کد خبر:4300
پ
۲۱۷۲۱۰
معاون زیست طبیعی محیط زیست استان اصفهان:

رهاسازی زاینده رود به‌نام محیط زیست و به‌کام کشاورزی رویکردی خطرناک است

اکبری گفت: آبِ زاینده‌رود برای کاربری‌های دیگر، چون صنعت و کشاورزی رهاسازی می‌شود، اما به‌نام محیط زیست تمام می‌شود. حسین اکبری رمعاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان گفت:  رهاسازی زاینده رود می‌تواند فرونشستِ زمین در اصفهان را تشدید کند، چون مثل روز روشن است که آب را […]

اکبری گفت: آبِ زاینده‌رود برای کاربری‌های دیگر، چون صنعت و کشاورزی رهاسازی می‌شود، اما به‌نام محیط زیست تمام می‌شود.

حسین اکبری رمعاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان گفت:  رهاسازی زاینده رود می‌تواند فرونشستِ زمین در اصفهان را تشدید کند، چون مثل روز روشن است که آب را برای کشاورزی، صنعت و شرب رهاسازی می‌کنند هرچند گرچه آب بستر زاینده رود را طی می‌کند، اما این رهاسازی برای کاربری‌های دیگر است نه برای جریانِ زاینده رود.

اکبری تصریح کرد: درست است که در زمانِ جریان آب در بستر زاینده‌رود، اتفاقات مثبتی هم برای خودِ زاینده رود رخ می‌دهد، اما این به معنای پایداری جریان زاینده رود نیست.

وی ادامه داد: پایداری جریان زاینده رود این است که یک حداقل آبِ مشخصی به صورت مداوم و پایدار در طول سال از سراب تا پایاب رهاسازی شود.

وی اظهار داشت: اینکه آب را برای کاربری‌های دیگر رها سازی کنند، ولی به اسم محیط زیست تمام شود و حتی در مکاتبات هم این موضوع را به ما اعلام کنند، اتفاقِ خوبی نیست و بیشتر کم لطفی در حقِ زاینده رود است.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان  یادآور شد: وزارت نیرو در آخرین گفته هایش مطرح کرده که از اسفند ۱۴۰۱ تا شهریور ۱۴۰۲ میزانِ ۶۳ میلیون مترمکعب آب برای حقابه زیست محیطی زاینده‌رود رهاسازی کرده است، اما ما می‌پرسیم که این ۶۳ میلون مترمکعب کجاست و در کجا به ما تحویل داده شده است، چرا که ما به طور دائم و منظم وضعیت زاینده‌رود را پایش می‌کنیم.

وی گفت: اگر از این میزانِ ۶۳ میلیون مترمکعب آب، دو سوم را برای تالاب و یک سوم را برای رودخانه بگذاریم، می‌بایست ۴۰ میلیون مترمکعب آن به تالاب گاوخونی می‌رسید، اما یک قطره آب هم به تالاب نرسیده است، برای اینکه این ادعا مقبولیت فنی و اجتماعی داشته باشد باید قبل از رهاسازی آب برای زاینده رود، این موضوع که چه حجم از آب و در کدام بازه زمانی و مکانی قرار است تحویل داده شود، به طور کتبی اعلام شود.

اکبری تاکید کرد: تاکنون، اما چنین اعلامی و چنین رهاسازی آبی به سوی زاینده رود و خاصِ این رودخانه در بازه زمانی اسفند ۱۴۰۱ تا شهریور ۱۴۰۲ نداشته ایم.

منبع
باشگاه خبرنگاران جوان
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید