کد خبر:5993
پ

هوای اصفهان پنجمین روز پیاپی برای عموم شهروندان ناسالم است

شاخص کیفی هوای کلانشهر اصفهان امروز دوشنبه سیزدهم آذر با میانگین ۱۷۰ برای پنجمین روز پیاپی وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان را نشان می دهد.‌ شاخص کیفی هوای کلان‌شهر اصفهان بر اساس داده‌های ۱۵ ایستگاه سنجش در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت هشت صبح امروز دوشنبه سیزدهم آذر با میانگین ۱۷۰ برای پنجمین […]

شاخص کیفی هوای کلانشهر اصفهان امروز دوشنبه سیزدهم آذر با میانگین ۱۷۰ برای پنجمین روز پیاپی وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان را نشان می دهد.‌

شاخص کیفی هوای کلان‌شهر اصفهان بر اساس داده‌های ۱۵ ایستگاه سنجش در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت هشت صبح امروز دوشنبه سیزدهم آذر با میانگین ۱۷۰ برای پنجمین روز پیاپی وضعیت ناسالم برای عموم شهروندان را نشان می‌دهد.

بر اساس داده‌های سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان محیط‌زیست (منطقه اصفهان) شاخص هوای این کلان‌شهر در ایستگاه پایش خیابان‌های ۲۵ آبان و رهنان با ۱۶۵، خیابان احمدآباد با ۱۸۲، میدان انقلاب با ۱۸۷، بزرگراه خرازی با ۱۵۸، پارک زمزم و ولدان با ۱۶۰، خیابان پروین اعتصامی با ۱۷۵، دانشگاه صنعتی با ۱۷۱، زینبیه و سپاهان شهر با ۱۵۶، فرشادی با ۱۶۶، خیابان فیض با ۱۷۳، بولوار کاوه با ۱۶۹ و خیابان میرزا طاهر با ۱۶۲ AQI در وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان است.

امروز شاخص هوا در ایستگاه کردآباد با ۲۰۷ AQI وضعیت بنفش و بسیار ناسالم را نشان می‌دهد.‌

امروز شاخص هوا در زرین شهر با ۱۶۲ در وضعیت ناسالم برای عموم شهروندان، در قهجاورستان با ۲۰۲ در وضعیت بسیار ناسالم و در سجزی با ۸۶، مبارکه با ۹۴ و شاهین شهر با ۹۰ AQI قابل قبول ثبت شد. ایستگاه سنجش آلودگی هوای شهرهای مجاور اصفهان از جمله خمینی شهر، نجف آباد، منطقه صنعتی دولت آباد و کاشان قطع است.

اداره کل هواشناسی استان اصفهان نیز اعلام کرده است که تا پایان هفته جاری جوی به نسبت پایدار در استان حاکم خواهد بود که افزایش شاخص آلودگی هوای مناطق مرکزی و صنعتی به ویژه کلانشهر اصفهان در حد ناسالم را به دنبال دارد.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

این شاخص به طور معمول برای پنج آلاینده هوا شامل مونوکسیدکربن (CO) ، اُزن (O۳)، دی اکسید نیتروژن (NO۲)، دی اکسید گوگرد (SO۲) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون (PM۲.۵) اندازه گیری و به طور روزانه در ایستگاه‌های پایش هوا، ثبت می‌شود.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

منبع
مهر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید