کد خبر:6353
پ
imna-711632

اصفهان آلوده‌ترین شهر کشور / ۲۰ کلان‌شهر در وضعیت زرد و پاک است

آلودگی هوا با انباشت آلاینده‌ها در کلان‌شهرها، زمستان و تابستان نمی‌شناسد و در تمام سال چهره آسمان را کدر می‌کند، لذا آمار و و میزان آلودگی‌ها برای شهروندان مهم است تا بدانند هر روز شهرها در چه سطحی از آلودگی قرار دارد، از این‌رو امروز (یکشنبه) اصفهان، آلوده‌ترین شهر در کشور است.  اگر نگاهی به […]

آلودگی هوا با انباشت آلاینده‌ها در کلان‌شهرها، زمستان و تابستان نمی‌شناسد و در تمام سال چهره آسمان را کدر می‌کند، لذا آمار و و میزان آلودگی‌ها برای شهروندان مهم است تا بدانند هر روز شهرها در چه سطحی از آلودگی قرار دارد، از این‌رو امروز (یکشنبه) اصفهان، آلوده‌ترین شهر در کشور است.

 اگر نگاهی به روز گذشته و امروز _یکشنبه بیست‌وششم آذر_ بیندازیم، می‌توان میزان و شدت آلودگی هوا که بر آسمان شهرهای مختلف گسترده شده است را به‌خوبی حس کرد، از این‌رو خبرگزاری ایمنا به مقایسه شاخص کیفی هوا در شهرهای مختلف پرداخته است که بر اساس سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست، امروز هیچ‌کدام از کلان‌شهرها در وضعیت بسیار ناسالم (بنفش)، ثبت نشدند.

بر اساس آمارهای ثبت شده، امروز دستگاه سنجش کیفیت هوا در کلان‌شهر اصفهان با شاخص ۱۵۸، در وضعیت ناسالم برای عموم (قرمز) قرار دارد، در حالی‌که روز گذشته شهر اصفهان در شرایط ناسالم (نارنجی) قرار داشت و ایلام با شاخص ۱۹۷ به عنوان آلوده‌ترین شهر کشور و در موقعیت (قرمز) بود.

در همین راستا، دستگاه سنجش کیفیت هوا امروز در کلان‌شهرهای کرج، ایلام، تهران، قزوین، کرمان، اراک و همدان در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی) قرار دارد، اما روز گذشته بیست‌وپنجم آذر شهرهای تبریز، اصفهان، تهران، اهواز و اراک، در وضعیت (نارنجی) بود.

به این ترتیب؛ امروز سنجش کیفیت هوا در کلان‌شهرهای تبریز، ارومیه، شهرکرد، بیرجند، مشهد، بجنورد، اهواز، زنجان، شیراز، قم، سنندج، کرمانشاه، خرم‌آباد و یزد، در وضعیت هوای سالم (زرد) قرار دارد، به طوری‌که روز گذشته شهرهای ارومیه، کرج، شهرکرد، بیرجند، مشهد، بجنورد، زنجان، شیراز، قزوین، کرمان، کرمانشاه، همدان و یزد، در وضعیت هوای سالم (زرد) قرار داشتند.

بر این اساس، امروز دستگاه سنجش کیفیت هوا در کلان‌شهرهای اردبیل، بوشهر، سمنان، زاهدان، یاسوج و رشت، در وضعیت پاک (سبز) قرار دارد، اما روز بیست‌وپنجم آذر شهرهای اردبیل، بوشهر، سمنان، زاهدان، قم، سنندج، یاسوج و رشت، در وضعیت پاک (سبز) بودند.

لازم است به این نکته اشاره کنیم که امروز سنجش کیفیت هوا در ایستگاه کلان‌شهرهای کرج با شاخص ۱۱۱، ایلام با شاخص ۱۰۸، تهران با شاخص ۱۱۵، قزوین با شاخص ۱۲۱، کرمان با شاخص ۱۲۲، اراک با شاخص ۱۰۴، همدان با شاخص ۱۳۴، در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی) قرار دارد، به نحوی که روز گذشته شهرهای تبریز با شاخص ۱۰۱، اصفهان با شاخص ۱۰۹، تهران با شاخص ۱۳۰، اهواز با شاخص ۱۰۵، اراک با شاخص ۱۰۲ در وضعیت (نارنجی) بود.

بر این اساس سنجش کیفیت هوا امروز در ایستگاه کلان‌شهرهای تبریز با شاخص ۱۰۰، ارومیه با شاخص ۹۶، شهرکرد با شاخص ۶۱، بیرجند با شاخص ۵۳، مشهد با شاخص ۸۰، بجنورد با شاخص ۹۱، اهواز با شاخص ۸۴، زنجان با شاخص ۸۲، شیراز با شاخص ۶۸، قم با شاخص ۶۳، سنندج با شاخص ۵۲، کرمانشاه با شاخص ۹۱، خرم‌آباد با شاخص ۶۹، یزد با شاخص ۵۲، در وضعیت هوای سالم (زرد) قرار دارد.

در همین راستا، طی روز بیست‌وپنجم آذر شهرهای ارومیه با شاخص ۸۳، کرج با شاخص ۹۶، شهرکرد با شاخص ۶۵، بیرجند با شاخص ۵۶، مشهد با شاخص ۶۸، بجنورد با شاخص ۵۲، زنجان با شاخص ۸۱، شیراز با شاخص ۹۲، قزوین با شاخص ۸۵، کرمان با شاخص ۸۹، کرمانشاه با شاخص ۸۲، همدان با شاخص ۹۴، یزد با شاخص ۸۰، در وضعیت هوای سالم (زرد) قرار داشتند.

لازم است بدانیم؛ دستگاه سنجش کیفیت هوا امروز در ایستگاه کلان‌شهرهای اردبیل با شاخص ۱۷، بوشهر با شاخص ۳۸، سمنان با شاخص ۴۰، زاهدان با شاخص ۴۰، یاسوج با شاخص ۳۴، رشت با شاخص ۳۱، در وضعیت پاک (سبز) قرار دارد، اما روز گذشته شهرهای اردبیل با شاخص ۳۲، بوشهر با شاخص ۳۳، سمنان با شاخص ۴۲، زاهدان با شاخص ۴۰، قم با شاخص ۳۴، سنندج با شاخص ۴۰، یاسوج با شاخص ۳۷،، رشت با شاخص ۳۴، در وضعیت پاک (سبز) ثبت شدند.

به این ترتیب، شرایط امروز کیفی هوای در کلان‌شهرهای گرگان، ساری و بندرعباس ثبت نشده است، اما روز گذشته شهرهای گرگان، خرم‌آباد، ساری و بندرعباس بدون داده ثبت شد.

در نهایت، بر اساس داده‌های موجود سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط‌زیست و مقایسه شاخص کیفی هوا، امروز سنجش کیفیت هوای در هیچ‌کدام از کلان‌شهرها همچون روز گذشته در وضعیت بسیار ناسالم (بنفش) نیست، اما یک شهر در شرایط (قرمز)، تعداد هفت شهر در وضعیت (نارنجی)، ۱۴ کلان‌شهر در موقعیت (زرد)، شش شهر در شرایط (زرد) و تعداد سه شهر بدون داده ثبت شده‌اند، در حالی که روز گذشته یک شهر در شرایط (قرمز)، تعداد پنج کلان‌شهر در موقعیت (نارنجی)، ۱۳ شهر در وضعیت سالم (زرد)، هشت کلان‌شهر در شرایط پاک (سبز) و تعداد چهار شهر بدون داده ثبت شد.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم (زرد)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ بسیار خطرناک (قهوه‌ای) است.

منبع
ایمنا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید