کد خبر:6584
پ
۸۲۶۱۲۰

فعالیت آموزشی مدارس اردستان در حاشیه یا متن؟

تعدادی از والدین در خصوص نحوه فعالیت برخی از مدارس شهرستان اردستان به خصوص در مقطع ابتدایی گلایه کردند. یکی از والدین گفت: دخترم در یکی از دبستان‌های اردستان مشغول به تحصیل است. مدیر و معلم مدرسه به جای اینکه آموزش بچه‌ها را اصل قرار دهند و به دانش‌آموزان آموزش داده و دروس پایه را […]

تعدادی از والدین در خصوص نحوه فعالیت برخی از مدارس شهرستان اردستان به خصوص در مقطع ابتدایی گلایه کردند.

یکی از والدین گفت: دخترم در یکی از دبستان‌های اردستان مشغول به تحصیل است. مدیر و معلم مدرسه به جای اینکه آموزش بچه‌ها را اصل قرار دهند و به دانش‌آموزان آموزش داده و دروس پایه را تمرین و مرور کنند هر روز یا آنها را به سینما و پارک می‌برند یا اینکه به مناسبت‌های مختلف برایشان آش نذری و شله زرد تهیه می‌کنند.

وی افزود: البته هیچ‌کس مخالف کار مذهبی و فوق‌برنامه‌های اینگونه‌ای نیست، ولی هر کار در جای خود و به اندازه باید برگزار شود.

همچنین در روزهای گذشته در فضای مجازی برخی از خانواده‌ها در خصوص اجبار برخی از مدارس برای دریافت هزینه و نداشتن تعرفه مشخص برای سرویس‌های مدارس گلایه داشتند و درخواست پیگیری از خبرنگار ایسنا داشتند.

 

مدارس حق دریافت هزینه اجباری ندارند

برای پاسخ دادن به تعدادی از سؤالات و همچنین مطالبه خانواده‌ها به سراغ معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی مدیریت آموزش و پرورش شهرستان اردستان رفتیم.

محسن پاینده اظهار کرد: در مدارس دولتی گرفتن هرگونه پول تحت هر عنوان شامل برگزاری جشن به مناسبت‌های مختلف، تهیه کاغذ، نذری دادن، خرید برای مدرسه ممنوع بوده و به هیچ عنوان مدارس حق دریافت هزینه اضافی و اجباری از اولیا را ندارند.

وی با بیان اینکه البته کمک به مدرسه و مشارکت داوطلبانه در انجام فعالیت‌های بهتر آموزشی و پرورشی مدرسه و مساعدت اختیاری در چارچوب مقررات و صرفاً واریز به شماره حساب مدرسه اقدامی پسندیده است، افزود: اگر واحد آموزشی نرخ ثابت اجباری در این زمینه برای همه تعریف کرده اولیاء دانش‌آموزان مراتب را به‌صورت شفاف و مستند به مدیریت آموزش و پرورش شهرستان اعلام کنند تا رسیدگی لازم انجام شود.

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی مدیریت آموزش و پرورش اردستان در خصوص گلایه برخی والدین از مدارس ابتدایی برای دریافت اجباری، گفت: موضوع به‌صورت جدی به مدیران مدارس تذکر داده شد و همکاران فرهنگی در این باره توجیه شدند. به صراحت اعلام می‌کنیم اگر والدین اعتراضی در این خصوص داشتند به اداره آموزش و پرورش اعلام کنند.

پاینده در خصوص گلایه خانواده‌ها درباره برگزاری مراسمات مختلف به مناسبت‌های گوناگون در مدارس، تصریح کرد: همان‌گونه که در سند تحول اشاره شده فعالیت‌های پرورشی و تربیتی و حتی مهارتی مکمل فعالیت‌های آموزشی است و باید در کنار همدیگر انجام شود. البته اولویت اول با آموزش است. این تذکر را به مدارس دادیم که برگزاری کلاس‌های پرورشی و تربیتی نباید بیشتر از کلاس‌های آموزشی باشد.

 

هزینه اضافی برای خانواده‌ها تراشیده نشود

وی از مدیران و معلمان مدارس خواست با برگزاری جلساتی، خانواده‌ها و اولیاء دانش‌آموزان را نسبت به برگزاری مراسمات و جلسات و حتی هزینه‌های مدارس توجیه کنند تا باعث گلایه آنها نشود. البته تأکید می‌کنیم مدیران و معلمان مدارس به گونه‌ای رفتار و برنامه‌ریزی کنند که در این وضعیت اقتصادی هزینه اضافی برای خانواده‌ها تراشیده نشود.

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی مدیریت آموزش و پرورش اردستان درباره گلایه خانواده‌ها برای تعرفه نامشخص سرویس‌های مدارس، گفت: مدیریت آموزش و پرورش در کمیته حمل و نقل مصوب کرد که قیمت تعرفه سرویس مدارس نسبت به سال گذشته ۵۰ درصد افزایش پیدا کند. سال گذشته نرخ سرویس‌های مدارس ۳۰۰ هزار تومان بود و امسال آموزش و پرورش نرخ را ۴۵۰ هزار تومان اعلام کرد ولی این مصوبه نیازمند تأیید و ابلاغ فرمانداری اردستان بوده که هنوز انجام نشده است.

پاینده خاطرنشان کرد: سرویس‌های مدارس بیش از این مقدار، پولِ سرویس می‌گیرند و توجهی به مصوبه آموزش و پرورش ندارند.

منبع
ایسنا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید