کد خبر:7826
پ
Wedding_rings

۵ نوع ازدواج از دیدگاه روانشناسان

محققان در تحقیقات خود توانسته‌اند ازدواج‌ها را به ۵ دسته اصلی تقسیم‌بندی کنند که پیچیدگی‌های شخصیتی افراد را در نظر می‌گیرد. همانطور که افراد با هم تفاوت‌هایی دارند، روابط میان هر دو فرد نیز می‌تواند متفاوت باشد. شاید همه ازدواج‌ها در ظاهر مشابه به نظر برسند. اما هر ازدواج منحصر به فرد است؛ مملوء از […]

محققان در تحقیقات خود توانسته‌اند ازدواج‌ها را به ۵ دسته اصلی تقسیم‌بندی کنند که پیچیدگی‌های شخصیتی افراد را در نظر می‌گیرد.

همانطور که افراد با هم تفاوت‌هایی دارند، روابط میان هر دو فرد نیز می‌تواند متفاوت باشد. شاید همه ازدواج‌ها در ظاهر مشابه به نظر برسند. اما هر ازدواج منحصر به فرد است؛ مملوء از پستی‌ها و بلندی‌های مختص به هر زوج.

تحقیقات نشان می‌دهند که ازدواج‌ها را می‌توان طبقه‌بندی کرد. افراد در هر نوع از ازدواج، سطوح متفاوتی از رضایت را تجربه می‌کنند؛ از نارضایتی عمیق تا رضایت پایدار. اما راهکار‌هایی وجود دارند که به شما کمک می‌کنند تا رضایت خود از ازدواج را بیشتر کنید.

 

۵ نوع ازدواج
در پژوهشی بیش از ۶ هزار زوج مورد مطالعه قرار گرفتند تا تفاوت‌ها در سطح رضایت و کیفیت رابطه آن‌ها و همچنین عواملی که باعث افزایش یا کاهش رضایت طرفین شده‌اند، شناسایی شوند.

با توجه به منحصر به فرد بودن پیوند‌های زناشویی و زوج‌ها، طبقه‌بندی ازدواج می‌تواند دشوار باشد. محققان در تحقیقات خود توانسته‌اند ازدواج‌ها را به ۵ دسته اصلی تقسیم‌بندی کنند که پیچیدگی‌های شخصیتی افراد را هم به صورت شخصی و هم به عنوان یک شریک عاطفی در نظر می‌گیرد.

 

زوج‌های بی انگیزه
این زوج‌ها به عنوان ناراضی‌ترین گروه، نارضایتی محسوسی را با کسب کمترین نمره در زمینه رضایت زناشویی نشان می‌دهند. اغلب جوان‌تر، با سواد و مشاغل سطح پایین‌تر هستند. با نارضایتی پایداری دست و پنجه نرم کرده و در اکثر موارد به طلاق فکر می‌کنند.

 

زوج‌های درگیر
علیرغم چالش‌های ارتباطی، این زوج‌ها اغلب در مورد نقش‌های خود و مذهب اتفاق نظر دارند. از نظر جمعیتی شبیه به زوج‌های بی انگیزه هستند. آن‌ها سطح تحصیلات پایین‌تر و درآمد کمتری دارند. علیرغم اینکه اغلب به طلاق فکر کرده و با نارضایتی دست و پنجه نرم می‌کنند، انعطاف‌پذیر هستند و نسبت به نرخ متوسط جدایی تفاوت قابل توجهی ندارند.

 

زوج‌های سنتی
زوج‌های سنتی گرچه جوان‌تر هستند، اما برای مدت بیشتری ازدواج کرده‌اند و در مقایسه با دیگران تحصیلات بیشتری دارند و درآمد بالاتری کسب کرده‌اند. آن‌ها به نقش‌های سنتی علاقه‌مند هستند. این نوع از زوج‌ها ثبات بیشتری داشته و کمتر از دیگران جدا می‌شوند و کمتر به طلاق فکر می‌کنند.

 

زوج‌های هماهنگ
زوج‌های هماهنگ، رضایت نسبتاً بالایی را در تعاملات زناشویی کسب کرده‌اند، اما در زمینه توافق در مسائل مربوط به پرورش فرزندان اختلاف دیدگاه داشتند. این زوج‌ها، اگرچه سن بالاتری دارند، اما زودتر ازدواج کرده‌اند، فرزند کمتری داشته و تحصیلات و موقعیت شغلی بالاتری دارند.

با وجود این که ممکن است مردان درآمد کمتری داشته باشند و زنان اغلب به صورت تمام‌وقت کار کنند، طلاق در این گروه کمیاب است. با ۹۴٪ رضایت کلی، تعادل را می‌توان در این نوع از ازدواج مشاهده کرد.

 

زوج‌های سرزنده
این زوج‌ها بالاترین امتیازات را در همه حوزه‌ها حفظ کرده و به خوبی تعارضات را حل می‌کنند. آن‌ها مسن‌تر، تحصیل‌کرده‌تر و از نظر اقتصادی با ثبات‌تر هستند و مهارت‌های ارتباطی قوی دارند.

۸۶% از این زوج‌ها هرگز به طلاق فکر نمی‌کنند و تقریباً همگی رضایت خود را اعلام کرده‌اند. در این دسته از ازدواج‌ها می‌توان عشق پایدار، ارتباط مؤثر و موفقیت یک پیوند زناشویی را دید.

 

راه‌هایی برای بهبود روابط خود در ازدواج
همانطور که تحقیقات نشان می‌دهند، احساس خشم در ازدواج رایج است، اما این احساس نباید به منزله سقوط رابطه شما باشد. یک موضوع مرتبط با موفقیت و رضایت از ازدواج، توانایی شرکا در برقراری ارتباط مؤثر و درک تفاوت‌ها است.

تحقیقات در زمینه «ارتباطات در ازدواج»، ۵ قاعده برای برقراری ارتباط را شرح می‌دهد که اگر هر دو طرف از آن‌ها پیروی کنند، راه برای مشارکتی با شفافیت، صداقت و احترام هموار خواهد شد.

هرگز یکدیگر را قضاوت نکنید. هنگام ابراز احساسات خود، مراقب باشید که شریک زندگی خود را مورد انتقاد قرار نداده یا او را محکوم نکنید. محیطی را ایجاد کنید که هر دوی شما بتوانید آشکارا و بدون ترس از قضاوت با هم ارتباط برقرار کنید.

منبع
روزیاتو
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید