کد خبر:15862
پ

مرمت مسیر آبرسانی عمارت «عالی قاپو» اصفهان

مسیر آبرسانی عمارت «عالی قاپو» اصفهان مرمت شد  مدیر پایگاه جهانی میدان (نقش جهان) اصفهان گفت: مسیر آبرسانی عمارت عالی قاپو ۱۵ میلیارد ریال هزینه استحکام‌بخشی و مرمت شد.  فریبا خطابخش افزود: این مسیر که آب را به‌وسیله لوله‌های سفالی و مسی از قسمت‌های پایین عمارت به طبقه چهارم منتقل و از آنجا در حوض […]

مسیر آبرسانی عمارت «عالی قاپو» اصفهان مرمت شد

 مدیر پایگاه جهانی میدان (نقش جهان) اصفهان گفت: مسیر آبرسانی عمارت عالی قاپو ۱۵ میلیارد ریال هزینه استحکام‌بخشی و مرمت شد.

 فریبا خطابخش افزود: این مسیر که آب را به‌وسیله لوله‌های سفالی و مسی از قسمت‌های پایین عمارت به طبقه چهارم منتقل و از آنجا در حوض مسی سرریز می‌کرد، از دهه ۵۰ مرمت نشده بود و نیاز به استحکام‌بخشی اضطراری داشت.

او  گفت: اقدامات استکام‌بخشی و مرمت بدنه‌های عالی قاپو تا سال ۹۶ به اتمام رسید، اما مسیر و اتاقک‌های آبرسانی در آن زمان مرمت نشد تا اینکه امسال با اعتبارات اداره کل میراث فرهنگی اصفهان این مهم صورت گرفت. به گفته وی، مسیر‌ها و لوله‌های آب عمارت عالی قاپو با همیاری استادان دانشگاه هنر اصفهان، شناسایی و حوضچه‌هایی که در طبقه سوم و چهارم برای مسیر آب تعریف شده بود، مرمت شد.

عمارت عالی‌قاپو از زیباترین معماری‌های به یادگار مانده از دوران صفوی در اصفهان است و با ۶ طبقه، ورودی دولتخانه صفوی محسوب می‌شد. این بنا در سمت غرب میدان امام (نقش جهان) قرار دارد و گفته می‌شود در دوران صفویه به مرور با اضافه شدن بخش‌ها و طبقات، کار ساخت آن تکمیل و در زمان شاه عباس دوم برای چشم‌انداز بهتر بر میدان، ایوان عالی‌قاپو و ۱۸ ستون آن، حوض مسی و تاسیسات آبرسانی آن به این بنا اضافه شد.

منبع
باشگاه خبرنگاران جوان
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید