کد خبر:8739
پ
۱۴۰۰۱۲۰۸۱۵۳۳۳۶۹۱۶۲۴۸۷۳۰۸۴

در صدوبیستمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان چه گذشت؟

در صد و بیستمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان از لزوم تعدیل مصوبات سختگیرانه در زمینه احیای بافت تاریخی  و مشارکت مردن در بودجه ۱۴۰۳ صحبت شد.  محمد نورصالحی در نطق پیش از دستور صد و بیستمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان اظهار داشت: مسئولان کل نظام و ما در مدیریت شهری باید […]

در صد و بیستمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان از لزوم تعدیل مصوبات سختگیرانه در زمینه احیای بافت تاریخی  و مشارکت مردن در بودجه ۱۴۰۳ صحبت شد.

 محمد نورصالحی در نطق پیش از دستور صد و بیستمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان اظهار داشت: مسئولان کل نظام و ما در مدیریت شهری باید تلاش کنیم تا رفاه، رضایتمندی، ارتقا سطح زندگی و نشاط برای مردم رقم بخورد و دلبستگی آن‌ها به انقلاب بیشتر شود.

وی ادامه داد: در همین رابطه به انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان اشاره می‌کنیم که اهمیت و ضرورت آن در پیشرفت نظام بر کسی پوشیده نیست. وظیفه همه ماست به عنوان یک ایرانی در انتخابات شرکت کنیم و با انتخاب اصلح، سبب رشد کشور را فراهم آوریم.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به بررسی بودجه در کمیسیون‌های تخصصی گفت: از امروز بعد از جلسه علنی، بررسی پروژه‌های شاخص شهری و منطقه‌ای بررسی خواهد شد و امیدواریم به جمع بندی خوبی برسیم. امیدواریم برای جلسه دو هفته آینده که آخرین مهلت تصویب بودجه است، بتوانیم بودجه ۱۴۰۳ که جمع بندی از کمیسیون تلفیق است را در صحن علنی به تصویب برسانیم تا زمینه برنامه ریزی و فعالیت مثبت برای سال آینده از هم اکنون رقم بخورد.

اجرای قانون هوای پاک نیازمند دغدغه ملی است

منوچهر مهروی پور، رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی ورزشی شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه در جنگ همه جانبه ترکیبی قرار داریم، اظهار داشت: یکی از جنگ‌هایی که در آن قرار داریم جنگ فرهنگی یا تهاجم فرهنگی است که رهبر انقلاب اسلامی سال‌ها پیش از آن یاد کردند.

وی ادامه داد: باید با تمام قوا به جنگ آن برویم، اما معتقدم فرهنگ معنوی چنان در ایران قدرتمند است که هیچ موجی نمی‌تواند مقابل آن بایستد. البته تلاطم‌هایی داشتیم اما به فضل امام زمان (عج) مردم ایران از این مشکلات و سختی‌ها عبور خواهند کرد.

رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی ورزشی شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه باید مراقب بود که در این جنگ به دنبال راهبرد تحویل فرهنگی باشیم، گفت: نهضت بازگشت به مساجد از جمله این راهبردهاست و به تعبیر امام خمینی (ره) مساجد سنگر هستند و باید آن‌ را حفظ کرد.

وی بیان کرد: برنامه هفتم توسعه کشور در تبصره ۲ بند الحاقی ماده ۷۶، اتفاق خوبی برای مساجد به همراه داشت، براساس آن به منظور خودکفایی در اداره مساجد کشور، شهرداری‌ها، بخشداری‌ها و دهیاری‌ها موظف هستند با رعایت قوانین، از جمله طرح تفصیلی نسبت به اعطای مجوز حداکثر ۵۰۰ متر مربع جهت کاربری فرهنگی تجاری اداری بدون دریافت هزینه به مساجد اقدام لازم را مبذول کنند. خواهشمند هستم مدیریت شهری یک لایحه را در این زمینه تدوین و به شورا تقدیم کند.

مهروی‌پور با اشاره به حوادث اخیر برای برخی بیمارستان‌ها از جمله تهران و اصفهان گفت: بیمارستان‌ها اکثرا قدیمی هستند و وزارت بهداشت باید نسبت به نوسازی و رعایت قوانین ورود داشته باشد اما باید مراقب باشیم که مدیریت شهری نیز وظایفی برعهده دارد.

وی با بیان اینکه می‌بایست با اعلام ساختمان‌های نا ایمن اقدام لازم برای نوسازی آن‌ها صورت بپذیرد، گفت: در راستای مدیریت خطر در بلایا، لازم است اقدامات لازم در خصوص پیشگیری، افزایش تاب آوری و کاهش آسیب را انجام دهیم تا شاهد اینگونه حوادث در سطح شهر نباشیم.

رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی ورزشی شورای اسلامی شهر اصفهان ادامه داد: یکی از ابر بحران‌هایی که با آن مواجه هستیم که به واسطه باد و باران برطرف می‌شود، آلودگی هواست که منشا بسیاری از بیماری‌ها از جمله سرطان‌هاست. حدود شش سال پیش قانون هوای پاک تصویب شد اما خیلی از بندهای آن یا اجرا نشده یا کارآمدی لازم را نداشته است.

وی با بیان اینکه اجرای این قانون نیازمند یک دغدغه ملی است، گفت: دولت و وزارتخانه ها و سازمان‌ محیط زیست باید ورود جدی‌تری به آلودگی هوای اصفهان داشته باشند تا شاهد کوچ مردم از این شهر نباشیم.

مهروی پور بیان کرد: اگر به دنبال حل ریشه‌ای این ابر بحران هستیم حتما باید نسبت به توسعه حمل و نقل عمومی دقت ویژه‌تری داشته باشیم. در شورای ششم به صورت ویژه به این موضوع پرداخته شد و نیاز است که پیگیری شود.

وی اظهار داشت: سال قبل مصوبه‌ای گذرانده شد مبنی بر اینکه صندوق ملی محیط زیست تسهیلات لازم را برای تجهیز ۳ هزار تاکسی فراهم کند که اتفاقی در این خصوص نیفتاده است. باید این موضوع پیگیری شود زیرا نوسازی ناوگان تاکسیرانی می‌تواند به حل این مشکل کمک کند.

زنان، پشتوانه نظام جمهوری اسلامی در همه بحران‌ها بوده‌اند

فرزانه کلاهدوزان، رئیس کمیسیون خانواده، بانوان و جوانان شورای اسلامی شهر اصفهان اظهار داشت: ابعاد اجتماعی و سیاسی دین اسلام توسط امام راحل احیا شد و نظامی را به وجود آورد که در آن ارکان مردم سالاری دینی و مشارکت راهبرد بوده و با این راهبرد تعیین سرنوشت مردم به دست خود آنان بوده و هست.

وی بیان کرد: به گفته رهبر انقلاب حضور در انتخابات یکی از مستحکم‌ترین وسیله‌هایی است که این ملت می‌تواند مانند یک زره پولادین به وسیله آن انقلاب را در مقابل دشمنان نگه دارد.

رئیس کمیسیون خانواده، بانوان و جوانان شورای اسلامی شهر اصفهان تصریح کرد: انتخابات نشان دهنده حضور مردم در صحنه است، یعنی نظام جمهوری اسلامی پشتوانه‌ای مردمی دارد و این پشتوانه در اقتدار نظام موثر است.

وی گفت: مطالعه تاریخ انقلاب نشان می‌دهد که بیشترین پشتوانه برای هر بحران حضور مردم به ویژه زنان بوده است و در ظهور و بروز انقلاب و استمرار آن، امام و رهبری نقش اجتماعی و ویژه‌ای را برای زنان قائل شدند.

لزوم برخورد با مروجین اخبار دلسرد کننده و کذب

احمدرضا مصور، رئیس کمیسیون حقوقی، برنامه ریزی و پایش مصوبات شورای اسلامی شهر اصفهان اظهار داشت: به سهم خود و بنا به توصیه رهبر انقلاب اسلامی همگان را به شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری دعوت می‌کنم و دست همه کسانی را که در افزایش مشارکت مردم به هر نحوی می‌کوشند می‌بوسم و سهم شورای اسلامی شهر اصفهان و خود را در این امیدآفرینی و مشارکت، کار، کار و کار می‌دانم، تلاش مجاهدانه در این مسیر بهترین عملکرد ما برای امیدآفرینی و افزایش مشارکت مردم در صحنه‌های مختلف از جمله انتخابات است و امید واثق دارم که خداوند این قلیل را از همه ما بپذیرد.

وی افزود: از مراجع قانونی و نظارتی می‌خواهم با کسانی که این روزها با ترویج اخبار دلسرد کننده و کذب و اشاعه مکرر تهمت‌ها و توهین‌ها به تشویش اذهان عمومی می‌پردازند برخورد کنند.

رئیس کمیسیون حقوقی، برنامه ریزی و پایش مصوبات شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: در روزهای اخیر اعضای شورای اسلامی شهر به صراحت متهم به داشتن پرونده فساد اخلاقی شده‌اند و این چندمین بار است که تکرار می‌کنند. از دادستان اصفهان درخواست دارم به این موضوع ورود کنند و با هرکس که مرتکب جرمی شده برخورد کنند و اجازه ندهند آبروی افراد و نهادها وجه المصالحه مطامع فردی و گروهی و انتخاباتی واقع شود.

وی تصریح کرد: از ریاست شورای شهر می‌خواهم که در این مورد و موارد مشابه که به نوعی کیان شورای اسلامی شهر و امید مردم را هدف قرار داده شکایت رسمی انجام شود.

۱۰۰۰پیشنهاد شهروندان در سامانه بودجه ریزی مشارکتی ثبت شد

مصطفی نباتی‌نژاد رئیس مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر اصفهان نیز اظهار داشت: به لطف خدا پله پله به سمت مشارکت محوری پیش می‌رویم و سامانه بودجه ریزی مشارکتی در ۱۰ روز، ۱۰۰۰ پیشنهاد از شهروندان دریافت کرده است که این موضوع نشان دهنده اعتمادی از سوی مردم است.

وی افزود: بودجه ریزی مشارکتی این بار نظام‌مند شده و پیشنهاد‌ها در طول سال ثبت می‌شود و در فرآیند بررسی و اصلاح بودجه می‌تواند مورد بررسی قرار گیرد.

رئیس مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: در این سامانه پروژه‌ها می‌تواند مورد تایید مردم نیز قرار گیرد، در همین راستا پروژه‌ای داشتیم که ۹۹ درصد مردم به آن رأی دادند.

وی با بیان اینکه بخشی از پیشنهادات مردم در بودجه دیده شده است، گفت: از سازمان فاوا، معاونت برنامه ریزی و دیگر بخش‌هایی که در این زمینه تلاش کردند تقدیر و تشکر می‌کنم.

دستگاه تی بی ام قطارشهری، در روز سوم شعبان به ایستگاه امام حسین (ع) می‌رسد

ابوالفضل قربانی رئیس کمیسیون هوشمندسازی و حمل و نقل شورای اسلامی شهر اصفهان اظهار داشت: در سوم شعبان به مناسب میلاد امام حسین (ع)  دستگاه تی بی ام به میدان امام حسین (ع) خواهد رسید و از این ایستگاه عبور می‌کند که خبر بسیار خوبی است.

وی افزود: برای سرعت بخشیدن به روند به نتیجه رسیدن خط دوی قطار شهری اتفاقات خوبی افتاده و یک انتصاب جدید سبب سرعت بخشیدن به کار و تامین مالی آن شده است که جای تشکر دارد.

رئیس کمیسیون هوشمندسازی و حمل و نقل شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: به این ترتیب مدیرعامل و مجموعه قطار شهری می‌توانند امورات فنی و مسئولیتی خود را به نحو احسن انجام دهند و تامین‌های مالی که نیاز دارند به صورت مناسب برای آن‌ها انجام خواهد شد تا دغدغه‌ای نداشته باشند.

وی بیان کرد: به دنبال پیگیری‌هایی که انجام می‌شود، در پروژه سالن اجلاس دولت متولی خواهد شد و هزینه آن را در اختیار حمل و نقل عمومی قرار خواهد داد که بسیار راهگشاست و می‌تواند خیلی از مشکلات اصفهان را در این حوزه برطرف کند.

قربانی با اشاره به روز ملی تالاب‌ها گفت: از دولت می‌خواهیم به مناسبت این روز نیم نگاهی به تالاب گاوخونی داشته باشد. این تالاب هم متعلق به کشور ماست، شعاع ۵۰۰ کیلومتر مربع را تحت تاثیرخود قرار می‌دهد و انتظار می‌شود توجه بیشتری به آن صورت گیرد.

مصوبات سختگیرانه در زمینه احیای بافت تاریخی تعدیل شود

عباس حاج رسولی‌ها رئیس کمیسیون اقتصادی، سرمایه‌گذاری و گردشگری شورای اسلامی شهر اصفهان با تبریک دهه مبارک فجر اظهار داشت: مردم در خصوص اخذ پروانه دچار مشکل هستند و نارضایتی‌هایی وجود دارد. از شهردار می‌خواهم در این زمینه پیگیری لازم انجام شود تا مشکلات مردم در این زمینه برطرف شود.

وی در خصوص تبصره‌ای در زمینه طرح‌های هادی گفت: شهرداری می‌تواند از این بستر استفاده کند و از این تبصره در جهت توسعه شهری بهره ببرد.

رئیس کمیسیون اقتصادی، سرمایه‌گذاری و گردشگری شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به لزوم تشویق سرمایه گذاران برای نوسازی بافت تاریخی بیان کرد: مصوبات سخت‌گیرانه‌ای در این زمینه وجود دارد که باید تعدیل شود تا بافت تاریخی نوسازی شود و رونق بگیرد.

حیا و عفت در برنامه‌های فرهنگی شهر رعایت شود

محمدرضا فلاح عضو شورای اسلامی شهر اصفهان اظهار داشت: ان شاء الله در این دهه همه مسئولان دستاوردهای انقلاب را به نسل نوجوان و جوان ارائه دهند تا امید و نشاط را برای جامعه به ویژه انتخابات پیش رو رقم بزنند.

وی در خصوص اینکه در برنامه‌های فرهنگی عفت باید مورد توجه قرار گیرد، گفت: ما با شعار انقلابی و رویکرد ارزش‌های اسلامی رأی آورده‌ایم. قاطبه افرادی که به ما رأی دادند بر همین مبنا از ما حمایت کرده‌اند، تا رویکردهای اسلامی و دینی در همه رویدادها دیده شود. متأسفانه در برخی از برنامه‌های فرهنگی و همایش‌ها این عفت‌ها رعایت نمی‌شود.

عضو شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: درخواست داریم که برنامه‌هایی که مخصوص بانوان است باید از مجری بانو استفاده شود و آن‌هایی که مخصوص آقایان است باید از مجری مرد استفاده شود. در باغ‌های بانوان نیز مدیر باید از بانوان باشند و در رفت و آمد آقایان به این مکان‌ها باید دقت شود.

وی تصریح کرد: روز گذشته برنامه‌ای در یکی از مناطق شهر اجرا شد که مردم ارزشی ما از برگزاری آن دچار دلخوری شدند و از ما درخواست برخورد داشتند. بنده قول دادم که تذکر دهم و اگر رعایت نشد و تکرار شد مردم در این زمینه ورود خواهند کرد.

منبع
تسنیم
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید