کد خبر:7941
پ
۶۲۸۸۹۶۲۷
یک مسئول عنوان کرد:

نرخ بیکاری در استان اصفهان کاهشی و تک‌رقمی شده است/ پیشتازی زنان اصفهانی در نرخ مشارکت اقتصادی

معاون توسعه و فناوری و اشتغال وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی گفت: در چند فصل اخیر نرخ بیکاری در استان اصفهان کاهشی و تک رقمی شده است. نرخ مشارکت اقتصادی زنان اصفهانی نیز از میانگین کشوری بالاتر است و سهم ایجاد اشتغال زنان هم در استان از میانگین کشوری بالاتر است. به نقل از […]

معاون توسعه و فناوری و اشتغال وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی گفت: در چند فصل اخیر نرخ بیکاری در استان اصفهان کاهشی و تک رقمی شده است. نرخ مشارکت اقتصادی زنان اصفهانی نیز از میانگین کشوری بالاتر است و سهم ایجاد اشتغال زنان هم در استان از میانگین کشوری بالاتر است.

به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل استانداری اصفهان، محمود کریمی در حاشیه کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری استان اصفهان گفت: عملکرد مجموعه سیستم بانکی در حوزه اشتغال در همراهی با بازار کار مطلوب بوده است، اما به دلایل اداری و اولویت‌بندی عملکرد بانک‌ها در حوزه اشتغال کمتر شده است، اما با پیگیری‌های مستمر وزارت کار تلاش می‌شود از نظام بانکی تسهیلات حوزه اشتغال را پیگیری می‌کنیم.

وی افزود: تا پایان امسال و اوایل سال آینده باتوجه به پیگیری‌های شورای اشتغال فضای تسهیلات حوزه اشتغال بیشتر خواهد شد.

وی گفت: در سال‌جاری نرخ بیکاری کل کشور به کمترین میزان خود در سال‌های اخیر رسیده به‌طوریکه در پاییز ۱۴۰۲ به هفت و شش دهم درصد رسیده است و نرخ بیکاری دانش آموختگان وهم نرخ بیکاری زنان و نرخ اشتغال ناقص هم روند کاهشی داشته است.

معاون توسعه، فناوری و اشتغال وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی افزود: در چند فصل اخیر نرخ بیکاری در استان اصفهان کاهشی و تک رقمی شده است به‌طوریکه نرخ مشارکت اقتصادی استان و نسبت اشتغال استان هم که از متغیرهای اساسی بازار کار است از میانگین کشوری بالاتر است و از نقاط بسیار مطلوبی است که در حوزه بازار کار استان به چشم می‌خورد.

کریمی گفت: استان اصفهان در حوزه کسب و کارهای خرد نیز در تبصره ۱۶، سال گذشته هم عملکرد قابل قبولی داشت و امسال و سال گذشته هم در حوزه مشاغل خانگی عملکرد مطلوبی داشته و امیدواریم این مسیر ادامه پیدا کند.

وی افزود: چند مصوبه در حوزه پیگیری تسریع در تأمین مالی برخی موضوع‌های کلان بیکاری دانش آموختگان که هم در سطح استان و هم ملی روند کاهشی داشته لازم است به آن بیشتر توجه شود و در بررسی عملکرد تمام دستگاه‌ها و شهرستان ها، خروجی این جلسه بهبود شرایط کسب و کار استان را نشان می‌دهد.

معاون توسعه، فناوری و اشتغال وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی گفت: استان اصفهان در شاخص‌های کلیدی بازار کار روند کاملا رو به بهبود دارد به‌طوریکه نرخ مشارکت اقتصادی زنان از میانگین نرخ مشارکت اقتصادی زنان در کشور بالاتر است و سهم ایجاد اشتغال زنان هم در استان از میانگین کشوری بالاتری برخوردار است.

کریمی افزود: فضای خوبی در بازار کار استان اصفهان فراهم است و تعهد سنگین است و بار بر زمین مانده از گذشته بیشتر بوده جهاد مجاهدانه را می‌طلبد.

 

کاهش نرخ بیکاری در استان اصفهان

سیدرضا مرتضوی، استاندار اصفهان نیز در این نشست، گفت: در کلیت نظام حکمرانی این که سازمان‌ها را در تهران وارد فرایند اجرا شوند، یک ایراد است.

وی ادامه داد: دلیل اینکه در آیین نامه‌ها و دستورالعمل‌ها با مشکلاتی مواجه می‌شویم این است که سازمان‌های متولی به جای آنکه به سیاست گذاری بپردازند وارد فرایند اجرا می‌شوند در صورتی که اجرا بایستی در اختیار استان‌ها باشد.

مرتضوی اظهار کرد: ۱۲ و ۶ دهم درصد نرخ بیکاری استان اصفهان بود که در پاییز ۱۴۰۲ به ۸ و شش دهم درصد رسیده است.

وی عنوان کرد: روند دنبال شده در بنگاه‌ها، افزایش اشتغال به خصوص در حوزه فارغ‌التحصیلان و حل کردن مسائل بانکی اخیر برای کاهشی‌تر شدن نرخ بیکاری و افزایش اشتغال در استان است.

استاندار اصفهان تأکید کرد: تعهدات استان نسبت به سامانه رصد، به‌صورت مستمر پیگیری شود و نتایج جمع‌بندی‌ها تا پایان هفته به استانداری ارائه شود.

 

منبع
ایسنا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید