کد خبر:5270
پ
۳۵۹۴۷۹۱
رئیس اداره دامپزشکی شهرستان کاشان:

مهاجرت پرندگان احتمال شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان را افزایش می‌دهد

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان کاشان گفت: شروع فصل سرما و مهاجرت پرندگان از مناطق شمال به عرض‌های جنوبی برای گذراندن زمستان، می‌تواند احتمال شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان را افزایش دهد از این‌رو سه میلیون قطعه طیور علیه این بیماری مایه‌کوبی شدند. عباس شاه میرزایی اظهار کرد: آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان یک بیماری مشترک بین انسان و […]

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان کاشان گفت: شروع فصل سرما و مهاجرت پرندگان از مناطق شمال به عرض‌های جنوبی برای گذراندن زمستان، می‌تواند احتمال شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان را افزایش دهد از این‌رو سه میلیون قطعه طیور علیه این بیماری مایه‌کوبی شدند.

عباس شاه میرزایی اظهار کرد: آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان یک بیماری مشترک بین انسان و حیوان است و مقابله با بروز این بیماری، نیازمند تشکیل تیم‌های واکنش سریع، اطلاع رسانی به جمعیت هدف، پایش و مراقبت و اجرای گشت مشترک با محیط زیست است.

وی افزود: رعایت ضوابط بهداشتی و امنیت زیستی مهم‌ترین اقدام‌های پیشگیرانه در برابر شیوع بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان است و سلامت جامعه محدود به چند دستگاه خاص نیست و باید همکاری و هم‌افزایی لازم بین همه دستگاه‌های اجرایی و جامعه مورد توجه قرار گیرد.

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان کاشان، تصریح کرد: بروز این بیماری خطرناک، تهدیدات اقتصادی و جانی را به همراه دارد و گزارشی از ابتلا به بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در طیور صنعتی و بومی شهرستان کاشان مشاهده نشده است اما جلوگیری از هرگونه حادثه و رفتار مخاطره‌آمیز باید با تدبیر، برنامه‌ریزی مناسب و همکاری مستمر انجام شود.

شاه میرزایی تأکید کرد: اطلاع‌رسانی مناسب برای پیشگیری از این بیماری ضروری است و از شهروندان درخواست داریم در صورت مشاهده هرگونه تلفات در پرندگان وحشی و یا تلفات نامتعارف در طیور صنعتی و خانگی، در اولین زمان ممکن، به اداره دامپزشکی اطلاع‌رسانی کنند.

ستاد مبارزه با بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان شهرستان کاشان با حضور نمایندگان فرمانداری، نیروی انتظامی، شهرداری، مدیریت جهاد کشاورزی، محیط زیست، بهداشت محیط و دانشگاه علوم پزشکی تشکیل می‌شود.

منبع
ایسنا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید