کد خبر:5677
پ
۱۴۰۲۰۹۰۲۱۸۱۴۵۱۸۰۸۲۸۸۳۶۲۹۴

واکاوی تقابل سپاهان و استقلال خوزستان/ تیم مورایس به بلوغ تاکتیکی رسید

نمایش روز گذشته سپاهان نشان داد که تیم مورایس از نظر تاکتیکی به بلوغ و تکامل رسیده و موفقیت‌های این تیم به مهره‌های نامی وابسته نیست، سپاهان مورایس تیم قابل احترامی است که فوتبالی تاکتیک‌محور و با کیفیت را نمایش می‌دهد و از انسجام تیمی بهره می‌برد. هفته یازدهم رقابت‌های لیگ برتر، جام خلیج فارس […]

نمایش روز گذشته سپاهان نشان داد که تیم مورایس از نظر تاکتیکی به بلوغ و تکامل رسیده و موفقیت‌های این تیم به مهره‌های نامی وابسته نیست، سپاهان مورایس تیم قابل احترامی است که فوتبالی تاکتیک‌محور و با کیفیت را نمایش می‌دهد و از انسجام تیمی بهره می‌برد.

هفته یازدهم رقابت‌های لیگ برتر، جام خلیج فارس روز گذشته با برگزاری یک دیدار آغاز شد که در این رقابت تیم فوتبال سپاهان در ورزشگاه غدیر اهواز تیم استقلال خوزستان را با نتیجه ۳ بر یک شکست داد.

سپاهان برد و به یک قدمی صدر جدول رسید؛ زردپوشان اصفهانی در یکی از مهم‌ترین بازی‌های هفته یازدهم به مصاف قعرنشین لیگ رفته و با ارائه یک بازی هوشمندانه و منطقی، ۳ امتیاز ارزشمند را به حساب خود واریز کردند و به یک قدمی صدر جدول رسیدند.

این دیدار در شرایطی برگزار شد که زردپوشان اصفهانی با توجه به نزدیکی امتیازات تیم‌های بالانشین، شانس خوبی داشتند تا با پیروزی مقابل استقلال خوزستان صعود چند پله‌ای را تجربه کنند، اتفاقی که در نهایت نیز رخ داد و شاگردان مورایس به یک قدمی صدر جدول رسیدند و باید منتظر سایر نتایج هفته به ویژه بازی حساس ذوب‌آهن و استقلال بمانند. سپاهان با این پیروزی ۱۸ امتیازی شده و موقتا به رده دوم جدول رسید.

در آن سو استقلال خوزستان مقابل سپاهان به دنبال کسب اولین پیروزی فصلش بود و بازیکنان این تیم با انگیزه مضاعفی به مصاف سپاهان آمدند و فوتبال جسورانه و خوبی را هم ارائه دادند اما در عمل حریف تجربه و کیفیت بالاتر مهره‌های سپاهان نشده و نتیجه مسابقه را از دست دادند. استقلال خوزستان با این نتیجه ۴ امتیازی باقی مانده و همچنان در قهر جدول ایستاده است.

تقابل سپاهان و استقلال خوزستان را می‌توان یکی از جذاب‌ترین بازی‌های برگزار شده تا بدین جای نیم‌فصل نخست دانست؛ بازی هجومی و جسورانه استقلال خوزستان در مقابل نمایش منطقی و حساب شده سپاهانی‌ها صحنه‌های جذابی را خلق کرد و باعث شد تا این دیدار از کیفیت بالایی برخوردار شود.

سپاهان روز گذشته و در غیاب ملی‌پوشانش نشان داد که از نظر تاکتیکی به سطح بالایی رسیده و تبدیل به تیمش شده که در هر حالت قادر به نتیجه‌گیری و کسب امتیاز است؛ تیم مورایس در این دیدار اگرچه نتوانست نمایش همیشگی را ارائه دهد اما در فاز هجومی موذی و فرصت‌طلب نشان داده و با اتکاء به توانایی مهاجمانش از اندک موقعیت‌های خلق شده بیشترین بهره را ببرد.

مورایس روز گذشته با توجه به حضور ملی‌پوشان سپاهان در اردوی تیم ملی و خستگی آنها، ترجیح داد تا تیمش را با ترکیب متفاوتی راهی میدان کند و هر ۵ ملی‌پوش سپاهان را نیمکت‌نشین کرد. مورایس در این دیدار در درون دروازه از میرززاد به جای نیازمند بهره گرفت و در خط دفاعی نیز یزدانی و یوسفی را جانشین دانشگر و رضاییان نمود. سرمربی سپاهان در خط میانی و حمله نیز ترجیح داد تا از حسین‌نژاد و اسدی استفاده نکند و دابو و مغانلو را به جای آنها به میدان فرستاد.

بررسی و آنالیز بازی سپاهان و استقلال خوزستان نشان می‌دهد که شاگردان مورایس روز گذشته به دنبال اجرای فوتبالی نتیجه‌گرا، با حملات کم تعداد اما به شدت زهردار بودند؛ سپاهان روز گذشته تیمی باهوش و صبور نشان داد که از نظم تاکتیکی و انسجام تیمی خوبی بهره می‌گرفت و سرعت بالایی در انتقال از فاز دفاع به حمله داشت.

مورایس روز گذشته تیمش را با آرایش اولیه ۳_۳_۴ به میدان آمدند و تلاش داشتند تا در دقایق ابتدایی بازی با ایجاد فشار روی تیم استقلال، آبی‌پوشان اهوازی را به لاک دفاعی کشانده و با پرس سنگین شاگردان پورموسوی را وادار به اشتباه کنند.مورایس شناخت دقیقی از شیوه بازی استقلال داشت و می‌دانست که ساختار دفاعی این تیم در ضدحملات ضعیف عمل می‌کند و بازیکنان استقلال در برگشت‌ها ضعف دارند و فاصله بین مدافعان مرکزی تیم پورموسوی زیاد است و بر همین اساس برنامه‌های هجومی تیمش را روی حملات سرعتی، با تعداد پاس پایین و انفجاری بسته بود و بازیکنان سپاهان تلاش کردند تا با فرار به جناحین و ارسال‌های عرضی، از فضای پشت مدافعان کناری و خلأهای به وجود آمده در عمق دفاع استقلال استفاده کرده و موقعیت‌سازی کنند، نگاهی به بازی نشان می‌دهد که دو گل سپاهان با همین شیوه به دست آمده است.

با این حال شیوه بازی هجومی استقلال خوزستان باعث شد تا سپاهانی‌ها دست به عقب‌نشینی زده و بازی محتاطانه‌تری را به نمایش بگذارند. اولویت اول مورایس در این نیمه گل نخوردن تیمش بود سپاهانی‌ها تلاش می‌کردند تا با قطع توپ‌های پیاپی مانع شکل‌گیری حملات استقلال شده و در حملات با انتقال توپ به جناحین و استفاده از سرعت و قدرت حمل توپ دو زوج پهلوان_زکی‌پور و یوسفی_احمدزاده با نفوذ به طرف مرکز یک‌سوم دفاعی استقلال خوزستان، از فضای خالی پشت مدافعان کناری و عمق دفاع این تیم استفاده کرده و به گل برسند. در نیمه دوم سپاهان در خلق موقعیت با مشکل مواجه بوده و روند انتقال توپ این تیم کامل نبود و همین امر منجر به آن شد تا تیم مورایس دقایق زیادی تحت فشار قرار بگیرد با این حال زیرکی و تجربه بالاتر بازیکنان این تیم باعث شد تا بوانند در بهرین زمان ممکن گل سوم را به ثمر برسانند.

یکی از نکات بارز نمایش روز گذشته سپاهان، افزایش نرخ بهره‌وری مهاجمان این تیم است؛ شاگردان مورایس روز گذشته موقعیت گلزنی چندانی خلق نکردند اما توانستند از اندک موقعیت‌های ایجاد شده بهترین بهره را بگیرند.آمار بازی نشان می‌دهد که سپاهانی‌ها روز گذشته ۶ بار به سمت دروازه استقلال خوزستان شوت زدند که از این تعداد ۴ شوت آنها درون چارچوب بود و ۳ گل به دست آوردند، نکته‌ای که نشانگر نرخ بالای بهره‌وری بازیکنان سپاهان از موقعیت‌های خلق شده است.

سپاهان در فاز دفاعی تا حدودی متزلزل نشان داد و بازیکنان استقلال با هدف قرار دادن عمق دفاع این تیم، موقعیت‌های گلزنی متعددی به وجود آوردند و اگر مهاجمان استقلال خوزستان در زدن ضربات نهایی دقت بالاتری داشتند، نتیجه جور دیگری رقم می‌خورد. آمار بازی نشان می‌دهد که شاگردان پورموسوی روز گذشته ۱۴ بار به سمت دروازه سپاهان شوت زدند که از این تعداد ۸ شوت آنها درون چارچوب بود و همین امر گویای ضعف ساختار دفاعی سپاهان است.

در مجموع می‌توان گفت سپاهان روز گذشته استقلال خوزستان را با اتکاء به ۴ مولفه انتخاب تاکتیک درست، آنالیز دقیق از شیوه بازی رقیب،نظم تاکتیکی و آهنگ حرکتی بهتر زردپوشان و بازی‌خوانی درست مورایس شکست داد.

آنچه مسلم است نمایش روز گذشته سپاهان نشان داد که تیم مورایس از نظر تاکتیکی به بلوغ و تکامل رسیده و موفقیت‌های این تیم به مهره‌های نامی وابسته نیست؛ سپاهان مورایس تیم قابل احترامی است که فوتبالی تاکتیک‌محور و با کیفیت را نمایش می‌دهد و از انسجام تیمی بالایی برخوردار است.

در آن سو استقلال خوزستان بازی روان و قابل تحسینی را به نمایش گذاشت. شاگردان پورموسوس فاز تهاجمی عملکرد خوبی داشته و نشان دادند جایگاه فعلی این تیم شایسته آنها نیست. آبی‌‌پوشان اهواز تلاش می‌کردند تا با استفاده از توپ‌های برگشتی و سانتر از جناحین به گل برسند و موقعیت‌های خوبی را نیز خلق کردند اما بی‌دقتی مهاجمان و استرس بالای بازیکنان در هنگام زدن ضربات نهایی بلای جان این تیم شد در فاز دفاعی اما تیم پورموسوی ضعیف نشان داد و ساختار دفاعی آشفته استقلال خوزستان به سپاهانی‌ها اجازه داد تا از کمترین موقعیت بیشترین استفاده را ببرند.

مورایس:قصد اتلاف وقت نداشتیم

ژوزه مورایس در نشست خبری بعد از بازی سپاهان مقابل استقلال خوزستان در هفته یازدهم لیگ برتر حاضر شد و اظهار داشت: بازی کاملاً احساسی بود. ما دو گل زدیم و موقعیت زدن گل‌های بیشتری را داشتیم. در نیمه دوم باید متفاوت‌تر بابت تغییرات تیم حریف، خود را هماهنگ می‌کردیم.

وی ادامه داد: حین بازی با شرایط متفاوتی روبه‌رو شدیم. در این نیمه استقلال مشکلاتی را ایجاد کرد که بازی در آخر به این سمت و سو کشیده شد؛ خیلی مهم بود که چنین شرایطی ایجاد شد، بعضی وقت‌ها باید دفاع و با استراتژی بازی کنیم که بتوانیم سه امتیاز را بگیریم. به بازیکنان استقلال بابت تلاشی که داشتند، تبریک می‌گویم و برای آنها در بازی بعدی آرزوی موفقیت دارم.

مورایس در مورد اتفاقات پایان بازی گفت: طبیعی است. همه تیم‌ها دوست دارند، ببرند و وقتی تیمی نمی‌برند، جر و بحثی ایجاد می‌کنند. فکر نمی‌کنم اتفاق خاصی بوده باشد.

سرمربی تیم فوتبال سپاهان افزود: خیلی ساده است. طبق قوانین فوتبال اگر دو بازیکن مصدوم باشند، داور می‌تواند اجازه بدهد که بازیکنی از زمین خارج نشود. بازیکن استقلال خطا می‌کند و بازیکن ما نیاز به کمک پزشکی دارد و اینگونه او را از زمین خارج می‌کنند. اعتراض بابت خروج این بازیکنان از زمین بود و ما قصد اتلاف وقت نداشتیم.

وی همچنین در مورد تأثیر نبود بازیکنان ملی‌پوش روی عملکرد تیمش یادآور شد: نمی‌توانم حدس بزنم نتیجه بهتر بود یا نتیجه بدتری کسب می‌کردیم. باید در لحظه به بازیکنان اعتماد کنم که اعتماد هم دارم. ما با برخی بازیکنان برده‌ایم، مساوی کردیم و حتی باختیم.

مورایس در مورد نیمه دوم بازی هم گفت: خوب بازی کردیم و این حقیقت است. وقتی تیمی در زمین کیفیت نشان می‌دهد، باید احترام بگذاریم و استقلال نیز خوب بازی کرد. آنها بازیکنانی سرعتی و با مهارت دارند. البته زمین بازی قابل اعتماد برای بازی روی زمین نبود و آنها عادت به بازی مستقیم و پشت مدافعان داشتند که ما عادت نداریم، اما به بازی حریف احترام می‌گذارم.

منبع
تسنیم
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید