کد خبر:16076
پ

کیفیت هوای اصفهان ناسالم برای گروه‌های حساس

شاخص کیفیت هوای کلانشهر اصفهان برای سومین روز پیاپی در تیرماه با میانگین ۱۱۱ در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس است. بر اساس داده‌های سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان محیط‌زیست (منطقه اصفهان) شاخص هوای این کلان‌شهر امروز در ایستگاه خیابان ۲۵ آبان با عدد ۱۲۸، میدان انقلاب ۱۴۲، بزرگراه خرازی ۱۳۱، رهنان ۱۱۲، زینبیه […]

شاخص کیفیت هوای کلانشهر اصفهان برای سومین روز پیاپی در تیرماه با میانگین ۱۱۱ در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس است.

بر اساس داده‌های سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان محیط‌زیست (منطقه اصفهان) شاخص هوای این کلان‌شهر امروز در ایستگاه خیابان ۲۵ آبان با عدد ۱۲۸، میدان انقلاب ۱۴۲، بزرگراه خرازی ۱۳۱، رهنان ۱۱۲، زینبیه ۱۰۱، بولوار کاوه ۱۰۵ و ولدان (ایستگاه ورزشگاه میثاق) ۱۱۲ AQI در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس و در ایستگاه خیابان احمدآباد با عدد ۱۶۰ AQI ناسالم برای عموم شهروندان است.
شاخص هوا در ایستگاه پارک زمزم با عدد ۸۵، دانشگاه صنعتی و خیابان فرشادی ۹۷، سپاهان‌شهر ۹۲، خیابان فیض ۹۹ و میرزا طاهر با عدد ۹۱ AQI در وضعیت زرد و قابل قبول است.

اداره کل هواشناسی استان اصفهان طی روز‌های گذشته با صدور ۲ هشدار سطح زرد اعلام کرده است که از بعد از دوشنبه چهارم تیرماه تا اواخر وقت پنجشنبه هفتم تیرماه به سبب تداوم ناپایداری‌های همرفتی، وزش باد شدید و خیزش گردوخاک، کاهش کیفیت هوا و شعاع دید به ویژه در مناطق شرق، شمال شرق، مرکز و جنوب استان و به ویژه کلانشهر اصفهان پیش بینی می‌شود.

امروز شاخص هوا در زرین‌شهر با میانگین ۹۰، خمینی شهر ۹۲، شاهین شهر ۹۳، مبارکه ۹۹ و نجف آباد با میانگین ۷۳ AQI در وضعیت زرد و قابل قبول و در سجزی با ۱۳۵ AQI ناسالم برای گروه‌های حساس و قهجاورستان با ۱۵۲ قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان ثبت شد.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

این شاخص به طور معمول برای پنج آلاینده هوا شامل مونوکسیدکربن (CO)، اُزن (O ۳)، دی اکسید نیتروژن (NO ۲)، دی اکسید گوگرد (SO ۲) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون (PM ۲.۵) اندازه گیری و به طور روزانه در ایستگاه‌های پایش هوا، ثبت می‌شود.
شاخص کیفی هوا (Air Quality Index) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق (ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحد‌های مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

منبع
باشگاه خبرنگاران جوان
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید