کد خبر:5506
پ
۱۴۰۲۰۸۲۴۱۶۳۵۵۳۶۲۴۲۸۷۷۵۴۹۴

واکاوی منشأ آلودگی هوای اصفهان/ سایه سنگین گردوغبار ‌تالاب ‌گاوخونی بر سر مردم!

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با بیان اینکه در تابستان امسال ۵۳ روز هوای ناسالم ثبت شد، گفت: بخشی قابل توجهی از کانون‌های گردوغبار از تالاب خشک‌شده گاوخونی و بخش دیگر هم کانون‌های فرسایش بادی هم‌مرز با استان اصفهان است. منصورشیشه‌فروش اظهار داشت: علت آلودگی هوا در ۶ ماهه اول سال در شهر اصفهان، کانون‌های […]

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با بیان اینکه در تابستان امسال ۵۳ روز هوای ناسالم ثبت شد، گفت: بخشی قابل توجهی از کانون‌های گردوغبار از تالاب خشک‌شده گاوخونی و بخش دیگر هم کانون‌های فرسایش بادی هم‌مرز با استان اصفهان است.

منصورشیشه‌فروش اظهار داشت: علت آلودگی هوا در ۶ ماهه اول سال در شهر اصفهان، کانون‌های فرسایش بادی است که شناسایی و مطالعه شده و تقریباً یک‌ میلیون و ۵ هزار هکتار کانون‌های فرسایش بادی در مناطق مختلف استان در شهرستان‌های کویری و بیابانی وجود دارد.

خیزش کانون‌های گردوغباری

وی ادامه داد: در فصل بهار و تابستان با ورزش بادهای فصلی که از شرق به غرب می‌وزد؛ شاهد خیزش این کانون‌های گردوغبار هستیم و علت آلودگی هوا در شش‌ماهه اول سال خیزش کانون‌های گردوغباری است که ناشی از خشکی هوا و عدم بارش باران و شرایط اقلیمی استان است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با بیان اینکه در تابستان امسال ۵۳ روز هوای ناسالم ثبت شد، افزود: بخشی قابل توجهی از کانون‌های گردوغبار از تالاب خشک‌شده گاوخونی و بخش دیگر هم کانون‌های فرسایش بادی هم‌مرز با استان اصفهان است.

علت آلودگی هوا در نیمه دوم سال

وی در ادامه با اشاره به علت آلودگی هوا در نیمه دوم سال در استان اصفهان، خاطرنشان کرد: بخشی از آلودگی هوا در نیمه دوم سال مربوط به شرایط آب و هوایی است که شامل تغییرات جوی می‌شود و ناپایداری‌های جوی که باعث خود پالایی جو می‌شود و اگر شاهد خودپالایی و تغییرات جوی نباشیم این آلودگی که ناشی از صنایع و خودروهاست و مانند چتری بر روی شهرند و سردی هوا هم پدیده‌ای به نام وارونگی دما را ایجاد می‌کند.

شیشه‌فروش گفت: در ۱۰ روز گذشته پایداری و سکون جو را داشتیم که وزش باد در لایه‌های بالا گاهی بین ۲۰ تا ۲۵ متر بر ثانیه بود ولی ما دیدیم که در لایه‌های فوقانی وزش باد ۲ متر بر ثانیه بوده و در سطح زمین هم وزش باد بسیار کم بود و نتایج مطالعاتی دانشگاه صنعتی اصفهان نشان می‌دهد که ۷۶ درصد از سهم آلاینده‌ها، ذرات معلق زیر دو و نیم میکرون مربوط به خودروها و وسایل حمل‌ونقل و منابع متحرک در شهر اصفهان گزارش‌ شده و مابقی مربوط به صنایع و بخش‌های دیگر است.

سکون و پایداری جو و وارونگی دما

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با بیان اینکه در ۱۰ روز گذشته سکون و پایداری جو و وارونگی دما باعث شد که غلظت آلاینده‌ها افزایش پیدا کند، عنوان کرد: در این چند روز در کارگروه شرایط اضطرارى آلودگی هوا به‌صورت ۲۴ ساعته مسائل آلایندگی رصد و تصمیم‌گیری‌ها مطابق با دستورالعملی که در آیین‌نامه ذیل قانون هوای پاک است اقدام شد و از جمله اقدامات، نظارت بر توزیع سوخت یورو ۵ در جایگاه‌ها بود که بیش از ۸۰ درصد جایگاه‌ها، بنزین یورو ۵ توزیع می‌کنند.

وی با اشاره به دیگر اقدامات کارگروه شرایط اضطراری آلودگی هوا، گفت: پلمب برخی واحدهایی که به اخطارها توجه نکرده بودند و اجرای طرح زوج و فرد خودروها در هسته مرکزی شهر از درب منازل و جریمه و اعمال قانون خودروهای فرسوده و فاقد معاینه فنی با کمک پلیس ازجمله اقدامات این کارگروه بود.

انتشار آلاینده‌ها در این چند روز اخیر

شیشه‌فروش گفت: انتشار آلاینده‌ها در این چند روز اخیر و اجرای اقداماتی برای کاهش آلایندگی به‌صورت کاهشی بوده و هرگونه اقدامی که منجر به افزایش آلودگی‌ها از جمله عملیات خاک‌برداری، قیر کاری و فعالیت کوره‌های صنایعی که آلاینده هستند با محدودیت مواجه شد.

وی در پایان با اشاره به اینکه آیا در استان اصفهان گاز مازوت مصرف می‌شود یا خیر، گفت: از ابتدای امسال تاکنون شاهد مصرف مازوت نبودیم و مدیریت استان اصفهان به جد پیگیر عدم مصرف مازوت است.

منبع
تسنیم
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید