کد خبر:6827
پ
۴۷۹۴۶۴۸
مدیر حوضه آبریز زاینده‌رود:

پمپاژ از تونل سوم کوهرنگ بزودی آغاز می‌شود

مدیر حوضه آبریز رودخانه زاینده‌رود با تأکید بر عزم ملی و جهادی برای تعادل منابع و مصارف حوضه آبریز زاینده رود گفت: پمپاژ از تونل سوم کوهرنگ بزودی آغاز می شود. به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای اصفهان، علیرضا الماسوندی در نشست با تشکل‌های دانشجویی استان اصفهان اظهار داشت: طرح مطالعات جامع حوضه […]

مدیر حوضه آبریز رودخانه زاینده‌رود با تأکید بر عزم ملی و جهادی برای تعادل منابع و مصارف حوضه آبریز زاینده رود گفت: پمپاژ از تونل سوم کوهرنگ بزودی آغاز می شود.

به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای اصفهان، علیرضا الماسوندی در نشست با تشکل‌های دانشجویی استان اصفهان اظهار داشت: طرح مطالعات جامع حوضه آبریز زاینده رود با پیش بینی برنامه‌ها و سناریوهای لازم برای به تعادل رساندن منابع و مصارف این حوضه انجام شد.

وی با اشاره به شاخص‌های حکمرانی خوب آب مانند شفافیت، مشارکت، قانون محوری، کارایی و مسئولیت پذیری در این مطالعات افزود: در طرح مطالعات جامع حوضه آبریز زاینده رود مسأله فرونشست زمین به طور مشخص در الویت است.

مدیر حوضه آبریز رودخانه زاینده‌رود تصریح کرد: فرونشست، مسائل محیط زیست و اقتصادی و اجتماعی در مطالعات جامع حوضه آبریز زاینده رود لحاظ شده است.

الماسوندی ادامه داد: بر اساس این مطالعات جامع، برنامه‌های اقدام به طور پویا مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت و برنامه تصمیم سازی و تصمیم گیری با مشارکت همه ذی نفعان و ذی مدخلان صورت می‌پذیرد.

وی با تأکید بر اینکه در این طرح همه ابعاد و جوانب حوضه آبریز زاینده رود در نظر گرفته شده است، تصریح کرد: با توجه به حساسیت حوضه زاینده رود و تفاوت آن با حوضه‌های دیگر ترکیبی از مدل‌ها با همکاری استان‌های چهارمحال و بختیاری و اصفهان و از ظرفیت بیش از ۱۶۰ نفر از کارشناسان و متخصصان خبره صاحب نظر برای مطالعات استفاده شده است.

مدیر حوضه آبریز رودخانه زاینده‌رود اضافه کرد: با استانداردهای روز جهانی شش سناریو در این مطالعات تعریف شده تا طبق آن برای پاسخگویی به همه گروداران اقدامات لازم تدوین شود.

الماسوندی با تأکید بر اینکه مطالعات جامع فرابخشی است، افزود: برای پیاده سازی مطالعات جامع نیازمند اقدامات، همراهی و هماهنگی سایر دستگاه‌ها هستیم و اقدامات علاج بخشی به صورت کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت برای تعادل مصارف و منابع و به حداقل رساندن کسری منابع آب تبیین شدند.

مدیر حوضه آبریز رودخانه زاینده‌رود خاطر نشان کرد: در این مطالعات الگوهای کشت، نحوه برداشت آب، حقآبه های محیط زیست و کشاورزان، سهم آب شرب و صنعت و به عبارتی سهم تمام گروداران و ذینفعان لحاظ شده است.

وی همچنین به اقدامات و فعالیت‌های اخیر شرکت آب منطقه‌ای اصفهان اشاره کرد و افزود: استان اصفهان در نصب کنتورهای الکترومغناطیس بر روی چاه هانسبت به گذشته شرایط مطلوبی دارد.

الماسوندی اضافه کرد: در استان اصفهان علاوه بر مدیریت برداشت از آب‌های زیرزمینی، برداشت از آب سطحی نیز نظام مند است به نحوی که در پاییز سال جاری در زمان رهاسازی آب به طور کامل کلیه برداشت‌ها در طول مسیر رودخانه زاینده رود کنترل شد.

منبع
مهر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید