کد خبر:13592
پ
۱۹۳۲۳۱۴۱_۵۰۷

کیفیت هوای کلانشهر اصفهان ناسالم برای گروههای حساس

شاخص کیفی هوای کلان‌شهر اصفهان بر اساس داده‌های ۱۵ ایستگاه سنجش فعال امروز با میانگین ۱۳۴ AQI وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان می‌دهد. بر اساس داده‌های سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان محیط‌زیست (منطقه اصفهان) شاخص هوای این کلان‌شهر امروز در ساعت انتشار این گزارش در ایستگاه خیابان ۲۵ آبان و بولوار کاوه […]

شاخص کیفی هوای کلان‌شهر اصفهان بر اساس داده‌های ۱۵ ایستگاه سنجش فعال امروز با میانگین ۱۳۴ AQI وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان می‌دهد.

بر اساس داده‌های سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان محیط‌زیست (منطقه اصفهان) شاخص هوای این کلان‌شهر امروز در ساعت انتشار این گزارش در ایستگاه خیابان ۲۵ آبان و بولوار کاوه با عدد ۱۵۷، خیابان احمدآباد ۱۶۷، بزرگراه خرازی ۱۶۱، دانشگاه صنعتی و خیابان زینبیه ۱۵۹ AQI در وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان است.

شاخص هوای اصفهان همچنین در ایستگاه میدان انقلاب با عدد ۱۳۵، پارک زمزم ۱۰۷، رهنان ۱۰۳، سپاهان‌شهر ۱۱۱، خیابان فرشادی ۱۲۹، کردآباد ۱۴۷، خیابان میرزا طاهر ۱۰۲ و ولدان ۱۱۰ AQI وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس و در ایستگاه خیابان فیض با عدد ۱۰۰ AQI وضعیت قابل قبول را نشان می‌دهد.

امروز کیفیت هوا در خمینی‌شهر با میانگین ۷۵، سجزی با میانگین ۶۶، مبارکه ۶۷، نجف آباد ۶۵ AQI قابل قبول و در زرین‌شهر با میانگین ۱۰۹ و قهجاورستان ۱۲۲ ناسالم برای گروه‌های حساس و در شاهین‌شهر با میانگین ۱۵۲ AQI ناسالم برای عموم شهروندان ثبت شد. ایستگاه سنجش آلودگی هوای شهر کاشان و منطقه صنعتی دولت آباد قطع است.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

این شاخص به طور معمول برای پنج آلاینده هوا شامل مونوکسیدکربن (CO)، اُزن (O ۳)، دی اکسید نیتروژن (NO ۲)، دی اکسید گوگرد (SO ۲) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون (PM ۲.۵) اندازه گیری و به طور روزانه در ایستگاه‌های پایش هوا، ثبت می‌شود.

شاخص کیفی هوا (Air Quality Index) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق (ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحد‌های مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

منبع
باشگاه خبرنگاران جوان
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید