کد خبر:3963
پ
b5f4bdf4-7335-4161-8d55-fc7fa9154a1f

هوای اصفهان و ۳ شهر مجاور ناسالم است

شاخص کیفی هوای کلانشهر اصفهان و سه شهر مبارکه، شاهین شهر و قهجاورستان امروز یکشنبه شانزدهم مهرماه در وضعیت ناسالم است.  شاخص کیفی هوای کلان‌شهر اصفهان بر اساس داده‌های ۱۵ ایستگاه سنجش در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت هفت صبح امروز یکشنبه شانزدهم مهرماه با میانگین ۱۵۶ وضعیت ناسالم برای عموم شهروندان را نشان می‌دهد. […]

شاخص کیفی هوای کلانشهر اصفهان و سه شهر مبارکه، شاهین شهر و قهجاورستان امروز یکشنبه شانزدهم مهرماه در وضعیت ناسالم است.

 شاخص کیفی هوای کلان‌شهر اصفهان بر اساس داده‌های ۱۵ ایستگاه سنجش در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت هفت صبح امروز یکشنبه شانزدهم مهرماه با میانگین ۱۵۶ وضعیت ناسالم برای عموم شهروندان را نشان می‌دهد.

بر اساس داده‌های سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان محیط‌زیست (منطقه اصفهان) شاخص هوای این کلان‌شهر در ایستگاه پایش خیابان احمدآباد با ۱۶۷، میدان انقلاب با ۱۵۹، پارک زمزم با ۲۰۰، ولدان و بزرگراه خرازی با ۱۶۰، رودکی و رهنان با ۱۵۲، میرزا طاهر و زینبیه با ۱۵۴، میدان فیض با ۱۵۶، بولوار کاوه با ۱۷۵، کردآباد با ۱۷۶ AQI در وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان است.

امروز شاخص هوا در ایستگاه خیابان ۲۵ آبان با ۱۴۲، خیابان پروین اعتصامی با ۱۱۰، سپاهان شهر با ۱۲۳ و فرشادی با ۱۴۹ وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان می‌دهد و دو ایستگاه سنجش کیفیت هوا در خیابان استانداری و دانشگاه صنعتی اصفهان قطع است.

امروز شاخص هوا مبارکه با ۱۳۰ و شاهین شهر با ۱۱۲ AQI در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس و در قهجاورستان با ۱۸۲ AQI ناسالم برای عموم شهروندان ثبت شد. ایستگاه سنجش آلودگی هوای شهرهای مجاور اصفهان از جمله سجزی، خمینی شهر، زرین‌شهر، نجف آباد، منطقه صنعتی دولت آباد و کاشان قطع است.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

این شاخص بطور معمول برای پنج آلاینده هوا شامل منوکسیدکربن (CO) ، اُزن (O۳)، دی اکسید نیتروژن (NO۲)، دی اکسید گوگرد (SO۲) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون (PM۲.۵) اندازه گیری و بطور روزانه در ایستگاه‌های پایش هوا، ثبت می‌شود.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

منبع
مهر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید