کد خبر:3261
پ

پرونده ارتقاء سه منطقه در اصفهان روی میز کار محیط زیست

معاون طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست اصفهان گفت: استعلام‌های لازم برای ارتقاء سطح ۲منطقه شکار ممنوع و تالاب گاوخونی اخذ ارسال شده است. حسین اکبری،معاون طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست اصفهان  اظهار داشت: یکی از محور‌های مهم کاری اداره کل محیط زیست براساس رسالت‌های قانونی و اهداف تخصصی حوزه محیط طبیعی و تنوع […]

معاون طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست اصفهان گفت: استعلام‌های لازم برای ارتقاء سطح ۲منطقه شکار ممنوع و تالاب گاوخونی اخذ ارسال شده است.

حسین اکبری،معاون طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست اصفهان  اظهار داشت: یکی از محور‌های مهم کاری اداره کل محیط زیست براساس رسالت‌های قانونی و اهداف تخصصی حوزه محیط طبیعی و تنوع زیستی، شناسایی حفاظت و ارتقای سطح حفاظت زیستگاه‌های مستعد است.

وی افزود: یک منطقه پس از شناسایی در مرحله نخست به شکار ممنوع تبدیل می‌شود و در مراحل بعدی پس از کسب مجوز‌های لازم جزو مناطق چهارگانه تحت مدیریت حفاظت محیط زیست شامل پارک‌های ملی، پناهگاه حیات وحش، مناطق حفاظت شده و اثر طبیعی ملی می‌شود.

معاون محیط‌زیست طبیعی و تنوع زیستی اداره کل حفاظت محیط زیست خاطرنشان کرد: این یکی از راهبرد‌های معاونت طبیعی بوده و اقدامات اساسی سازمان برای حفظ ذخایر ژنتیکی در زیستگاه‌های اصلی و حفظ تنوع زیستی است که به صورت خاص با توجه به ویژگی‌های هر منطقه مانند گونه‌های کمیاب و در خطر انقراض در اولویت حفاظتی قرار می‌گیرد.

اکبری خاطرنشان کرد: از این رو چند سالی است که تلاش می‌کنیم برای ارتقا سطح سه منطقه در استان اصفهان مجوز اخذ شود و امسال از ابتدای سال به‌طور جدی پیگیر این مهم بودیم.

وی ادامه داد: یکی از این مناطق پیشنهادی، منطقه شکار ممنوع کلاته در شهرستان خور و بیابانک است که هم اکنون ۱۳۰ هزار هکتار وسعت دارد.

معاون محیط‌زیست طبیعی و تنوع زیستی اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه وضعیت حیات وحش این منطقه به دلیل اقدامات حفاظتی بهبود یافته است، پیشنهاد ارتقا سطح و تبدیل کلاته به پناهگاه حیات وحش مطرح شده که وسعت پیشنهادی برای ارتقا آن ۱۳۴ هزار و ۱۵۳ هکتار است.

اکبری افزود: مورد بعدی، ارتقا زیست‌بوم زاگرسی منطقه شکار ممنوع سِتَبله با وسعت ۲۲ هزار هکتار در غرب و جنوب استان اصفهان است.

وی اظهار داشت: سطح پیشنهادی برای ارتقاء و تبدیل ستبله به منطقه حفاظت شده ۲۱ هزار و ۸۱۵ هکتار است.

اکبری افزود: سومین منطقه، زیست بوم آبی باارزش تالاب بین المللی گاوخونی است که می‌کوشیم به منطقه حفاظت شده تبدیل شود؛ تالاب گاوخونی ۴۷ هزار هکتار وسعت دارد و سطح پیشنهادی برای ارتقای این زیست بوم آبی ۶۴ هزار و ۱۴۰ هکتار است.

معاون محیط‌زیست طبیعی و تنوع زیستی اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان تصریح کرد: این سه منطقه از نظر تنوع زیستی گیاهی و جانوری در استان حائز اهمیت است و برای اخذ مجوز‌های استانی ارتقا سطح آنها، هماهنگی‌ها و مکاتبات بسیاری با سازمان صنعت، معدن و تجارت و اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان انجام شده است.

اکبری افزود: باید توجه داشت که ارتقای یک منطقه به مناطق چهارگانه تحت مدیریت محیط‌زیست نیازمند موافقت وزارتخانه‌هایی، چون صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی (سازمان منابع طبیعی) بوده و اعلام موافقت این دو کلیدی است تا در نهایت پس از موافقت کتبی این دو نهاد، موضوع در دستور کار شورای عالی محیط زیست قرار گیرد و برای ارتقاء سطح مصوبه اخذ شود.

وی اضافه کرد: هماهنگی‌ها برای ارتقای سطح این سه منطقه به صورت استانی و کشوری انجام و موافقت مشروط اخذ شده و امید است بررسی این سه پرونده نیز در دستور کار اولین جلسه شورای عالی محیط زیست در سال جاری که قرار است بزودی تشکیل شود، قرار گیرد.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان خاطرنشان کرد: هم اینک مناطق چهارگانه تحت مدیریت محیط زیست اصفهان یک میلیون و ۷۰۰ هزار هکتار وسعت دارد و در صورت موافقت شورای عالی محیط‌زیست با ارتقا سطح سه منطقه کلاته، ستبله و تالاب بین المللی گاوخونی، ۲۲۰ هزار و ۱۰۸ هکتار به وسعت مناطق چهارگانه تحت مدیریت اصفهان اضافه خواهد شد.

مناطق تحت مدیریت و شکار ممنوع استان اصفهان شامل ۲۲ منطقه است که بالغ بر ۲ میلیون و ۲۸۰ هزار هکتار وسعت دارند. ۱۲ منطقه تحت مدیریت تحت عناوین چهارگانه شامل پارک ملی، پناهگاه حیات وحش، مناطق حفاظت شده، اثر طبیعی ملی، تالاب در استان وجود دارد.

این مناطق با نام پناهگاه حیات وحش عباس آباد، پارک ملی و پناهگاه حیات وحش کلاه قاضی، پارک ملی و پناهگاه حیات وحش موته، پارک ملی و پناهگاه حیات وحش قمیشلو، پناهگاه‌های حیات وحش یخاب و کوه بزرگی و مناطق حفاظت شده کرکس، کهیاز، دالانکوه، خارو، مجموعه فسیلی سپاهان و تالاب بین المللی گاوخونی با مجموع مساحت یک میلیون هفتصد هزار هکتار در عرصه طبیعی استان اصفهان گسترده است.

همچنین ۱۰ منطقه شکار ممنوع با تنوع بالا و غنای ارزشمند زیستی با مجموع مساحت بالغ بر ۵۸۰ هزار هکتار در سطح استان اصفهان وجود دارد. این مناطق شامل کلاته، حنا، ستبله، شاهقنداب، گلستانکوه، زرچشمه، دشتک، ونک، پلنگ گالون و کرکس است.

طبق آمار موجود سرانه مساحت مناطق چهارگانه تحت مدیریت در استان نسبت به مساحت استان ۱۵.۱ (پانزده و یک دهم) درصد است که از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.

تاکنون در استان اصفهان بیش از ۲ هزار گونه گیاهی مربوط به حدود ۷۰۰ جنس و در قالب ۱۳۰ خانواده شناسایی شده است که دارای حداقل ۳۵۰ گونه دارویی، ۴۵ گونه انحصاری، ۵۴ گونه آسیب پذیر، ۱۶ گونه نادر و ۲۰ گونه در خطر انقراض است.

تاکنون ۴۹۵ گونه مهره دار شامل ۶۵ گونه پستاندار، ۳۰۲ گونه پرنده، ۴۳ گونه خزنده، ۸ گونه دوزیست و ۴۱ گونه ماهی در استان اصفهان شناسایی شده است و هشت گربه سان فعلی کشور در این خطه وجود دارد که شامل پلنگ، یوزپلنگ، کاراکال، گربه وحشی، گربه شنی، سیاه گوش، گربه جنگلی و گربه پالاس است.

از هفت گونه مختلف از خانواده سگ سانان و کفتار، استان اصفهان ۶ گونه را داراست که به لحاظ ذخایر ژنتیک بسیار ارزشمند است و شامل کفتار، گرگ، شاه روباه، روباه شنی، روباه قرمز و شغال می‌شود؛ همچنین کوهستان‌های غربی و جنوبی استان زیستگاه خرس قهوه‌ای است.

 

منبع
مهر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید