کد خبر:3074
پ
car-air-polution

کاهش آلایندگی خودروها با کمک فناوری نانو الماس

یکی از شرکت های دانش بنیان جزیره قشم به فناوری تولید نانو الماس دست پیدا کرده است. این فناوری کاربردهای گسترده ای مانند تقویت پوشش ها، تقویت روانکارها، مواد ضدعفونی کردن بدون استفاده از مواد شیمیایی، حمل دارو به داخل بدن  و … برای صنایع گوناگون دارد. محسن مرادی، یکی از پژوهشگران این مجموعه در […]

یکی از شرکت های دانش بنیان جزیره قشم به فناوری تولید نانو الماس دست پیدا کرده است. این فناوری کاربردهای گسترده ای مانند تقویت پوشش ها، تقویت روانکارها، مواد ضدعفونی کردن بدون استفاده از مواد شیمیایی، حمل دارو به داخل بدن  و … برای صنایع گوناگون دارد.

محسن مرادی، یکی از پژوهشگران این مجموعه در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری سیناپرس گفت: برخی از مجموعه ها فقط یک محصول تولید کرده اند اما ما با سرمایه خودمان فناوری تولید کرده ایم که می تواند به طور گسترده باعث جهش تولید در کشور شود. همه تولید کنندگان می توانند از این فناوری در حوزه های مختلف استفاده کنند.

وی افزود: این فناوری کاربردهای گسترده ای مانند تقویت پوشش ها، تقویت روانکارها، مواد ضدعفونی کردن بدون استفاده از مواد شیمیایی، حمل دارو به داخل بدن  و … برای صنایع  گوناگون دارد.

مرادی خاطرنشان کرد: این فناوری که نانو الماس نام دارد، فناوریی که بسیار جدید است. هنوز در دنیا این فناوری محرمانه نظامی تلقی می شود. تنها رقیب ما در دنیا یک شرکت آمریکایی است.

وی یادآورشد: اکنون در صنعت پوشش دهی از دی اکسید تیتانیوم استفاده می کنند که قدرت زیادی ندارد اما نانو الماس به دلیل اینکه کامل ترین مواد طبیعی است، خواصی دارد که هیچ ماده دیگری ندارد. به عنوان مثال سرعت انتقال حرارت نانو الماس ۷ برابر نقره است. هیچ ماده دیگری قدرت رقابت با الماس در این زمینه را ندارد. همچنین الماس از نظر سختی ده درصد قوی تر از سخت ترین ماده غیر طبیعی است؛ نانو الماس سخت ترین ماده در مقابل خش و ساییدگی است.

وی تصریح کرد: نانو الماس به شدت نسبت به اشعه UV مقاوم است و می تواند رنگ ها را به رنگ های ضد UV تبدیل کند. در مقابل خوردگی و اسید و باز نیز به شدت مقاوم است. همچنین الماس در مقابل تغییرات شدید دمایی مقاوم است. انقباض و انبساط چندانی ندارد به همین دلیل در دیاسینگ (فرایندهای یخ زدایی از بدنه هواپیما) و آنتی دیاسینگ هواپیماها کاربرد گسترده ای دارد، اما متاسفانه صنایع داخلی ما به خاطر اینکه این تکنولوژی بومی سازی نشده بود، باید محصولات این تکنولوژی را از شرکت های بزرگ بین المللی با قیمت های سرسام آور می خریدند. مثلا روانکاری که ما اکنون با الماس تولید کرده ایم با قیمت ۲۰دلار در بازار داخلی عرضه می شود اما مشابه آمریکایی آن ۸۰دلار در آمریکا عرضه می شود. قیمت این محصول در ایران ۲۰۰دلار است.

مرادی به سیناپرس گفت: ما به دلیل اینکه این تکنولوژی را بومی کرده ایم، می توانیم این فناوری را به تمام پژوهشگران و صنعتگران بدهیم و کمک کنیم که محصولات شرکت شان را ارتقا دهند و در بازارهای بزرگ جهانی عرضه کنند. نزدیک ایران دو بازار هند و چین است که هرکدام نزدیک به دو میلیارد جمعیت دارند. این بازارها هیچ کدام شان تکنولوژی نانو الماس را ندارند. اکنون بهترین فرصت برای تولید کننده ایرانی مهیا شده تا کلاس ملی اش را به جهانی ارتقا دهد.

این پژوهشگر ادامه داد: یکی از کاربردهای این فناوری مربوط به روغن های روانکار است. ریختن این مواد داخل روغن روانکار موتور مانند روغن کارتر باعث می شود استهلاک موتور ۷۰ درصد کاهش پیدا کند. عمر قطعات و عمر روغن نیز تا ۵ برابر افزایش و مصرف سوخت نیز ۲۵ درصد کاهش پیدا می کند. در خودروهای دیزل هم مصرف تا ۷۰ درصد کاهش می یابد. همچنین استفاده از این فناوری باعث می شود میزان تولید آلاینده ها تا ۶۰ درصد کاهش پیدا کند. قدرت سر چرخ را نیز افزایش دهد.

به گفته وی، این روغن می تواند برای موتورهای سواری، موتورسیکلت، ماشین های سنگین، موتورهای دیزل سنگین مانند لوکوموتیو و کشتی ها مورد استفاده قرار بگیرد.

وی افزود: اگر این ذرات را در لاستیک استفاده کنیم باعث می شود استحکام لاستیک تا ۵۰ برابر افزایش پیدا کند و وزنش نیز نصف شود. قیمت لاستیک تنها ۲۰ درصد افزایش پیدا می کند اما تولید کنندگان لاستیک اطلاعی ندارند که چنین تکنولوژی برتری وجود دارد و هنوز به این فراست نرسیده اند که از این تکنولوژی استفاده کنند.

مرادی به مشکلات اجرای این طرح پرداخت و گفت: متاسفانه هنوز تولید کنندگان باور ندارند که چنین فناوری وجود دارد. بسیاری از نیروگاه های ما نیاز به این تکنولوژی دارند. این تکنولوژی باعث می شود خنک کنندگی ذارت آب ۳۰۰ برابر افزایش پیدا کند اما متاسفانه مدیران ما حاضر نیستند این تحول را بپذیرند. یک نهاد یا مدیری باید تصمیم بر اجرای این تحول بگیرد.

وی یادآورشد: مرکز تحقیقات برای اینکه شرکت خودروسازی۰/۴ درصد مصرف سوخت بدهند، ۲۰ میلیارد تومان هزینه کرده اند اما حاضر نیست که این روغن را تست کند تا به ۲۰ درصد مصرف سوخت برسد. تولید کنندگان روغن نیز معتقدند اگر این تکنولوژی را استفاده کنیم، ۲۰ درصد مصرف روغن مان کاهش پیدا می کند و فروش مان کم می شود. تولید کننده خودروی می گوید اگر من این تکنولوژی را استفاده کنم، عمر خودروهایم بیشتر و فروش و تقاضای بازارم کم می شود. چنین دیدگاه های خودپسندانه و سودجویانه باعث می شود جهشی در فناوری و تولید نداشته باشیم. اکنون حتی متقاضیانی داریم که قصد دارند این تکنولوژی را بخرند و جلوی تولیدش را بگیرند زیرا سود فروش روغن کاهش پیدا نکند. آنها تصور نمی کنند با این تکنولوژی می توانند یک بازار جدیدی را فتح کنند.

منبع
سیناپرس
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید