کد خبر:6090
پ
۲۶۳۳۱۵۵
مدیرکل محیط‌زیست اصفهان در گفتگو با مهر:

بخش مازوت سوز نیروگاه شهید منتظری پلمب است

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان با بیان اینکه بخش مازوت سوز نیروگاه شهید منتظری پلمب است، گفت: این نیروگاه هم اینک با چهار واحد فعال با سوخت گاز در حال تولید برق است. احمد رضا لاهیجان زاده اظهار داشت: برای جلوگیری از مازوت سوزی دوباره نیروگاه شهید منتظری خیلی تلاش شده است و استاندار […]

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان با بیان اینکه بخش مازوت سوز نیروگاه شهید منتظری پلمب است، گفت: این نیروگاه هم اینک با چهار واحد فعال با سوخت گاز در حال تولید برق است.

احمد رضا لاهیجان زاده اظهار داشت: برای جلوگیری از مازوت سوزی دوباره نیروگاه شهید منتظری خیلی تلاش شده است و استاندار محترم اصفهان سنگ تمام گذاشتند که امسال مانع مازوت سوزی شوند.

وی ادامه داد: در حال حاضر سوخت این نیروگاه ۴.۶ میلیون مترمکعب گاز و چهار واحد از هشت واحد آن در حال تولید برق است و از مصرف مازوت جلوگیری شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان ابراز داشت: امید است این روند ادامه پیدا کند؛ البته بخش مازوت سوز این نیروگاه را با حکم قضائی پلمب کردیم و بر پلمب بودن آن محکم ایستاده‌ایم مگر اینکه مجوز شکستن پلمب را مانند سال گذشته از مراجع بالاتر از مقامات استانی صادر کنند.

نیروگاه منتظری یکی از عوامل بیماری‌زا در شعاع ۵۰ کیلومتر اصفهان است

لاهیجان زاده خاطرنشان‌کرد: یکی از اقدامات بزرگی که با حمایت استاندار اصفهان دنبال شده موضوع تبدیل نیروگاه منتظری به نیروگاه سیکل ترکیبی است زیرا مازوت سوزی این نیروگاه در فصل سرد در دو سال گذشته متأسفانه حجم بسیار زیادی آلودگی هوا به خصوص آلاینده SO2 (گاز دی اکسید گوگرد) در محیط منتشر می‌کند و علاوه بر اینکه مورد اعتراض مردم اصفهان، شاهین شهر و خمینی شهر است یکی از عوامل بیماری زا در شعاع ۵۰ کیلومتر اصفهان است.

وی اضافه کرد: این نیروگاه به دلیل اینکه قدیمی است با راندمان پایین ۳۲ درصد کار می‌کند اما اگر به نیروگاه سیکل ترکیبی تبدیل شود راندمان آن بین ۵۶ تا ۶۰ درصد افزایش می‌یابد ضمن اینکه میزان مصرف گاز آن بین ۱.۲ تا ۱.۴ میلیارد مترمکعب در سال کمتر و مصرف مازوت آن کلاً قطع خواهد شد.

تلاش برای انتقال نیروگاه منتظری به بیرون از شهر اصفهان

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان افزود: با مدیریت نیروگاه منتظری برای بازسازی و بهسازی آن وارد مذاکره شدیم تا این نیروگاه به خارج از شعاع ۵۰ کیلومتر منتقل شود و استاندار اصفهان از این فرآیند صورت گرفته، حمایت می‌کند که این واحد به بیرون از شهر و به جاده نائین منتقل شود که جانمایی اولیه برای خروج نیروگاه از شهر در حال بررسی است.

لاهیجان زاده خاطرنشان کرد: با خروج نیروگاه از شهر، محل فعلی تعطیل و به مجموعه واحدهای غیر آلاینده و های تک تبدیل خواهد شد تا کانون بزرگ آلودگی از شعاع ۵۰ کیلومتر حذف شود.

وی در خصوص مازوت سوزی واحدهای آجرپزی در اطراف اصفهان که گاز آنها قطع می‌شود، گفت: تمامی این واحدهای آجرپزی که بسیاری از آنها کوره‌های هوفمن هستند از یک دهه قبل گاز سوز شدند و امکان مصرف سوخت مازوت ندارند.

وجود بیش از هزار سوله غیرمجاز آلاینده در اصفهان

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان خاطرنشان کرد: براساس پایش‌های میدانی و بررسی تصاویر ماهواره‌ای طی چهار سال اخیر بیش از یک‌هزار و ۲۰۰ سوله و کارگاه صنعتی در اطراف شهر اصفهان بدون مجوز شکل گرفته است که این‌ها نیز بار آلودگی زیادی برای شهر اصفهان ایجاد می‌کنند.

منبع
مهر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید