کد خبر:3016
پ
۲۳۱۶۶۸۹

هوای اصفهان آلوده است/ شاخص ۱۱ منطقه بر مدار قرمز و نارنجی

شاخص کیفی هوای کلانشهر اصفهان امروز دوشنبه بیستم شهریور با میانگین ۱۱۷ وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان می‌دهد.‌  شاخص کیفی هوای کلان‌شهر اصفهان بر اساس داده‌های ۱۷ ایستگاه سنجش در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت هشت صبح امروز دوشنبه بیستم شهریور ماه با میانگین ۱۱۷ وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان می‌دهد. […]

شاخص کیفی هوای کلانشهر اصفهان امروز دوشنبه بیستم شهریور با میانگین ۱۱۷ وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان می‌دهد.‌

 شاخص کیفی هوای کلان‌شهر اصفهان بر اساس داده‌های ۱۷ ایستگاه سنجش در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت هشت صبح امروز دوشنبه بیستم شهریور ماه با میانگین ۱۱۷ وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان می‌دهد.

بر اساس داده‌های سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان محیط‌زیست (منطقه اصفهان) شاخص هوای این کلان‌شهر در ایستگاه پایش خیابان ۲۵ آبان با ۱۰۱، بزرگراه خرازی با ۱۱۰، میدان انقلاب با ۱۱۵، دانشگاه صنعتی با ۱۰۹، سپاهان شهر با ۱۲۱، بولوار کاوه با ۱۱۲ و میرزا طاهر با ۱۴۱ AQI در وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس است.

شاخص هوا همچنین در ایستگاه زینبیه با میانگین ۱۵۲، خیابان پروین اعتصامی با ۱۶۰، خیابان فیض با ۱۵۷ و کردآباد با ۱۷۴ AQI وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان را نشان می‌دهد.

امروز شاخص هوای اصفهان در ایستگاه خیابان احمدآباد با ۸۷، پارک زمزم و ولدان (ورزشگاه میثاق) با ۸۴، خیابان‌های رودکی و فرشادی با ۷۷ و رهنان با ۹۶ AQI در وضعیت قابل قبول قرار دارد.

امروز شاخص هوای سجزی با ۶۰، شاهین شهر با ۸۶ در وضعیت قابل قبول، در قهجاورستان با ۱۳۵ در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس و در مبارکه با ۶۰ AQI در وضعیت پاک ثبت شد. ایستگاه سنجش آلودگی هوای شهرهای مجاور اصفهان از جمله خمینی شهر، زرین‌شهر ، نجف آباد، منطقه صنعتی دولت آباد و کاشان قطع است.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

این شاخص بطور معمول برای پنج آلاینده هوا شامل منوکسیدکربن (CO) ، اُزن (O۳)، دی اکسید نیتروژن (NO۲)، دی اکسید گوگرد (SO۲) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون (PM۲.۵) اندازه گیری و بطور روزانه در ایستگاه‌های پایش هوا، ثبت می‌شود.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

منبع
مهر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید