کد خبر:3428
پ
۶۲۷۳۸۱۶۵
عضو هیئت‌علمی دانشگاه اصفهان:

امام حسن عسکری (ع) مصداق بارز سخاوتمندی بود

عضو هیئت‌علمی گروه فلسفه و کلام دانشگاه اصفهان با تأکید بر لزوم رواج فرهنگ ائمه (ع) در بین مردم از جمله تفکر و تعقل و اندیشه آنان در قالب احادیث و در مناسبات مختلف مذهبی، گفت: امام حسن عسکری (ع) که به سخاوتمندی شهرت داشتند فرموده‌اند «عبادت در این که شما شب و روز نماز […]

عضو هیئت‌علمی گروه فلسفه و کلام دانشگاه اصفهان با تأکید بر لزوم رواج فرهنگ ائمه (ع) در بین مردم از جمله تفکر و تعقل و اندیشه آنان در قالب احادیث و در مناسبات مختلف مذهبی، گفت: امام حسن عسکری (ع) که به سخاوتمندی شهرت داشتند فرموده‌اند «عبادت در این که شما شب و روز نماز بخوانید یا روزه بگیرید نیست، بلکه عبادت، تفکر فی امرالله است.»

حجت‌الاسلام والمسلمین جعفر شاه‌نظری بیان کرد: بدیهی است که ائمه معصوم(ص) همگی به‌عنوان اینکه مفسر وحی و بر اساس تفکر ما از نیکان، پاکان و برجستگان امت پیامبر(ص) و دارای شرایط امامت و ولایت الهی به‌شمار می‌رفتند، دارای اخلاق و سجایای پیامبر خاتم (ص) نیز بوده‌ و امام حسن عسکری(ع) که امام یازدهم شیعیان هستند نیز از این خصلت و کرامت برخوردار بودند.

او با اشاره به اینکه برجستگیِ برخی از ویژگی‌های اخلاقی ائمه، بر اساس شرایطی است که برای آن‌ها رخ می‌داد، یادآور شد: همان‌طورکه مأمون علویان را تحت نظارت داشت و علویان و امام رضا(ع) را از مدینه به طوس آورد، خلفای پس از مأمون نیز این سیاست را در پیش گرفتند و امام هادی(ع) و سپس امام حسن عسکری(ع) را تحت نظر داشتند، به‌طوری که امام هادی(ع) را به سامرا فرستادند که این شهر در آن زمان به «عسکر» شهرت داشت. ایشان در سامرا مستقر شدند و در چنین شرایطی رفت و آمد و ارتباط شیعیان بسیار دشوار بود.

این استاد فلسفه و کلام اسلامی با بیان اینکه امام حسن عسکری(ع) نیز با سجایا و کرامت در مقطع زمانیِ حضور خود در سامرا به اصحاب خود کمک می‌کردند و به سخاوتمندی و یاری‌دهنده شیعیان و علویان شهرت داشتند، افزود: به دلیل اینکه ائمه(ع) از امامت و غیبت امام زمان(عج) باخبر بودند، یکی از ابتکاراتی که در دوره امام هادی.(ع) و امام حسن عسکری(ع) شکل گرفت، مسئله سنت وکالت و تعیین افراد از میان شیعیان بود که به‌عنوان وکیل امام با مردم ارتباط داشته و این وکالت را جایگزین خلاء امامت ایشان کنند. با غیبت صغری حضرت مهدی(عج) نایبان ایشان که با علویان و مردم ارتباط داشتند، پاسخگوی نیازها و سوالات آنان تا زمان شکل‌گیری غیبت کبری بودند. همچنین آن‌گونه که در فقه ما مطرح است، باید فقیهان و عالمان پارسای آشنا با دین مروج، مفسر و مجریان احکام در دوره غیبت کبری باشند.

شاه نظری خاطرنشان کرد: ما باید بکوشیم در مسائل شهادت، ولادت و مقاطع تاریخی که به نام ائمه معصومین(ع) است، فرهنگ و تفکر ائمه را در قالب احادیث برای مردم رواج دهیم. برای مثال امام حسن عسکری(ع) فرموده‌اند «عبادت در این که شما شب و روز نماز بخوانید یا روزه بگیرید نیست، بلکه عبادت، تفکر فی امرالله است.» ما باید مسائل تفکر، تعقل و اندیشه و این کلمات گوهرباری که از ائمه معصوم و امام حسن عسکری(ع) برجای‌مانده را بیشتر در بین شیعیان رواج دهیم.

عضو هیئت‌علمی گروه فلسفه و کلام دانشگاه اصفهان تأکید کرد: توصیه همه ائمه، دعوت همه ما به تقوا و پاکی در دین، مبدل نکردن دین به ابزار و عدم نابودی افراد با دین است.

منبع
ایسنا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید