کد خبر:15826
پ

گلیم سمیرم گواهینامه ثبت نشان جغرافیایی گرفت

مدیر میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان سمیرم گفت: هنر گلیم‌بافی سمیرم گواهینامه ثبت نشان جغرافیایی کشوری دریافت کرد. سعید سلیمانیان اظهار کرد: در هفته صنایع‌دستی و هنرهای سنتی و همزمان با سفر مریم جلالی معاون صنایع‌دستی کشور به استان پهناور اصفهان، رئیس اتحادیه صنایع دستی استان از ثبت نشانه جغرافیایی ۲۰ رشته جدید صنایع‌دستی […]

مدیر میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان سمیرم گفت: هنر گلیم‌بافی سمیرم گواهینامه ثبت نشان جغرافیایی کشوری دریافت کرد.

سعید سلیمانیان اظهار کرد: در هفته صنایع‌دستی و هنرهای سنتی و همزمان با سفر مریم جلالی معاون صنایع‌دستی کشور به استان پهناور اصفهان، رئیس اتحادیه صنایع دستی استان از ثبت نشانه جغرافیایی ۲۰ رشته جدید صنایع‌دستی این استان خبر داد که گلیم‌بافی سمیرم یکی از رشته‌های صنایع دستی بود که توانست گواهینامه ثبت نشانه جغرافیایی دریافت کند.

وی افزود: نشان جغرافیایی نوعی گواهینامه است که تأیید می‌کند محصولی خاص در شهر، روستا یا منطقه‌ای مشخص تولید شده است و به آن محل تعلق دارد و هیچ جای دیگر نمی‌تواند نسبت به مالکیت معنوی و انحصار تولید آن هیچ گونه ادعایی داشته باشد.

 

گلیم سمیرم گواهینامه ثبت نشان جغرافیایی گرفت

 

مدیر میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان سمیرم با بیان اینکه نشان جغرافیایی مشروط به سابقه تاریخی مستند و کیفیت تولید محصول است، خاطرنشان کرد: هویت‌بخشی، ساماندهی تولید، تجاری‌سازی و معرفی به بازارهای جهانی از اهداف ثبت جغرافیایی صنایع‌دستی است.

سلیمانیان عنوان کرد: تولید صنایع‌دستی به ویژه بافته‌های داری از جمله گلیم در شهرستان سمیرم دارای سابقه طولانی است و این محصول در جای جای این شهرستان توسط دستان خلاق هنرمندان با انواع تکنیک‌های خاص و کیفیت بالا با استفاده از مواد اولیه بومی و با کاربردهای مختلف تولید در اختیار علاقه‌مندان قرار داده می‌شود.

 

گلیم سمیرم گواهینامه ثبت نشان جغرافیایی گرفت

وی ابراز امیدواری کرد: با اخذ این گواهینامه که حاصل تلاش و کار مستمر و شبانه‌روزی حدود یک ساله است، به اهداف والا در این حوزه که همان هویت‌بخشی، ساماندهی و معرفی محصول به بازارهای جهانی است در آینده نزدیک دست پیدا کنیم.

منبع
ایمنا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید