کد خبر:7510
پ
۱۴۰۲۱۰۱۶۰۰۰۳۷۷_Test_PhotoN

۳۵ هزار واحد مسکونی فرسوده در اصفهان نوسازی می‌شود

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان گفت: براساس برنامه چهار ساله نهضت ملی مسکن، نوسازی ۳۵ هزار واحد مسکونی فرسوده در برنامه استان اصفهان است. علیرضا قاری قرآن، مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان اظهار کرد: از سال‌های قبل از انقلاب شکوهمند اسلامی ایران، با مهاجرت روستانشینان به کلان شهرهای ایران و گسترش و توسعه […]

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان گفت: براساس برنامه چهار ساله نهضت ملی مسکن، نوسازی ۳۵ هزار واحد مسکونی فرسوده در برنامه استان اصفهان است.

علیرضا قاری قرآن، مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان اظهار کرد: از سال‌های قبل از انقلاب شکوهمند اسلامی ایران، با مهاجرت روستانشینان به کلان شهرهای ایران و گسترش و توسعه بی‌رویه شهرها به محدوده‌های پیرامونی آن باعث شد تا با وجود تاسیسات و امکانات خدماتی و رفاهی در این محدوده‌ها، سکونت‌گاه‌های غیر رسمی شکل گرفته و روز به روز بر رشد آن افزوده شود.

وی ادامه داد: در سال‌های ابتدایی پیروزی انقلاب اسلامی، شهرهای جدید در همجواری کلان شهرها تعریف و پایه‌گذاری شد تا نسبت به ساماندهی و عدم توسعه شهرها اقدامی عاجل صورت پذیرد، پس از آن با توجه به روند رو به رشد مهاجرت به شهرهای بزرگ نه تنها شهرهای جدید تکافوی اسکان مهاجران را نمی‌داد بلکه سکونتگاه‌های غیر رسمی قبل نیز دوباره رونق گرفته و دچار تحول و توسعه شد.

قاری قرآن بیان کرد: با توجه به اهمیت موضوع در جلسه ستاد بازآفرینی پایدار شهری استان اصفهان پروژه‌ سکونتگاه‌های غیررسمی به تفکیک شهرستان‌های آران و بیدگل، اصفهان، جرقویه، تیران و کرون، خمینی شهر، خوانسار، سمیرم، شهرضا، فریدن، فلاورجان، کاشان، گلپایگان، لنجان و نجف آباد بر حسب محلات، عنوان پروژه، اعتبار مورد نیاز مورد بررسی قرار گرفت.

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان افزود: برخی از این پروژه‌ها شامل احداث مسجد، مدرسه، پایگاه سلامت، کلانتری، فرهنگسرا و کتابخانه عمومی، سالن ورزشی، مرکز فرهنگی و توانمندسازی اجتماعی، بهسازی معابر و آسفالت معابر و احداث پل است.

وی در خصوص دیگر اقدامات بازآفرینی شهری عنوان کرد: براساس برنامه چهار ساله نهضت ملی مسکن، نوسازی ۳۵ هزار واحد مسکونی فرسوده در برنامه استان اصفهان است.

قاری قرآن عمده معضل‌ بافت‌های فرسوده را کالبد نامناسب اعم از ساختمان‌های ناپایدار و سیما منظر نامناسب، فقر خدمات روبنایی و زیربنایی، کاهش جمعیت و  مشکلات فرهنگی بیان کرد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان با اشاره به سیاست‌های کلان دولت در خصوص جایگزینی بافت‌های فرسوده با بافت‌های مناسب که مهم‌ترین آن نوسازی مسکن است، گفت: یکی از این مشوق‌ها بسته تشویقی شهرسازانه ۱۹ بندی است.

وی خاطرنشان کرد: از مجموع حدود ۲۰۰ هزار واحد مسکونی فرسوده استان اصفهان، از سال ۱۴۰۰ تاکنون مالکان ۱۰ هزار واحد، اقدام به اخذ پروانه نوسازی کرده‌اند.

منبع
فارس
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید