کد خبر:3182
پ
۶۲۳۶۵۹۱۰

کاهش کلونی‌های زنبور عسل در کاشان

رئیس اداره بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی کاشان گفت: تداوم خشکسالی و کاهش بارش‌های آسمانی در منطقه کاشان باعث فقیر شدن پوشش گیاهی در مرتع‌ها و افزایش تلفات زنبورها، مهم‌ترین علت کاهش تعداد زنبورداران و کندوها شده است. مجید احمدی مقدم  اظهار کرد: شهرستان کاشان دارای ۱۵۰ زنبورستان با ۸۰۶۳ کندو است که با تولید ۳۱ […]

رئیس اداره بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی کاشان گفت: تداوم خشکسالی و کاهش بارش‌های آسمانی در منطقه کاشان باعث فقیر شدن پوشش گیاهی در مرتع‌ها و افزایش تلفات زنبورها، مهم‌ترین علت کاهش تعداد زنبورداران و کندوها شده است.

مجید احمدی مقدم  اظهار کرد: شهرستان کاشان دارای ۱۵۰ زنبورستان با ۸۰۶۳ کندو است که با تولید ۳۱ هزار و ۵۷۱ کیلو عسل به ارزش هر کیلو سه میلیون ریال(۳۰۰ هزار تومان)، حدود ۹۵ میلیارد ریال درآمدزایی داشته است.

وی تأکید کرد: گرده افشانی زنبورها بر افزایش محصول‌های زراعی و باغی اثرگذار است و بخش بزرگی از درختان، به وسیله حشره‌ها از جمله زنبور عسل گرده ‌افشانی می‌شوند. توجه به زنبورداری به‌عنوان یک نهاده زنده در بخش کشاورزی بسیار حیاتی و استراتژیک است.

رئیس اداره بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی کاشان، افزود: زنبورعسل نقش اساسی در بارور کردن درختانی مانند گیلاس، زردآلو، آلو و گلابی دارد و به ویژه در برخی درختان که دانه گرده توسط یک عامل از رقمی به رقم دیگر باید منتقل شود تا باروری درخت اتفاق بیفتد.

معاون فنی مدیریت جهاد کشاورزی کاشان گفت: طرح سرشماری کلونی‌های زنبور عسل، از ۱۵ مهر به مدت ۱۲ روز اجرا خواهد شد که جابجایی و کوچ زنبورستان‌ها در این فاصله زمانی قدغن بوده و زنبورداران موظف هستند با مراجعه به مراکز جهاد کشاورزی یا مسئولان پهنه، محل استقرار کلونی‌های زنبور عسل را اعلام کنند.

وی اظهار کرد: آمارگیری و سرشماری زنبورستان‌ها با هدف ساماندهی فعالیت‌های زنبورداران و تأمین به موقع و کافی نهاده‌های زنبور عسل انجام می‌شود و به شناسایی توانمندی‌ها و ظرفیت‌های شهرستان برای برنامه‌ریزی‌های توسعه‌ای کمک می‌کند.

احمدی مقدم افزود: شناسایی تعداد کندوهای مدرن و بومی، میزان تولید عسل و دیگر فرآورده‌های زنبور عسل به‌صورت مراجعه مستقیم زنبورداران به مراکز جهاد کشاورزی و شرکت‌های تعاونی زنبورداران انجام می‌شود.

طبق سرشماری سال۹۸ در شهرستان کاشان، ۲۵۰ نفر با ۱۵ هزار کلونی زنبور عسل فعالیت داشتند که با توجه به شرایط موجود و ظرفیت‌های این صنعت، به علت نداشتن بیمه و نبود تسهیلات تعریف شده برای زنبورداران، جایگاه تولید عسل در این شهرستان کاهش یافته است.

منبع
ایسنا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید