کد خبر:5786
پ
۱۴۰۲۰۹۰۸۱۱۰۳۱۸۸۰۳۲۸۸۷۲۰۶۴

رهاسازی آب سد رودشتین به سمت تالاب گاوخونی

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اصفهان گفت: آب از سد رودشتین در شرق اصفهان برای تأمین حقابه زیست محیطی به سمت تالاب بین‌المللی گاوخونی رهاسازی شد.   حسن ساسانی از رهاسازی آب از سد رودشتین به سمت تالاب بین‌المللی گاوخونی خبر داد و  اظهار داشت: بامداد امروز هشتم آذرماه ذخیره موجود در سد انحرافی رودشتین و […]

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اصفهان گفت: آب از سد رودشتین در شرق اصفهان برای تأمین حقابه زیست محیطی به سمت تالاب بین‌المللی گاوخونی رهاسازی شد.

  حسن ساسانی از رهاسازی آب از سد رودشتین به سمت تالاب بین‌المللی گاوخونی خبر داد و  اظهار داشت: بامداد امروز هشتم آذرماه ذخیره موجود در سد انحرافی رودشتین و جریان موجود رودخانه در فاصله ۱۳۰ کیلومتری تالاب بین‌المللی گاوخونی با دبی حدود ۲۵ متر مکعب بر ثانیه به سمت تالاب جاری شد.

وی با تأکید بر ذخیره آب این سد و دبی ورودی موجود حاصل از زهاب کشاورزی، افزود: با توجه به رطوبت بستر رودخانه در این مسیر انتظار می‌رود با دبی ثابت حدود ۲۰ متر مکعب بر ثانیه در این بازه از رودخانه، قسمتی از سهم حقابه زیست‌محیطی تالاب بین‌المللی گاوخونی تأمین شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اصفهان بیان کرد: آبی که امروز رهاسازی شد پیش‌بینی می‌شود تا روز جمعه دهم آذرماه به خود تالاب برسد و نظارت و پایش مناسب این مسیر جهت جلوگیری از برداشت غیرمجاز آب به صورت شبانه روزی صورت می‌گیرد.

وی گفت: در سال گذشته با هدایت سیلاب در روزهای پایانی بهمن‌ماه به سمت تالاب گاوخونی حدود ۱۲ میلیون مترمکعب آب موجود در رودخانه زاینده‌رود به سمت تالاب گاوخونی جریان یافت.

گفتنی است، تالاب بین‌المللی گاوخونی یکی از بزرگترین و مهمترین تالاب‌های ایران است و در منطقه‌ای به وسعت ۴۷۶ کیلومتر مربع در ۱۶۷ کیلومتری جنوب شرق اصفهان در کنار شهر ورزنه و در مجاورت تپه‌های شنی واقع است.

 

منبع
تسنیم
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید