کد خبر:8477
پ
۱۴۰۱۰۳۳۰۰۰۰۱۲۷_Test_PhotoN

۲۶۱ پروژه تحقیقاتی در مرکز تحقیقات کشاورزی اصفهان در دست اجراست

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اصفهان گفت: ۲۶۱ پروژه تحقیقاتی در دست اجرا داریم و هر محقق در سال ۲ و نیم پروژه را اجرایی می‌کند.  محسن دادار، رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اصفهان در نشست خبری با اصحاب رسانه خاطر نشان کرد: میزان تولید […]

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اصفهان گفت: ۲۶۱ پروژه تحقیقاتی در دست اجرا داریم و هر محقق در سال ۲ و نیم پروژه را اجرایی می‌کند.

 محسن دادار، رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اصفهان در نشست خبری با اصحاب رسانه خاطر نشان کرد: میزان تولید غذا در اوایل انقلاب ۲۵ میلیون تن بود در سال ۱۴۰۱ این مقدار به ۱۲۰ میلیون تن رسید، برنامه ریزی کردیم در سال ۱۴۱۱ میزان تولید غذای کشور به ۱۵۰ میلیون تن و در سال ۱۴۳۰ به ۱۷۵ میلیون تن برسد.

وی گفت: مجموعه تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی با ۶هزار و ۵۰۰ نفر نیرو که هزار و ۹۰۰ نفر از آنان PhD و هیأت‌علمی هستند بزرگترین مجموعه تحقیقات کشاورزی در خاورمیانه است.

دادار خاطرنشان کرد: مرکز تحقیقات اصفهان با رتبه ۳ مراکز کشور از لحاظ نیروی انسانی دارای ۹ بخش تحقیقاتی شامل بخش‌های تحقیقات جفاظت خاک و آبخیز داری، اقتصادی و اجتماعی، خاک و آب، علوم‌ زراعی و باغی، علوم دامی، بذر و نهال، فنی و مهندسی و کشاورزی، گیاه پزشکی و منابع طبیعی و گیاهان دارویی است.

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اصفهان بیان کرد: ۲۶۱ پروژه تحقیقاتی در دست اجرا داریم و هر محقق در سال ۲و نیم پروژه اجرایی می‌کند. از دیگر دستاوردهای این مرکز نقش‌آفرینی در ایجاد تحقیقات کاربردی در سامانه‌های علم‌سنجی است‌.

وی گفت: محققین این مرکز روی محصولی به نام خسیل جو یا قصیل جو کار کرده‌اند که نیاز آبی آن نسبت به ذرت علوفه یک سوم‌ با درصد پروتئین بالاتر و میزان آب کمتری دارد  و در ۱۰ هزار هکتار از اراضی اصفهان خسیل جو کاشت می‌شود.

 مسعود برهانی، مسئول پژوهش و انتقال داده‌های این سازمان هم گفت: بیش از ۸۰۰۰ گونه گیاهی در کشور داریم که ۴۰۰۰ گونه انحصاری ایران است. بذر برخی از گیاهان در حال انقراض در بانک ژن ذخیره می‌شود.

وی با بیان اینکه  ۳۹ گونه گیاهی انحصاری استان اصفهان است، گفت: در کنار ارقام مختلف باغی از ۲۰۰ نوع گیاهان دارویی نیز نگهداری می‌شود.

مرکز تحقیقاتی اصفهان در بین دیگر مراکز کشور از لحاظ رتبه‌بندی محققین و علم‌سنجی رتبه سوم را دارد. تعداد مقالات علمی و پژوهشی این پایگاه در مجلات داخلی و خارجی در سال ۱۴۰۲، ۱۳۳ پروژه است.

منبع
فارس
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید