کد خبر:5189
پ
۲۸۹۱۰۲۳
رئیس کمیسیون انرژی شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان کشور:

۵۰ درصد گازهای گلخانه‌ای در ساختمان‌ها تولید می‌شود

رئیس کمیسیون انرژی، استاندارد مصالح و محیط زیست شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان کشور گفت: بررسی‌ آلودگی جهانی نشان می‌دهد که ساختمان‌ها تا ۵۰ درصد در تولید گازهای گلخانه‌ای نقش دارند. احمدرضا طاهری اصل صبح شنبه در نشست خبری که پیرامون ساختمان‌های پایدار برگزار شد، با بیان اینکه ساختمان‌ها نقش مهمی در مصرف انرژی و […]

رئیس کمیسیون انرژی، استاندارد مصالح و محیط زیست شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان کشور گفت: بررسی‌ آلودگی جهانی نشان می‌دهد که ساختمان‌ها تا ۵۰ درصد در تولید گازهای گلخانه‌ای نقش دارند.

احمدرضا طاهری اصل صبح شنبه در نشست خبری که پیرامون ساختمان‌های پایدار برگزار شد، با بیان اینکه ساختمان‌ها نقش مهمی در مصرف انرژی و محیط‌زیست دارند، اظهار داشت: بررسی‌های آلودگی جهانی و منابع و ذخایر نشان می‌دهد که ساختمان‌ها ۲۴ درصد بر کیفیت هوا تأثیر دارند.

وی با بیان اینکه ساختمان‌ها بین ۴۰ تا ۵۰ درصد گاز گلخانه‌ای تولید می‌کنند، افزود: ۴۰ درصد آب قابل بازیافت، ۲۰ درصد پسماندهای قابل فن و ۵۰ درصد آلاینده‌های هوا (cfcs) در ساختمان‌ها تولید می‌شود و از این رو می‌طلبد که نگاه ویژه‌ای به بخش ساختمان‌ها و پایداری آنها داشته باشیم.

رئیس کمیسیون انرژی، استاندارد مصالح و محیط زیست شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان کشور با بیان اینکه تمامی معضلات مصرف انرژی در ساختمان سبز رفع می‌شود، ادامه داد: با ساخت مسکن‌های سبز تولید آلاینده‌ها تا ۵۰ درصد، co2 حدود ۳۰ درصد، مصرف آب ۴۰ درصد و تا ۷۰ درصد پسماند کاهش می‌یابد.

طاهری اصل با اشاره به اینکه ساختمان پایدار کیفیت محیط زیست را بهبود می‌بخشد، خاطرنشان کرد: در ساختمان‌های سبز آلودگی صوتی کاهش می‌یابد که سبب بهبود روحیه ساکنان می‌شود و از نظر ماهیت اقتصادی کاهش نوع انرژی مصرفی، ایجاد مشاغل سبز افزایش جاذبه بازاریابی را به دنبال خواهد داشت.

وی با بیان اینکه ساختمان‌های پایدار به اقتصاد ملی و خانواده و کاهش مصرف مواد و ضایعات شهری و در نهایت کاهش آلودگی محیط زیست کمک می‌کند، ادامه داد: احداث ساختمان‌های پایدار ممکن است ۱۳ درصد هزینه تولید را افزایش دهد اما سازنده نیز با وجود افزایش هزینه، دریافت مجوز رتبه بندی (سرو سبز) ساختمان سازگار با محیط‌زیست به ارزش بنا اضافه خواهد کرد و سازنده می‌تواند ساختمان را گران‌تر نیز بفروشد؛ به بیان دیگر ساخت مسکن سبز هم برای خریدار و هم سازنده ارزشمند است.

رئیس کمیسیون انرژی، استاندارد مصالح و محیط زیست شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان کشور با بیان اینکه ساختمان‌های سبز به لحاظ جنبه‌های سیاسی سبب کاهش وابستگی به منابع خارجی می‌شود، افزود: باید توجه داشت که از یکی دو ماه دیگر باید گاز را از آسیای میانه دریافت کنیم و این شرایط می‌طلبد که با توسعه ساختمان‌های سبز و پایدار از استفاده بی رویه از سوخت‌های تجدیدناپذیر جلوگیری شود.

وی ادامه داد: بر اساس مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری، پایان کار به ساختمان‌های جدید الاحداث از ابتدای سال ۱۴۰۲ در صورت رعایت مباحث زیست محیطی و مدیریت انرژی ارائه می‌شود.

به گفته احمدی اصل در حال حاضر عمر مطلوب ساختمان‌های کشور بین ۲۰ تا ۲۵ سال است.

 

۴۰درصد انرژی را ساختمان‌های شهری مصرف می‌کنند

در این نشست همچنین وحید مهدویان معاون شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان با بیان اینکه آلودگی‌های زیست محیطی شهرها از مصرف انرژی ساختمان است، اظهار داشت: ۴۰ درصد انرژی را در شهرها ساختمان‌های شهری مصرف می‌کنند و سهم عمده در آلودگی‌های شهری دارند.

وی با اشاره به اینکه بیش از ۲ دهه است که قوانین و مقررات مختلفی در حوزه انرژی و ساختمان تدوین شده است، تصریح کرد: این در حالی است که اجرای قوانین در امر ساخت و ساز و بهره برداری مورد توجه نبوده است.

معاون معماری و شهرسازی شهرداری اصفهان با اشاره به لوایح مصوب در زمینه حمایت از ساختمان‌های سازگار با محیط زیست و تدوین قوانین در این زمینه، ابراز داشت: بر اساس قانون ساختمان‌های پایدار به چهار دسته تقسیم می‌شوند که بر اساس دسته بندی ساختمان‌ها، امتیازهای تشویقی و هزینه‌های پروانه ساخت و تراکم ساختمان‌های سازگار با محیط زیست بین ۲۰ درصد تا ۴۰ درصد و در ساختمان‌ها دوستدار محیط زیست و همراه با محیط زیست ۱۰ درصد از عوارض پروانه کاهش می‌یابد.

مهدویان با بیان اینکه دبیرخانه ساختمان پایدار در اصفهان تشکیل شده است، ادامه داد: این دبیرخانه با همکاری معاونت خدمات شهری، سازمان نظام مهندسی و دانشگاه شهید بهشتی تشکیل شده که در این دبیرخانه ارزیابی ساختمان‌ها و اعطای مشوق‌ها تعیین می‌شود.‌

وی با اشاره به اینکه فراخوان ساختمان‌های سازگار با محیط زیست در دست اقدام بوده و از ۱۰ آبان اعلام شده است و تا ۳۰ آبان‌ماه ادامه دارد، اظهار داشت: امید است با راه اندازی این دبیرخانه شهر اصفهان در حوزه ساختمان‌های پایدار اقدامات اجرایی خوبی انجام دهد و با محیط زیست بحران‌های شهری در شهر اصفهان و آلودگی‌هایی که در ادامه مصرف انرژی است کاهش یابد و اصفهان به سمت شهر پایدار و زیست پذیر حرکت کند.

منبع
مهر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید