کد خبر:8474
پ
۱۴۰۲۱۰۱۳۰۰۰۷۱۶_Test_PhotoN

گره گشایی بسیجیان در سنگر صنعت

دبیر هیئت اندیشه ورز بسیج کارگری استان اصفهان گفت: به همت این هیئت مشکلات ۱۱۷ واحد تولیدی که بیشتر کمبود نقدینگی، مواد اولیه، مشکل حامل‌های انرژی، مشکل مالیاتی و بیمه بود در استان حل شد و آنها به چرخه تولید برگشتند.  با مشارکت بسیج کارگری استان اصفهان، امسال مشکلات حدود ۱۱۷ واحد تولیدی برطرف شد […]

دبیر هیئت اندیشه ورز بسیج کارگری استان اصفهان گفت: به همت این هیئت مشکلات ۱۱۷ واحد تولیدی که بیشتر کمبود نقدینگی، مواد اولیه، مشکل حامل‌های انرژی، مشکل مالیاتی و بیمه بود در استان حل شد و آنها به چرخه تولید برگشتند.

 با مشارکت بسیج کارگری استان اصفهان، امسال مشکلات حدود ۱۱۷ واحد تولیدی برطرف شد و این واحدها به چرخه تولید بازگشتند.

نزدیک به ۴۴ سال از عمر نهاد انقلابی  بسیج  این یادگار ماندگار بنیان گذار انقلاب  اسلامی می گذرد ، مجموعه ای جهادی که از ابتدای تاسیس در صحنه های مختلف مشکل گشا بوده و هست  و حالا این نهادِ مردمی  این روزها در کنار  فعالیت در سنگر های اجتماعی، فرهنگی و سیاسی  در  عرصه صنعت  هم گام های بلندی برداشته است.

بسیج با تربیت نیروهای بسیجی، متعهد و متخصص در دو بخش دولتی و خصوصی مسائل و مشکلات واحدهای صنعتی را احصا و به رفع آنها می پردازد. اقدامی که سنگ بنای آن در سال ۱۳۹۹ با ابلاغ فرمانده کل سپاه به سپاه استان‌ها  برای راه اندازی قرارگاه صنعتی خاتم الانبیا رقم خورد.

 

 عارضه یابی ۳۰ هزار واحد تولیدی به همت جهادگران بسیجی

 حدود ۹۰ درصد واحد‌های تولیدیِ کشور در بخش صنایع کوچک و متوسط قرار دارند و بیشترین اشتغال هم در این بخش است به همین منظور جهادگران بسیجی در گوشه و کنار ایران اسلامی برای شناسایی و رفع مشکلات این واحدها طرح صنعت یار  را  در دستور کار قرار داده اند.

به گفته مجتبی اصغری، مسؤول بسیج صنعت و معدن کشور، در این طرح  ۳۵۰ گروه جهادی از استادان و متخصصان به عارضه یابی مشکلات واحد‌های کوچک و متوسط و  چالش های آنها می‌پردازند.

وی با بیان اینکه  مقرر شده گروه‌های جهادی بسیج در یک برنامه ۵ ساله ۳۰ هزار واحد صنعتی و معدنی را عارضه یابی کنند ابراز امیدواری کرد: ۲۰ تا ۳۰ درصد مشکلات این  واحد‌های تولیدی در این مدت حل شود که البته تاکنون معادل همین میزان محقق شده است.

  بنابراعلام مسئول بسیج صنعت و معدن کشور، سالانه برای ۳۰ هزار نفر تثبیت و پایداری اشتغال در صنایعی که مورد حمایت بسیج قرار می گیرند اتفاق می‌افتد که در دو سال و نیم اخیر عملکرد بسیج صنعت و معدن ۹۰ هزار شغل بوده است و همه خدمات هم برای صاحبان صنایع رایگان است.

 

رفع موانع تولید در استان اصفهان با حمایت بسیجیان

برای بررسی نقش و جایگاه بسیج استان اصفهان، در رفع مشکلات واحدهای تولیدی به سراغ جانشین سازمان بسیج کارگران و کارخانجات استان اصفهان رفتم.

حمیدرضا اکبری، جانشین سازمان بسیج کارگران و کارخانجات استان اصفهان با اشاره به رفع موانع تولید در استان  با حضور گروه تولید یاران در پایگاه‌های بسیج کارگریِ واحدهای صنعتی گفت:در قالب طرح شهید کریمی در  هر پایگاه بسیج  یک گروه تشکیل داده می‌شود تا مشکلات واحدهای تولیدی احصا و بررسی و سپس در ستاد تسهیل  و کمیسیون کارگری در شهرستان‌ها مطرح و پیگیری ‌شود.

وی با تاکید بر اینکه حتی در وزارت کشور و کمیسیون رفع موانع تولید در مجلس هم بسیج کارگران و کارخانجات عضو  دارد  افزود: در اصفهان ۲۰۰ پایگاه در کارخانه‌های استان راه اندازی شده است.

جانشین سازمان بسیج کارگران و کارخانجات استان اصفهان  ادامه داد:  در چشم‌اندازی ۵ ساله ۱۸۰ هزار کارگر بسیجی هدف گذاری شده  که در حال حاضر ۴۵ هزار بسیجی کارگر در استان فعال اند.

اکبری با اشاره به شناسایی  ۱۵۶ واحد مشکل‌دار به همت بسیجیانِ عرصه صنعت  افزود:  امسال  با حل مشکلات حدود ۱۱۷ واحد  تولیدی۳۵۰۰  نیروی کار تثبیت شغل  و  ۱۳۰۰ مورد  هم توسعه اشتغال محقق شده است.

وی نمونه روشن و موفق در واحدهای صنعتی را شرکت پلی اکریل بیان کرد که  مشکل این واحد صنعتی در تامین مواد اولیه برطرف و دو هزار  کارگر به  این شرکت بازگشتند.

 

اندیشه‌ورزی برای حل چالش های واحدهای صنعتی 

بسیج کارگری، اصناف و صنایع به عنوان سه ضلع مثلث رشد تولید، با تمام توان به دنبال رفع چالش ها و مشکلات در بخش صنعت جامعه هستند .در این میان، هیات‌های اندیشه ورز بسیج کارگری که زیر مجموعه سازمان بسیج کارگران و کارخانجات استان اصفهان است در جهت مسئله‌یابی و حل مسائل در  واحدهای صنعتی و تولیدی آستین همت بالا زده اند.

حسین رحمانی، دبیر هیات اندیشه ورز بسیج کارگری استان اصفهان، هم اندیشی و بکارگیری خرد جمعی در بررسی مسائل و چالش های پیش روی مجتمع های تولیدی و واحدهای  صنعتی استان و یافتن راهکارهای بنیادی و ایجاد ﻣﺤﻴﻂ ﻣﺸﺎﺭﮐﺘﻲ، تعاملی و خلاق ﺑﺮﺍﻱ ﺗﻮﻟﻴﺪ ﺍﻧﺪﻳﺸﻪ‌ﻫﺎﻱ جدید  در ارتباط با مسائل واحدهای تولیدی و صنعتی  را  از جمله  اهداف این  هیات دانست و گفت:  کمک  به تصمیم گیری ﺩﺭ ﺳﻄﻮﺡ ﻣﺨﺘﻠﻒ ، شناسایی فرصت ها، تهدیدها و نقاط قوت و ضعف و در نتیجه کاهش خطاپذیری عملکرد و کمک به کاربردی کردن فعالیت های علمی وپژوهشی  در بخش صنایع  از دیگر  اهداف تشکیل هیات اندیشه ورز  بسیج  است.

وی با تاکید بر رصد وضعیت شرکت‌ها و کارخانه‌های استان و فعالیت‌های اقتصادی این واحدها  افزود: با توجه به این اهداف و شعار سال، هیات اندیشه ورز با مشارکت بسیج کارگری  فعالیت دوباره واحدهای نیمه فعال یا راکد و همچنین رونق بخشی به واحدهای فعال صنعتی استان  را در دستور کار قرار داد.

رحمانی افزود:  بر این اساس مشکلات واحدصنعتی مشکل‌دار در استان اصفهان  شناسایی شدند که این واحدها  با تشکیل  گروه یارانِ  تولید در شهرستان‌ها و  مشارکت پایگاه های بسیج رصد و احصا شد.

دبیر هیئت اندیشه ورز بسیج کارگری استان اصفهان با بیان اینکه  اگر مشکلات در شهرستان ها  قابل حل نبود به استان ارجاع داده  می‌شود افزود: بر این اساس امسال برای  ۳۴ واحد صنعتی مشکل‌دار در ستاد تسهیل شهرستان‌ها جلسه تشکیل داده شد و با همکاری گروه تولید یاران مشکل آنها حل شد.

 به گفته رحمانی به همت هیئت اندیشه ورز بسیج کارگری استان اصفهان مشکلات  ۱۱۷ واحد تولیدی هم که بیشتر کمبود نقدینگی، مواد اولیه، مشکل حامل‌های انرژی، مشکل مالیاتی، بیمه بود در استان حل شد و  به چرخه تولید برگشتند.

فعالیتِ دیگر نیروهای بسیج  در حوزه صنعت به شرکت در  شیفت‌های ایثار  برمی گردد که بدون دریافتی کمک به تولید می‌کنند.

بنابر اعلام جانشین سازمان بسیج کارگران و کارخانجات استان، امسال ۱۸۷ رزمایش ایثار از یک ساعت تا یک شیفت کاری با حضور ۱۷ هزار کارگر بسیجی در واحدهای تولیدی برگزار شده تا فرهنگ ایثار و خدمت گذاری در عرصه کار و تولید نمایان شود.

بسیج قدرت بسیج کنندگی موضوعات مختلف را دارد و حتی در بخش‌های صنعتی و اقتصادی هم مانند سایر حوزه‌ها  در میدان است چراکه رصد و شناسایی تمامی موانع تولید در واحدهای صنعتی و تلاش برای رفع آنها کمک به  اقتصاد کشور و البته نیروی کار است. نیروی کاری که ستون تولید جامعه است.

منبع
فارس
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید