کد خبر:7123
پ
banooo
رییس کمیسیون خانواده شورای شهر اصفهان:

نشاط را به جامعه زنان اصفهانی برگرداندیم

فرزانه کلاهدوزان در نشست تشریح سیاست‌ها و اقدامات مدیریت شهری در حوزه بانوان گفت: در شورای ششم دو هدف مهم و کلان از جمله هویت و نشاط و امید را مبنای فعالیت قرار دادیم. در ادامه گزیده صحبت های این مقام مسئول را می خوانیم: * در حال حاضر ساختار شهرداری مردسالارانه و تعداد بانوان […]

فرزانه کلاهدوزان در نشست تشریح سیاست‌ها و اقدامات مدیریت شهری در حوزه بانوان گفت: در شورای ششم دو هدف مهم و کلان از جمله هویت و نشاط و امید را مبنای فعالیت قرار دادیم.

در ادامه گزیده صحبت های این مقام مسئول را می خوانیم:

* در حال حاضر ساختار شهرداری مردسالارانه و تعداد بانوان کم است، شهرداری نهادی قدیمی است و مردانگی در آن به چشم می‌خورد، گرچه شورای اسلامی شهر باید به شهر نگاه کند و وظیفه آن فقط توجه به شهرداری نیست.

* در دوره ششم مدیریت شهری، کمیسیون بانوان، خانواده و جوانان شورای اسلامی شهر اصفهان تشکیل شد و تاکنون ۹ جلسه تشکیل داده ، برای دو هدف نشاط و امید و هویت جلسات مختلفی برگزار شده است؛ البته در حوزه نشاط و امید زیرساخت‌های سخت‌افزاری نیاز است، زیرا زیرساخت‌های تفریح بانوان عدالت مکانی ندارد و کم است.

* دیدگاه بانوان را باید در تعریف پروژه‌ها دنبال کنیم، از این‌رو در تعریف پروژه‌ها و سیاست‌گذاری‌ها به‌عنوان مادر و زن، به پروژه‌ها نگاه می‌کنم.

*در حوزه سخت‌افزاری باغ‌های بانوان که نیاز به بهینه‌سازی داشت را مورد توجه قرار دادیم و طرح‌های رویدادی را استفاده و روی برنامه‌های کوتاه مدت و قابل تحقق تمرکز کردیم.

* سال گذشته به‌مناسبت روز مادر، طرح مهمان مامان را اجرا کردیم که با این اقدام نشاط به جامعه زنان بازگشت، در برنامه‌های هفته اصفهان رویدادی به نام بانوان مشخص شده است.

* خدمت دیگر برای کارت منزلت بانوان بود، به‌طوری که از سال ۱۴۰۰ به بعد بانوان دارای سه فرزند مشمول دریافت کارت منزلت شهروندی شدند.

* در ادامه برگزاری جشنواره‌های تفریحی ویژه بانوان را در دستور کار قرار دادیم که نگاه به مدل‌های جدید بانوان و نقشی که در اقتصاد دارند، یکی دیگر از اولویت‌هاست.

* تعداد دانشگاه‌های استان زیاد و فارغ‌التحصیلان بانو در آن‌ها کم نیستند، از این‌رو مدل‌های فضای کار اشتراکی را دنبال کردیم.

* بنیاد فرهنگی امیرقلی امینی بازسازی شده است و به‌صورت فضای کار اشتراکی در اختیار کسانی قرار می‌گیرد که حوزه اثر آن‌ها در حوزه کتاب است؛ این مدل کارهای فضای کار اشتراکی با رویکردهای مشخص دنبال می‌شود.

*در حکمرانی باید به سمت حکمروایی، مشارکت‌پذیری و مشارکت‌جویی پیش برویم، در محله‌محوری بانوان بیشترین نقش را دارند و میدان‌دار محل محوری هستند، چراکه راهکارهای خوبی برای رفع مشکلات ارائه می‌کنند.

* در حال حاضر مجموعه «ریحانه» که دیدگاه‌های اقتصادی، تفریحی و خانواده‌محوری در آن مورد توجه قرار دارد، جزو پروژه‌های شاخص شهر قرار گرفته است، همچنین اگر مشکلات حقوقی «شهر نوجوان» رفع شود، شاهد این رویداد نیز در اصفهان خواهیم بود.

* اکثر قراردادهای بانوان شاغل در شهرداری را برای استفاده از مرخصی زایمان پیگیری کردیم، البته تنوع قراردادها زیاد است و شفاف‌نبودن آن مشکلاتی را به‌همراه دارد، در حال حاضر تبدیل وضعیت برخی کارکنان انجام شده و شورا در جایگاه نظارت و سیاست‌گذاری، هر کجا متوجه تخلف در قراردادها شد، اقدامات لازم را انجام داده است.

* در شورای ششم شهر اصفهان کمیسیون ویژه آب و مناطق کم‌برخوردار شورا تشکیل شد در مناطق کم برخوردار برای توانمندسازی و فروش محصولات زنان سرپرست خانوار اقداماتی انجام شد، زیرساخت‌های لازم در بازارهای روز کوثر و بازار گل و گیاه همدانیان برای فروش محصولات آن‌ها فراهم شده است.

* در حال حاضر سه پردیس خانواده محور در سپاهان شهر، محله بهارستان و محدوده منطقه ۸ شهرداری اصفهان در دست اقدام است که به‌زودی به نتیجه می‌رسد.

* در موضوع نشاط و شادی بانوان در صدد احداث بوستان‌های خانواده محور هستیم، در حال حاضر تملک این بوستان‌ها انجام شده و در مرحله ساخت قرار گرفته است. در حال حاضر سه پردیس خانواده محور در سپاهان شهر، محله بهارستان و محدوده منطقه ۸ شهرداری اصفهان در دست اقدام است که به‌زودی به نتیجه می‌رسد.

* شورای اسلامی شهر به عنوان نهاد اجتماعی می‌تواند برای تقویت هوش مصنوعی واسطه‌گری کند؛ به‌عنوان مثال در بازدیدی که از یک پژوهش‌سرا در خیابان شیخ مفید داشتیم، ظرفیت‌های هوش مصنوعی آن‌ها را به نخبگان مرتبط کردیم.

* در قانون جوانی جمعیت برای هر دستگاهی وظایفی در نظر گرفته شده و قانون آن شفاف است؛ در این قانون وظایفی برای شهرداری‌ها در نظر گرفته شده است که از جمله آن‌ها می‌توان به تخفیف در تراکم، استفاده نیم بها از خدمات شهری و وسایل حمل‌ونقل عمومی اشاره کرد.

*در شهرداری اصفهان برای انتصاب بانوان در جایگاه‌های مدیریتی قول‌های مساعدی داده شده است، اما هنوز عملیاتی نشده ؛ البته شایسته سالاری بهتر از توجه به سهم جنسیتی مدیران در شهرداری است و نگاه باید شایسته سالارانه باشد، زیرا اگر شایسته سالاری حکمفرما شود، بسیاری از مسائل حل خواهد شد.

منبع
زاینده رود
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید