کد خبر:3019
پ
kAXk0Xb5Pe7L-780×470
محققان کشور توضیح می دهند

افکار خودکشی، نتیجه ضربه های دوران کودکی است

تروماها یا ضربه های دوران کودکی، اتفاقات ناگواری هستند که روح و روان فرد را تا بزرگسالی و زمان مرگ هم رها نمی سازند و چه بسا او را در موثرترین ایام عمر و زندگی اش، به سوی خودکشی و افکار مربوط به آن سوق می دهند. محققان کشور در این خصوص تحقیقی را انجام […]

تروماها یا ضربه های دوران کودکی، اتفاقات ناگواری هستند که روح و روان فرد را تا بزرگسالی و زمان مرگ هم رها نمی سازند و چه بسا او را در موثرترین ایام عمر و زندگی اش، به سوی خودکشی و افکار مربوط به آن سوق می دهند. محققان کشور در این خصوص تحقیقی را انجام داده و از اهمیت بالای رسیدگی صحیح به این موضوع پرده برداشته اند.

خودکشی فقط یک تراژدی شخصی نیست که منجر به پایان زندگی یک نفر شود، بلکه فاجعه ای برای خانواده، دوستان و حتی جامعه به شمار می رود. هر روز در دنیا بیش از ۱۰۰۰ مورد خودکشی موفق و ۱۰ تا ۲۰ برابر آن اقدام به خودکشی صورت می گیرد. بیش از ۶۰ درصد خودکشی ها در کشورهای آسیایی به ویژه خاورمیانه رخ می دهند. ایران با نرخ خودکشی ۶ نفر در ۱۰۰ هزار نفر، در رتبه ۵۸ جهانی قرار دارد. بنابراین، پرداختن به این متغیر روان شناختی- اجتماعی ضروری است. یکی از فاکتورهای مهم در اقدام به خودکشی، داشتن افکار خودکشی قبل از عملی کردن آن است.

طبق گفته های محققان، افکار خودکشی، گونه ای اشتغال فکری پیرامون مرگ است که هنوز جنبه عملی به خود نگرفته است. افکار خودکشی به افکار و باورهایی گفته می شود که فرد در مورد کشتن خود دارد، که از برنامه ریزی دقیق برای خودکشی تا یک احساس قابل ملاحظه را در برمی گیرد، اما شامل اقدام نهایی برای خودکشی نمی شود.به گزارش سیناپرس، زمینه بسیاری از افکار و رفتارهای خودکشی گرایانه در دوران کودکی به وجود می آید. دوره کودکی از جمله دوره های مهم زندگی محسوب می شود که متخصصان و نظریه پردازان مختلف همواره در مورد اهمیت آن و آسیب های جبران ناشدنی این دوره تاکید داشته اند.

در این خصوص، پژوهشگران دانشگاه آزاد اسلامی شهرکرد دست به انجام مطالعه ای زده اند که در آن رابطه بین بروز ضربه ها یا اصطلاحا تروماهای دوران کودکی با بروز افکار خودکشی در فرد مورد بررسی علمی واقع شده است.

آن ها در این تحقیق، ۳۰۰ نفر از بزرگسالان شهر تهران را که سابقه ناملایمات جسمی و جنسی در دوران کودکی داشتند، در مطالعه خود شرکت دادند. اطلاعات مورد نیاز پژوهش با استفاده از پرسشنامه های ترومای دوران کودکی، پرسشنامه افکار خودکشی و پرسشنامه طرحواره های ناسازگار در اختیار محققان قرار گرفت.

یافته‌های این پژوهش نشان می دهد: تروماهای دوران کودکی دارای اثر مستقیم و قابل توجهی بر ایجاد افکار خودکشی در افراد هستند. بر اساس این نتایج، طرحواره های ناسازگار اولیه در رابطه بین ترومای دوران کودکی با افکار خودکشی نقش میانجی را ایفا می کنند. لذا برای کار بر روی افکار خودکشی باید به نقش طرحواره ها و تجربه های ناگوار دوران کودکی توجهی ویژه نمود.

احمد غضنفری، محقق گروه روانشناسی دانشگاه آزاد اسلامی شهرکرد و سه همکار دیگرش در این خصوص می گویند: تروماهای دوران کودکی در اشکال مختلف اتفاق می افتند که سوء استفاده جنسی، جسمی، هیجانی، غفلت هیجانی و غفلت جسمانی را شامل می شوند.

آن ها می افزایند: سازمان جهانی سلامت، WHO در سال ۲۰۱۷ با انتشار گزارشی تحت عنوان بد رفتاری با کودکان، اعلام کرده است که در سراسر جهان از هر چهار کودک، یکی قربانی خشونت است که ۲۳ درصد از آن ها تحت خشونت فیزیکی و ضرب و شتم، ۳۶ درصد تحت آزارهایی نظیر تهدید، تحقیر، توبیخ، اعمال فشار عاطفی و ۲۶ درصد نیز مورد استثمار جنسی قرار گرفته اند.

بر اساس اطلاعات ارائه شده در این پژوهش، تروماهای دوران کودکی در شکل گیری بسیاری از مشکلات و الگوهای شناختی، هیجانی و رفتاری دخیل هستند. از جمله مهم ترین این الگوها طرحواره ها هستند.

به بیان غضنفری و همکارانش، در این که تروماهای دوران کودکی بتوانند افکار خودکشی را راه اندازی کنند یا نه، حوزه های طرحواره ای نقش مهمی ایفا می کنند. طرحواره ها عمیق ترین سطح شناخت محسوب می شوند و نقش عمده ای در تفکر، احساس، رفتار و نحوه برقراری ارتباط افراد با دیگران بازی می کنند و به گونه ای متناقض و اجتناب ناپذیر، زندگی بزرگسالی را به شرایط ناگوار دوران کودکی می کشانند.

آن ها اشاره می کنند: با توجه به نقش واسطه ای طرحواره های ناسازگار اولیه در تبیین افکار خودکشی، شایسته است که برنامه هایی جهت پیشگیری از افکار خودکشی بر مبنای حوزه های طرحواره ای تنظیم گردد. این پروتکل می تواند در پژوهشی آزمایشی مورد بررسی قرار گرفته و در صورت تایید، از آن برای آموزش استفاده شود.

این یافته های علمی پژوهشی در نشریه روان پرستاری وابسته به انجمن علمی پرستاری ایران منتشر شده اند.

منبع
سیناپرس
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید