کد خبر:5328
پ
۱۴۷۴۷۳۷۱_۵۱۲

هوای کلانشهر اصفهان همچنان آلوده است

شاخص کیفی هوای کلانشهر اصفهان امروز چهارشنبه بیست و چهارم آبان با میانگین ۱۷۸ در وضعیت ناسالم برای عموم شهروندان است. بر اساس داده‌های سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان محیط‌زیست (منطقه اصفهان) شاخص هوای این کلان‌شهر در ایستگاه پایش خیابان ۲۵ آبان با ۱۷۴، خیابان احمدآباد با ۲۰۰، پارک زمزم با ۱۶۴، بزرگراه خرازی […]

شاخص کیفی هوای کلانشهر اصفهان امروز چهارشنبه بیست و چهارم آبان با میانگین ۱۷۸ در وضعیت ناسالم برای عموم شهروندان است.

بر اساس داده‌های سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان محیط‌زیست (منطقه اصفهان) شاخص هوای این کلان‌شهر در ایستگاه پایش خیابان ۲۵ آبان با ۱۷۴، خیابان احمدآباد با ۲۰۰، پارک زمزم با ۱۶۴، بزرگراه خرازی با ۱۷۹، دانشگاه صنعتی با ۱۶۹، خیابان رودکی با ۱۵۴، رهنان با ۱۷۰، زینبیه با ۱۸۵، سپاهان شهر با ۱۶۸، خیابان فرشادی با ۱۷۵، خیابان فیض با ۱۸۱، بولوار کاوه با ۱۷۳، کردآباد با ۱۲۰۰، میرزا طاهر با ۱۷۴ و ولدان با ۱۸۳ AQI در وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان است.
شاخص هوای اصفهان در ایستگاه میدان انقلاب با ۲۰۲ AQI وضعیت بنفش و بسیار ناسالم را نشان می‌دهد. همچنین ایستگاه سنجش آلودگی هوا در خیابان‌های استانداری، پروین و دانشگاه اصفهان قطع است.
امروز شاخص هوا در مبارکه با ۱۰۵ و شاهین شهر با ۱۳۵ AQI در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس و در سجزی با ۷۸ AQI قابل قبول و در زرین شهر با ۱۵۲ و قهجاورستان با ۱۸۱ AQI ناسالم برای عموم شهروندان ثبت شد. ایستگاه سنجش آلودگی هوای شهر‌های مجاور اصفهان از جمله خمینی شهر، نجف آباد، منطقه صنعتی دولت آباد و کاشان قطع است.
بر اساس هشدار سطح زرد اداره کل هواشناسی استان اصفهان شرایط سکون جوی تا بعد از ظهر امروز ادامه دارد که سبب تداوم آلودگی شدید و افزایش شاخص هوا در حد ناسالم و بسیار ناسالم در مناطق مرکزی از جمله کلانشهر اصفهان، شاهین شهر، خمینی شهر، لنجان و کاشان و نواحی صنعتی اصفهان می‌شود.
هواشناسی اصفهان به تمامی شهروندان توصیه کرده است که امروز نیز از تردد غیر ضرور در سطح شهر و فعالیت ورزشی و فیزیکی در فضای باز بپرهیزند.
رئیس مرکز پیش‌بینی و مخاطرات جوی اداره کل هواشناسی استان اصفهان گفت: از عصر امروز موج ناپایدار بارش‌زا به استان نفوذ می‌کند که در مناطق غربی سبب بارش‌های رگباری پراکنده طی امشب و فردا و کاهش غلظت آلاینده‌ها و کم‌تر شدن آلودگی هوا در مناطق مرکزی به ویژه کلانشهر اصفهان می‌شود.
بنا بر تصمیم کمیته اضطرار آلودگی هوای اصفهان امروز چهارشنبه تمامی مقاطع تحصیلی شهر اصفهان دایر است و طرح زوج و فرد ترافیک پس از یک هفته لغو شده است.
معاون اداره کل هواشناسی استان اصفهان  علت تشدید سکون جوی را طی یک هفته اخیر وقوع پدیده بلاکینگ دانست. این پدیده سبب جلوگیری از جریانات جوی و وزش باد در یک منطقه طی چند روز یا چند هفته می‌شود.
حاجی بابایی افزود: با تضعیف پدیده بلاکینگ شرایط برای ورود سامانه‌های ناپایدار به استان و کاهش آلودگی هوا مهیا خواهد بود.
شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.
این شاخص به طور معمول برای پنج آلاینده هوا شامل مونوکسیدکربن (CO)، اُزن (O ۳)، دی اکسید نیتروژن (NO ۲)، دی اکسید گوگرد (SO ۲) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون (PM ۲.۵) اندازه گیری و به طور روزانه در ایستگاه‌های پایش هوا، ثبت می‌شود.
شاخص کیفی هوا (Air Quality Index) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق (ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحد‌های مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

منبع
مهر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید