کد خبر:2131
پ
داده‌های ۱۶ ایستگاه سنجش هوا نشان می دهد؛

هوای اصفهان در وضعیت قرمز/ شاخص به ۱۸۳ رسید هوای اصفهان در وضعیت قرمز/ شاخص به ۱۸۳ رسید

شاخص کیفی هوای کلانشهر اصفهان امروز دوم شهریور ماه با میانگین ۱۸۳ در وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان ثبت شد. مسئول امور کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل و نقل شهرداری اصفهان اظهار داشت: میانگین شاخص هوای کلان‌شهر اصفهان امروز پنجشنبه دوم شهریور براساس داده‌های دریافتی ۱۶ ایستگاه پایش فعال با شاخص ۱۸۳ […]

شاخص کیفی هوای کلانشهر اصفهان امروز دوم شهریور ماه با میانگین ۱۸۳ در وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان ثبت شد.

مسئول امور کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل و نقل شهرداری اصفهان اظهار داشت: میانگین شاخص هوای کلان‌شهر اصفهان امروز پنجشنبه دوم شهریور براساس داده‌های دریافتی ۱۶ ایستگاه پایش فعال با شاخص ۱۸۳ در وضعیت ناسالم برای عموم شهروندان ثبت شد.

جمشید لقایی خاطرنشان کرد: امروز آلاینده غالب هوای شهر اصفهان ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون بوده که شاخص آن برابر ۱۴۷ و در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس است؛ همچنین شاخص آلاینده ازن O3 نیز طی ۲۴ ساعت اخیر با عدد ۱۸۳ در وضعیت ناسالم برای عموم شهروندان ثبت شد.

وی ادامه داد: امروز شاخص هوا در ایستگاه خیابان ۲۵ آبان با ۱۸۳، میدان انقلاب ۱۵۸، رهنان با ۱۵۴، کاوه با ۱۵۶، کردآباد با ۱۵۸ و محله ولدان (ورزشگاه میثاق) با محله رهنان با ۱۷۵ AQI در وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان است.

مسئول کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری اصفهان با اشاره به اینکه شاخص هوا در ایستگاه احمدآباد با ۱۰۸، بزرگراه خرازی با ۱۱۱، خیابان زینبیه با ۱۲۷، سپاهان شهر با ۱۲۵ و فیض با ۱۴۸ AQI وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان می‌دهد.

لقایی خاطرنشان کرد: امروز شاخص هوا در ایستگاه خیابان پروین با ۶۱، پارک زمزم با ۷۷، دانشگاه صنعتی با ۹۸ و رودکی با ۸۳ در وضعیت قابل قبول قرار دارد.

وی افزود: با توجه به تداوم آلودگی هوا، افراد بسیار حساس از جمله سالمندان، افراد دارای بیماری‌های تنفسی و قلبی، زنان باردار و کودکان کماکان باید فعالیت‌های طولانی و سنگین را در فضای باز کاهش دهند.

شاخص هوا در شهرهای مجاور کلان‌شهر اصفهان از جمله سجزی با ۷۰، شاهین شهر با ۷۵ و مبارکه با ۸۳ در وضعیت قابل قبول و در قهجاورستان با ۱۵۵ در وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان است‌.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

این شاخص بطور معمول برای پنج آلاینده هوا شامل منوکسیدکربن (CO) ، اُزن (O۳)، دی اکسید نیتروژن (NO۲)، دی اکسید گوگرد (SO۲) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون (PM۲.۵) اندازه گیری و بطور روزانه در ایستگاه‌های پایش هوا، ثبت می‌شود.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

منبع
مهر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید