کد خبر:5149
پ
آلودگی+هوای+اصفهان

هوای اصفهان برای عموم مردم ناسالم است

هوای کلانشهر اصفهان صبح روز جمعه با شاخص کیفی بالای ۱۵۰( AQI) برای عموم مردم ناسالم است و همچنان به شهروندان توصیه می‌شود که از خانه‌های خود برای کارهای غیر ضروری خارج نشوند.  اصفهان از ابتدای هفته روزهای آلوده‌ای را پشت سرگذاشت و امروز جمعه با وجودیکه اداره ها و مدارس تعطیل هستند و خودروها […]

هوای کلانشهر اصفهان صبح روز جمعه با شاخص کیفی بالای ۱۵۰( AQI) برای عموم مردم ناسالم است و همچنان به شهروندان توصیه می‌شود که از خانه‌های خود برای کارهای غیر ضروری خارج نشوند.

 اصفهان از ابتدای هفته روزهای آلوده‌ای را پشت سرگذاشت و امروز جمعه با وجودیکه اداره ها و مدارس تعطیل هستند و خودروها کمتر در سطح شهر تردد می‌کنند، هوا همچنان آلوده است.

طبق اطلاعات سامانه پایش کیفی هوای کشور، شاخص کیفی هوای کلانشهر اصفهان در ساعت ۱۰ روز جمعه با عدد ۱۵۹ ( AQI) در وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم مردم قرار دارد.

شاخص کیفی هوای اصفهان در ایستگاه کِردآباد با ۲۰۳ (AQI) در وضعیت بنفش و بسیار ناسالم و در احمدآباد، انقلاب، خرازی، دانشگاه صنعتی، رهنان، زینبیه، میرزا طاهر و ولدان با رقم بالای ۱۵۰(AQI) در وضعیت قرمز و ناسالم برای همه گروه هاست.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

شاخص کیفی هوا (A Q I ) معیاریست که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر منوکسیدکربن، دی اکسیدگوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، ازون و ذرات معلق ( ذرات کوچکتر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچکتر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف هستند را تبدیل به یک عدد بدون واحد کرده و وضعیت آلودگی هوا را در سطوح مختلف نمایش می‌دهد.

اداره کل هواشناسی استان اصفهان با صدور هشدار «سطح نارنجی» اعلام کرد که از جمعه تا سه‌شنبه آینده بدلیل تشدید شرایط پایداری هوا با افزایش محسوس شاخص کیفیت هوا توام با رشد غلظت آلاینده ها تا شرایط ناسالم برای همه گروه های سنی در اصفهان، لنجان، فلاورجان، کوهپایه، مبارکه، مورچه خورت، شاهین شهر و میمه، نجف آباد و کاشان مواجه خواهیم شد.

در این اطلاعیه تصریح شده است که در صورت رعایت نکردن و کنترل منابع آلاینده احتمال شرایط بسیار ناسالم به‌ویژه در مناطق پر تردد و صنعتی وجود دارد.
بر همین اساس بر کنترل فعالیت واحدهای صنعتی و پرهیز از خروج غیر ضروری از منزل و فعالیت فیزیکی و ورزشی در فضای باز تاکید شده است.

منبع
ایرنا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید