کد خبر:3676
پ
۶۲۳۷۹۹۷۹

چه کسانی در اولویت تزریق واکسن آنفلوآنزا هستند؟

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردستان گفت: زنان باردار، کودکان شش ماهه تا نوجوان ۹ ساله، سالمندان بالای ۶۵ سال، افراد چاق مفرط، بیماران دیالیزی و پیوند کلیه و کبد در اولویت تزریق واکسن آنفلوآنزا هستند. حسن ذبیحی اظهار کرد: فصل پاییز و زمستان زمان پیک بیماری‌های ویروسی مانند سرماخوردگی، آنفلوآنزا و یکی دو […]

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردستان گفت: زنان باردار، کودکان شش ماهه تا نوجوان ۹ ساله، سالمندان بالای ۶۵ سال، افراد چاق مفرط، بیماران دیالیزی و پیوند کلیه و کبد در اولویت تزریق واکسن آنفلوآنزا هستند.

حسن ذبیحی اظهار کرد: فصل پاییز و زمستان زمان پیک بیماری‌های ویروسی مانند سرماخوردگی، آنفلوآنزا و یکی دو سال بیماری کرونا است. افرادی که با علائم اینگونه بیماری‌های مواجه هستند حتماً باید به پزشک مراجعه کنند.

وی با بیان اینکه از افرادی که علائم بیماری کرونا دارند در مراکز جامع سلامت و مراکز درمانی تست‌هایی انجام می‌شود، افزود: هوشیاری و علم مردم نسبت به بسیاری از بیماری‌ها از جمله آنفلوآنزا و کرونا بیشتر شده است، ولی رعایت نکات بهداشتی و پیشگیری لازمه هر یک از افراد جامعه خواهد بود.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردستان گفت: افرادی که دچار بیماری‌های زمینه‌ای هستند باید در فصل شیوع بیماری‌های تنفسی بیش از بقیه گروه‌های جامعه مراقبت‌های پیشگیرانه را انجام دهند. همچنین افرادی که به هر دلیلی دچار بیماری‌های تنفسی می‌شوند تا حد امکان از ماسک استفاده کنند و از حضور در مکان‌های عمومی پرهیز کنند.

ذبیحی با اشاره به احتمال شیوع بیماری آنفلوآنزا در شهرستان اردستان گفت: اکنون در مراکز بهداشتی و درمانی شهرستان تست‌های مختلف تشخیص بیماری انجام می‌شود که از ابتدای شهریورماه تاکنون تنها یک مورد مثبت بیماری آنفلوآنزا گزارش شده است.

وی تزریق واکسن آنفلوآنزا را یکی از ابزار پیشگیرانه در این فصل عنوان کرد و گفت: سازمان بهداشت جهانی به همه افراد شش ماهه و بالاتر توصیه می‌کند که واکسن آنفلوآنزا را دریافت کنند، ولی افرادی شامل زنان باردار، کودکان شش‌ماهه تا نوجوان ۹ ساله، افراد ۱۸ ساله و کمتر که به دلیل بیماری آسپرین مصرف می‌کنند، سالمندان بالای ۶۵ سال، افراد چاق مفرط، افرادی که در منازل سالمندان کار می‌کنند، بیماران دیالیزی و پیوند کلیه، کبد، و… در اولویت تزریق واکسن آنفلوآنزا هستند.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردستان در خصوص زمان مناسب تزریق واکسن آنفلوآنزا، خاطرنشان کرد: بهترین زمان برای تزریق این واکسن ابتدای مهر تا اواخر آبان‌‍ماه خواهد بود. این بیماری باعث عفونت حاد دستگاه تنفسی می‌شود و با سر درد ناگهانی، درد ماهیچه، تب و ضعف و بی‌حالی شدید نمایان می‌شود که اگر کنترل نشود می‌تواند خطرناک باشد.

منبع
ایسنا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید