کد خبر:3836
پ
۱۶۹۹۶۳۹۷۰

واگذاری اراضی پنج منطقه حفاظت شده اصفهان برای طرح هادی روستایی

معاون محیط‌زیست طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست اصفهان با رد موضوع واگذاری مناطق حفاظت شده برای طرح نهضت ملی مسکن، از درخواست واگذاری اراضی پنج منطقه برای طرح هادی روستایی خبرداد. حسین اکبری اظهار داشت: براساس ماده ۱۶ قانون حفاظت و بهسازی محیط‌زیست تمامی عرصه‌ها و اعیان و همچنین تالاب‌های متعلق به دولت در […]

معاون محیط‌زیست طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست اصفهان با رد موضوع واگذاری مناطق حفاظت شده برای طرح نهضت ملی مسکن، از درخواست واگذاری اراضی پنج منطقه برای طرح هادی روستایی خبرداد.

حسین اکبری اظهار داشت: براساس ماده ۱۶ قانون حفاظت و بهسازی محیط‌زیست تمامی عرصه‌ها و اعیان و همچنین تالاب‌های متعلق به دولت در اختیار سازمان حفاظت محیط زیست بوده و واگذاری آن ممنوع است اما درخصوص روستاهایی که در داخل مناطق حفاظت شده قرار می‌گیرد در بازنگری طرح‌های هادی روستایی بر اساس نیاز روستا به توسعه، پس از درخواست و استعلام بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از محیط‌زیست در سطوح کم برای مثال یک یا دو هکتار، روال قانونی و بررسی‌های کارشناسی انجام و به شورای مناطق معاونت طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست ارجاع می‌شود و در نهایت در دستور کار شورای عالی محیط زیست قرار می‌گیرد.

واگذاری مناطق حفاظت شده اصفهان برای نهضت ملی مسکن صحت ندارد

وی موضوع واگذاری مناطق حفاظت شده اصفهان برای طرح نهضت ملی مسکن را رد کرد و گفت: در استان اصفهان تقاضای بررسی و افزایش سطح طرح هادی روستایی در پنج منطقه از جمله پناهگاه‌های حیات وحش عباس و موته و مناطق حفاظت شده کرکس و کهیاز و قسمتی از منطقه حفاظت شده دنا در سمیرم را از سوی بنیاد مسکن استان داشتیم.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان خاطرنشان کرد: در همین راستا جلسات تخصصی برگزار شده و متناسب با نیاز واقعی روستاها در این مناطق اراضی کوچکی در نظر گرفته شده که پرونده در شورای عالی محیط زیست مطرح شود و در صورت تصویب به توسعه روستایی برسد.

اکبری بدون اشاره به مساحت اراضی درخواست شده در این پنج منطقه، گفت: بیشترین مساحت درخواست شده در منطقه حفاظت شده کهیاز بوده اما مجموع این اراضی مورد درخواست در پنج منطقه حدود ۱۰- ۲۰ هکتار است.

وی با تاکید بر اینکه اراضی درخواست شده در روستاهای واقع در مناطق تحت مدیریت است اما برای طرح نهضت ملی مسکن و یا انبوه سازی نیست، تصریح کرد: در راستای بازنگری و درخواستی که بنیاد مسکن مطابق با نیاز روستاهای واقع در این مناطق داشته است بررسی‌های فنی را انجام دادیم و تلاش بر این بوده که حمایت‌ها و مساعدت‌های قانونی از این روستاها صورت گیرد که همزمان با توسعه روستایی، مشکلات جوامع محلی برطرف شود و شاهد مشارکت آنان در حفظ محیط زیست و تنوع زیستی مناطق باشیم.

 مناطق تحت مدیریت و شکار ممنوع استان اصفهان شامل ۲۲ منطقه است که بالغ بر ۲ میلیون و ۲۸۰ هزار هکتار وسعت دارند. ۱۲ منطقه تحت مدیریت تحت عناوین چهارگانه شامل پارک ملی، پناهگاه حیات وحش، مناطق حفاظت شده، اثر طبیعی ملی، تالاب در استان وجود دارد.

این مناطق با نام پناهگاه حیات وحش عباس آباد، پارک ملی و پناهگاه حیات وحش کلاه قاضی، پارک ملی و پناهگاه حیات وحش موته، پارک ملی و پناهگاه حیات وحش قمیشلو، پناهگاه‌های حیات وحش یخاب و کوه بزرگی و مناطق حفاظت شده کرکس، کهیاز، دالانکوه، خارو، مجموعه فسیلی سپاهان و تالاب بین المللی گاوخونی با مجموع مساحت یک میلیون هفتصد هزار هکتار در عرصه طبیعی استان اصفهان گسترده است.

همچنین ۱۰ منطقه شکار ممنوع با تنوع بالا و غنای ارزشمند زیستی با مجموع مساحت بالغ بر ۵۸۰ هزار هکتار در سطح استان اصفهان وجود دارد. این مناطق شامل کلاته، حنا، ستبله، شاهقنداب، گلستانکوه، زرچشمه، دشتک، ونک، پلنگ گالون و کرکس است.

طبق آمار موجود سرانه مساحت مناطق چهارگانه تحت مدیریت در استان نسبت به مساحت استان ۱۵.۱ (پانزده و یک دهم) درصد است که از جایگاه ویژه ای برخوردار است.
تاکنون در استان اصفهان بیش از ۲ هزار گونه گیاهی مربوط به حدود ۷۰۰ جنس و در قالب ۱۳۰ خانواده شناسایی شده است که دارای حداقل ۳۵۰ گونه دارویی، ۴۵ گونه انحصاری، ۵۴ گونه آسیب پذیر، ۱۶ گونه نادر و ۲۰ گونه در خطر انقراض است.

تاکنون ۴۹۵ گونه مهره دار شامل ۶۵ گونه پستاندار، ۳۰۲ گونه پرنده، ۴۳ گونه خزنده، ۸ گونه دوزیست و ۴۱ گونه ماهی در استان اصفهان شناسایی شده است و هشت گربه سان فعلی کشور در این خطه وجود دارد که شامل پلنگ، یوزپلنگ، کاراکال، گربه وحشی، گربه شنی، سیاه گوش، گربه جنگلی و گربه پالاس است.

از هفت گونه مختلف از خانواده سگ سانان و کفتار، استان اصفهان ۶ گونه را داراست که به لحاظ ذخایر ژنتیک بسیار ارزشمند است و شامل کفتار، گرگ، شاه روباه، روباه شنی، روباه قرمز و شغال می‌شود؛ همچنین کوهستان‌های غربی و جنوبی استان زیستگاه خرس قهوه‌ای است.

منبع
مهر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید