم. مردم شریف اصفهان پیکر این شهدا را تا گلستان شهدا تشییع کردند و چون دفن بسیاری از شهدا به علت تعداد زیاد مقدور نبود مردم ساکن در جوار گلزار شهدا ۲۰ خانه خود را تقدیم کردند تا دفن شهدا میسر شود که این از خودگذشتگی افتخار بزرگی برای مردم اصفهان است و البته درس‌های زیادی در دل خود دارد.

سالک با بیان اینکه تا غروب دفن شهدا طول کشید، گفت: آخر همان هفته ۲۵۰ شهید دیگر در اصفهان تشییع شد و چند روز بعد از آن بیش از ۱۵۰ شهید تشییع و به خاک سپرده شدند. عملیات محرم برای آزادسازی۷۵۰ کیلومتر مربع از خاک ایران انجام شد که بیش از ۱۰۰۰ شهید در پی داشت و موفقیت‌های خوبی در پی این عملیات به دست آمد.

وی افزود: امام راحل در وصف این حماسه فرمودند«در کجای دنیا شما سراغ دارید که در یک روز ۳۷۰ شهید را تشییع و در همان روز به جبهه‌ها نیرو اعزام کنند». در همان روز ۲۵ آبان ۱۳۶۱ و فردای آن بیش از ۱۰۰ کامیون و تریلی حاوی تجهیزات و اقلام مورد نیاز رزمندگان از اصفهان به جبهه اعزام شد که افتخار بی‌بدیلی برای مردم شهیدپرور اصفهان است.

منبع
ایسنا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید