کد خبر:6250
پ
۱۳۹۶۳۵۰_۳۹۱

هوای اصفهان برای عموم ناسالم است/زرین‌شهر بنفش شد

شاخص کیفی هوای اصفهان با قرار گرفتن بر روی عدد ۱۶۱ وضعیت قرمز را برای کلانشهر اصفهان نشان می‌دهد. شاخص کیفی هوای کلان‌شهر اصفهان بر اساس داده‌های ۱۶ ایستگاه سنجش در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت ۸ صبح امروز چهارشنبه ۲۲ آذر با میانگین ۱۶۱ وضعیت ناسالم برای عموم را نشان می‌دهد. بر اساس داده‌های […]

شاخص کیفی هوای اصفهان با قرار گرفتن بر روی عدد ۱۶۱ وضعیت قرمز را برای کلانشهر اصفهان نشان می‌دهد.

شاخص کیفی هوای کلان‌شهر اصفهان بر اساس داده‌های ۱۶ ایستگاه سنجش در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت ۸ صبح امروز چهارشنبه ۲۲ آذر با میانگین ۱۶۱ وضعیت ناسالم برای عموم را نشان می‌دهد.

بر اساس داده‌های سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان محیط‌زیست (منطقه اصفهان) شاخص هوای این کلان‌شهر امروز در ساعت انتشار این گزارش در ایستگاه پایش خیابان‌های ۲۵ آبان ۱۶۰، احمدآباد با ۱۷۸، میدان انقلاب ۱۶۲، کردآباد با ۱۷۴، پارک زمزم ۱۶۷، خرازی ۱۷۴، دانشگاه صنعتی ۱۶۴، رهنان ۱۶۱، زینبیه ۱۶۷، سپاهانشهر ۱۵۸، فرشادی ۱۵۷،، فیض ۱۶۱، کاوه ۱۵۵، میرزاطاهر ۱۵۵ و ولدان ۱۶۳ در وضعیت AQI قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان است.

امروز شاخص هوا در ایستگاه رودکی با شاخص ۱۳۴، AQI وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان می‌دهد.

امروز شاخص هوا در زرین شهر با ۲۳۸ در وضعیت بنفش و بسیار خطرناک قرار دارد.

همچنین شاخص کیفی هوا در قهجاورستان با ۱۶۱ AQI قرمز و ناسالم برای عموم است؛ همچنین شاخص هوا در سجزی ۶۳ سالم است.
شاخص کیفی هوای شاهین شهر شاهین‌شهر ۱۴۰ و مبارکه با ۱۳۳ AQI در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس ثبت شد.

ایستگاه سنجش آلودگی هوای شهرهای مجاور اصفهان از جمله خمینی شهر، نجف آباد، منطقه صنعتی دولت آباد و کاشان قطع است.

اداره کل هواشناسی استان اصفهان نیز اعلام کرده که شرایط سکون جوی تا فردا ادامه دارد که در مناطق مرکزی و صنعتی استان به ویژه کلان‌شهر اصفهان منجر به انباشت آلاینده‌ها و بالا رفتن شاخص آلودگی هوا خواهد شد.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

این شاخص به طور معمول برای پنج آلاینده هوا شامل مونوکسیدکربن (CO) ، اُزن (O۳)، دی اکسید نیتروژن (NO۲)، دی اکسید گوگرد (SO۲) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون (PM۲.۵) اندازه گیری و به طور روزانه در ایستگاه‌های پایش هوا، ثبت می‌شود.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

منبع
مهر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید