کد خبر:3894
پ
۱۴۰۲۰۶۰۸۲۲۱۶۱۶۴۵۱۲۸۲۵۸۸۴۴

واکاوی تقابل ذوب‌آهن و شمس‌آذر قزوین/ نمایش هوشمندانه گاندوها

آنالیز دقیق و شناخت کامل نقاط ضعف حریف، اتخاذ تاکتیک درست و استمرار در پیاده کردن آن، دقت در زدن ضربات آخر و حفظ تمرکز روانی در طول روند بازی، ۴ فاکتور پیروزی‌بخش ذوب‌آهن مقابل شمس‌آذر به شمار می‌رود. هفته هفتم رقابت‌های لیگ برتر فوتبال، جام خلیج فارس، روز گذشته با برگزاری ۳ دیدار آغاز […]

آنالیز دقیق و شناخت کامل نقاط ضعف حریف، اتخاذ تاکتیک درست و استمرار در پیاده کردن آن، دقت در زدن ضربات آخر و حفظ تمرکز روانی در طول روند بازی، ۴ فاکتور پیروزی‌بخش ذوب‌آهن مقابل شمس‌آذر به شمار می‌رود.

هفته هفتم رقابت‌های لیگ برتر فوتبال، جام خلیج فارس، روز گذشته با برگزاری ۳ دیدار آغاز که در یکی از این رقابت‌ها ذوب‌آهن اصفهان تیم شمس‌آذر قزوین را با نتیجه ۲ بر یک شکست داد.

ذوب‌آهن این روزها در اوج قرار دارد، سبزپوشان اصفهانی در هفته هفتم از فصل جدید رقابت‌های لیگ برتر مقابل شمس‌آذر قزوین به میدان رفته و سومین برد فصل‌شان را به دست آورده و ۳ امتیاز باارزش را به حساب خود واریز کردند. این دیدار در شرایطی برگزار شد که تعطیلی‌های مداوم لیگ باعث شده بود که هر دو تیم از شرایط مسابقه دور باشند با این حال هم ذوب‌آهن و هم شمس‌آذر قزوین بازی جذابی را به نمایش گذاشتند.

ذوبی‌ها در حالی به مصاف شمس‌آذر رفته بودند که می‌دانستند شانس صعود چند پله‌ای در جدول را دارند و همین امر به آنها انگیزه دو چندانی بخشیده بود. شاگردان ربیعی با این پیروزی ۱۱ امتیازی شده و با با کسب ۳ برد، ۲ تساوی و یک شکست از ۶ بازی، موقتاً به رده دوم جدول صعود کردند و باید منتظر سایر نتایج هفته بمانند.

در آن سو شمس‌آذر قزوین که لیگ را با کسر امتیاز شروع کرده بود، در ۴ هفته ابتدایی نتایج قابل قبولی به دست آورده و در این بازی خانگی به دنبال ادامه روند خوبش بود، اتفاقی که در عمل رخ نداد و شاگردان دقیقی برای سومین بار در لیگ شکست را تجربه کردند. شمس‌آذر با این نتیجه یک امتیازی باقی مانده و همچنان در رده چهاردهم جدول ایستاده است و باید منتظر نتایج سایر بازی‌های هفته بماند.

ذوب‌آهن لیگ بیست و سوم تبدیل به یک تیم منسجم و با کیفیت شده است، گاندوهای اصفهانی که در چند فصل اخیر لیگ شرایط بغرنجی داشتند، در فصل جدید و پس از پوست‌اندازی که در کادرفنی و تیم مدیریتی این باشگاه اتفاق افتاد، روند رو به رشدی داشته و نمایش‌های دلچسب و با کیفیتی ارائه می‌دهند.

بزرگ‌ترین تغییرات ربیعی در ذوب‌آهن ایجاد انسجام تاکتیکی، از بین بردن فاصله بین خطوط، هدفمند کردن حملات و حل مشکلات گلزنی این تیم است. امتیاز مثبت دیگر ذوب‌آهن ربیعی بدنسازی خوب بازیکنان و بالا رفتن توان بدنی و قوای جسمانی سبزپوشان است. از طرف دیگر ربیعی توانسته است ضریب اعتماد به نفس بازیکنان ذوب‌آهن را به شدت افزایش داده و روح جنگندگی و میل به برتری‌جویی را در بازیکنان نهادینه کند. مجموع عوامل فوق باعث شده است تا ذوب‌آهن تبدیل به تیم باکیفیتی شده و بازی‌های خوبی را به نمایش بگذارد.

ذوب‌آهن مقابل شمس‌آذر همان ذوب‌آهن همیشگی بود؛ تیمی با بازی حساب شده و هوشمندانه برنده در حمله و کم‌اشتباه در دفاع؛ ذوبی‌ها روز گذشته نشان دادند که با تفکرات ربیعی به هماهنگی لازم دست پیدا کرده و از نظم تیمی و ثبات تاکتیکی مناسبی برخوردار شده‌اند. اتفاقی که منجر به بهبود ضرب‌آهنگ حرکتی ذوب‌آهن در طول بازی شده و بدون شک موفقیت در این بازی نیز ناشی از همین شناخت و همخوانی بازیکنان با خواسته‌های سرمربی است.

ذوب‌آهن مقابل شمس‌آذر رو به ارائه بازی واکنش‌گرایانه آورده بودند؛ سبزپوشان اصفهانی با توجه به شناخت دقیقی که از نوع بازی و تاکتیک شمس‌آذر پیدا کرده بودند که مبتنی بر حملات سریع و پرتعداد و بازی مستقیم است، ترجیح دادند فشرده‌تر بازی کرده و کنترل فضاهای زمین را در دست گیرند. شاگردان ربیعی تلاش کردند با اجرای پرسینگ از بالا فشار حملات تیم دقیقی را کنترل کرده و در ضدحملات از کندی مدافعان این تیم در برگشت به عقب و ضعف آنها در عمق خط دفاعی بهره برده و دست به خلق موقعیت بزنند.

شرایط فیزیکی بازیکنان ذوب‌آهن بالاتر از شمس‌آذر بود و ربیعی با استفاده از همین برتری فیزیکی بازیکنانش در کنار تسلط آنها در اجرای پرسینگ شدید و بازی تخریبی، سعی کرد تا مانع بازی‌سازی شاگردان دقیقی شده و در فاز هجومی با استفاده از پاس‌های عمقی، شوت‌های از راه دور، ضربات ایستگاهی و ارسال از جناحین به گل برسد و ذوبی‌ها بر همین اساس موفقیت‌های خوبی را نیز به وجود آوردند و به ۲ گل نیز رسیدند.

در نیمه دوم اما ذوب‌آهن در فاز هجومی عملکرد خوبی نداشت؛ عقب‌نشینی بدون دلیل ذوبی‌ها در کنار اخراج نادر محمدی باعث شد تا فشار زیادی به خط دفاعی ذوب‌آهن وارد شود و سبزپوشان اصفهانی نتوانند نمایش خوبشان در فاز هجومی را ادامه دهند. از طرفی با تعویض کامیابی‌نیا میزان جنگندگی و پرس سبزپوشان اصفهانی در میانه میدان کاهش پیدا کرد و انجسام تیمی و تاکتیکی ذوبی‌ها در میانه میدان تا حدودی از دست رفت.

یکی از پوئن‌های مثبت تیم ربیعی، به بالا بودن نرخ بهره‌وری بازیکنان این تیم از موقعیت‌های گلزنی باز می‌گردد؛ نگاهی به آمار بازی نشان می‌دهد که ذوبی‌ها روز گذشته در تمام پارامترهای فوتبالی از جمله مالکیت توپ، تعداد و دقت پاس و تعداد شوت‌ها و شوت‌های درون چارچوب عملکرد ضعیف‌تری نسبت به رقیب به جای گذاشتند اما از موقعیت‌های ایجاد شده نهایت استفاده را برده‌اند. ذوبی‌ها روز گذشته بار ۷ اقدام به شوت‌زنی کرده‌اند که از این تعداد ۴ شوت آنها درون چارچوب بوده و ۲ گل به دست آمده است، در حالی که شاگردان دقیقی ۱۷ بار اقدام به شوت‌زنی کرده‌اند و از این تعداد، تنها ۶ شوت آنها درون چارچوب بوده و یک گل به دست آمده است.

ذوبی‌ها در فاز دفاعی عملکرد خوبی داشتند؛ خط دفاعی ذوب‌آهن در این بازی در دقایق زیادی تحت فشار قرار گرفت، اما درخشش فرعباسی و بازی کم‌ اشتباه مدافعان این تیم باعث شد تا ذوب‌آهن ۳ امتیاز مهم را به دست آورد. مدافعان ذوب‌آهن در اکثر دقایق بازی عملکرد درستی داشتند و به جز صحنه گل که با حضور پر تعدادشان زاویه دید فرعباسی را کاهش داده بودند، اشتباه خاص دیگری را مرتکب نشدند.

در مجموع می‌توان گفت که ذوب‌آهن روز گذشته بازی حساب شده‌ای را به نمایش گذاشته و عملکرد خوبی داشت. شاگردان ربیعی مقابل رقیب تازه‌وارد خود کیفیت بازی بالایی از خود نشان داده و در هر ۲ فاز هجومی و دفاعی عملکرد خوبی از خود به جای گذاشتند. آنالیز دقیق و شناخت کامل نقاط ضعف حریف، اتخاذ تاکتیک درست و استمرار در پیاده کردن آن، دقت در زدن ضربات آخر و حفظ تمرکز روانی در طول روند بازی، ۴ فاکتور پیروزی‌بخش ذوب‌آهن در این دیدار به شمار می‌رود.

در آن سو شمس‌آذر بازی شجاعانه‌ای را به نمایش گذاشت و عملکرد خوبی داشت؛ شاگردان دقیقی میل به جلوی زیادی دارند و فوتبال هجومی و جذابی را ارائه می‌دهند اما نوع نمایش این تیم نظم تاکتیکی لازم را ندارد. یشمی‌پوشان قزوین روز گذشته نیز فوتبال هجومی را در دستور کار قرار داده بودند و برای رسیدن به گل روی ارسال‌های بلند، ضربات ایستگاهی و کرنرها برنامه‌ریزی کرده بودند و با استفاده از همین حربه موقعیت‌های خوبی را هم خلق کردند اما بی‌دقتی بازیکنان این تیم در زدن ضربات نهایی و عملکرد منطقی ذوبی‌ها در فاز دفاعی، اجازه نداد این موقعیت‌ها جز در یک مورد تبدیل به گل شود. شاگردان دقیقی در فاز دفاعی اما عملکرد ضعیفی داشتند و روی ضدحملات بارها دروازه این تیم تهدید شد.

ربیعی: بدون تعارف شمس آذر بهتر از ما آماده شروع لیگ شده است 
محمد ربیعی در نشست خبری پیش از بازی ذوب‌آهن اصفهان مقابل شمس آذر قزوین در هفته هفتم لیگ برتر، اظهار داشت: با وجود اینکه ۲۰ دقیقه دیگر جلسه فنی و آنالیز داشتم، به این دلیل در نشست خبری حاضر شدم که احترام عزیزان خبرنگار و اصحاب رسانه حفظ شود. امسال اولین سال حضور تیمی از استان قزوین در لیگ برتر است و این تیم خیلی قابل احترام است. استان قزوین شایستگی این را داشت که نماینده‌ای در لیگ برتر داشته باشد. بابت این موضوع، صعود به لیگ برتر و قهرمانی لیگ یک مجدداً به شمس آذر و طرفدارانش تبریک می‌گویم. در حوزه مدیریت آقای زندی، در حوزه مربیگری آقای دقیقی و همین‌طور پیشکسوتان قزوین امیدوارم بتوانند همین‌طور روند موفقیت را برای این استان خوب رقم بزنند.

وی افزود: درباره بازی فردا باید بگویم شمس آذر تیم خوبی در این هفته‌ها نشان داده است. تیمی انرژیک، دونده و پرتلاش است و محورهای فنی دارد. بازی فردا برای ما بسیار مهم و چالش‌برانگیز است. بدون تعارف شمس آذر در دو هفته اخیر بهتر از ما خودش را مهیای بازی کرده است. این تیم بازی تدارکاتی با دو تیم لیگ برتری داشته و به این مسابقه آمده است. ما هم با توجه به شرایطی که داشتیم یک بازی تدارکاتی با تیمی از یزد داشتیم. با توجه به وقفه لیگ برتر آن تیم خودش را در دو هفته اخیر بهتر توانست مهیای مسابقات کند. ما هم سعی می‌کنیم با تمرکز و برنامه‌ریزی و محوری که در ذوب‌آهن از زمان حضورم شکل گرفته است، کار را جلو ببریم.

سرمربی تیم فوتبال ذوب‌آهن درباره تفاوت سبزپوشان نسبت به فصول گذشته، تصریح کرد: درباره رویکرد ذوب‌آهن، به هر حال در این فصل برنامه‌ریزی صورت گرفته است و محدودیت‌های بسیاری زیادی داشته و داریم. ما مضیقه‌های خاص خودمان را از لحاظ مالی داریم. سعی کردیم تغییر فلسفه بازی و نگاه مدیریتی مربیگری به این قضیه داشته باشیم. ما نیازمند زمان هستیم و هر چه جلوتر برویم تیم تکمیل‌تر می‌شود. ارزیابی عملکرد ما در پایان فصل بهتر صورت می‌گیرد.

منبع
تسنیم
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید