کد خبر:4795
پ
۱۴۰۲۰۸۰۷۱۶۰۳۲۳۴۱۹۲۸۶۷۰۰۸۴

واکاوی تقابل سپاهان و نساجی؛ حساس و پراشتباه در روزی که مورایس تمرکز نداشت

بررسی تقابل سپاهان و نساجی نشان می‌دهد که پایین بودن میزان دوندگی، عدم تمرکز و ضعف ساختار دفاعی، مهم‌ترین عوامل اصلی ناکامی تیم مورایس بود.  هفته هشتم ‌رقابت‌های لیگ‌ برتر فوتبال، جام خلیج فارس، روز گذشته با برگزاری ۲ دیدار خاتمه یافت که در یکی از این رقابت‌ها سپاهان اصفهان در ورزشگاه شهیدوطنی قائم‌شهر مقابل […]

بررسی تقابل سپاهان و نساجی نشان می‌دهد که پایین بودن میزان دوندگی، عدم تمرکز و ضعف ساختار دفاعی، مهم‌ترین عوامل اصلی ناکامی تیم مورایس بود.

 هفته هشتم ‌رقابت‌های لیگ‌ برتر فوتبال، جام خلیج فارس، روز گذشته با برگزاری ۲ دیدار خاتمه یافت که در یکی از این رقابت‌ها سپاهان اصفهان در ورزشگاه شهیدوطنی قائم‌شهر مقابل نساجی با تساوی یک_یک متوقف شد.

نیم‌فصل نخست لیگ برتر به اواسط راه خود رسیده و سپاهان در یکی از مهم‌ترین بازی‌های هفته تن به تساوی داد تا علاوه بر از دست دادن ۲ امتیاز حساس دیگر، بهترین فرصت ممکن برای کاهش فاصله‌اش با صدر جدول را از دست بدهد. زردپوشان اصفهانی در شرایطی به مصاف نساجی رفته بودند که با توجه به نزدیکی امتیازات تیم‌های رده نخست تا هفتم و سایر نتایج رقم خورده در لیگ، فرصت خوبی داشتند تا با شکست دادن نساجی خود را به یک قدمی صدر جدول برسانند، اما در عمل این اتفاق رخ نداد و تور پیروزی‌های متوالی شاگردان مورایس پاره شد. سپاهان با این نتیجه ۱۶ امتیازی شده و با توجه به نتایج سایر بازی‌ها به رده چهارم جدول صعود کرد.

در آن سو نساجی در شرایطی به مصاف سپاهان آمده بود که از ۵ بازی آخرش در لیگ قهرمانان آسیا و لیگ برتر ۵ شکست متوالی را به دست آورده بود و تلاش داشت که در این بازی شگفتی‌ساز ظاهر شده و با پیروزی مقابل سپاهان، علاوه بر خاتمه بخشیدن به روند ناکامی‌هایش، بازگشت رویایی به لیگ داشته باشد، اتفاقی که در عمل رخ نداد و شاگردان رحمتی همچنان در حسرت برد هستند. نساجی با این نتیجه ۶ امتیازی شده و با توجه به سایر نتایج رقم خورده در لیگ به رده یازدهم جدول صعود کرد.

سپاهان مقابل نساجی بازی ضعیف و دور از ذهنی را ارائه داد؛ زردپوشان اصفهانی در این دیدار نظم تیمی همیشگی را نداشتند و شیوع بازی این تیم فاقد کیفیت فنی لازم بود. از طرفی بازیکنان نیز دوندگی لازم را نداشتند و فاصله زیاد بین خطوط باعث شد تا چرخش توپ به درستی انجام شود.

سپاهان روز گذشته بازی را خوب شروع نکرده و در ابتدای بازی نشانی از آن تیم شاداب همیشگی نداشت، مورایس روز گذشته باز هم ترکیب سپاهان را دست‌خوش تغییر کرده و این تیم را با آرایش ۲_۴_۴ به میدان فرستاد. سرمربی سپاهان روز گذشته حسین‌نژاد را از ترکیب اصلی خارج و یزدانی را به ترکیب بازگرداند و محمد قربانی را یک خط جلوتر فرستاد تا در کنار دابو نقش زوج هافبک مرکزی تیمش را تشکیل دهند . مورایس روز گذشته وظیفه پخش توپ را به مثلث احمدزاده_دابو_یوسفی سپرد.

شاگردان مورایس روز گذشته تلاش داشتند تا مالکیت توپ و فضاهای بازی را در اختیار بگیرند و با پرس سنگین بازیکنان نساجی و قطع توپ‌های مداوم، فرصت بازی‌سازی را از هافبک‌های آنها گرفته و با طراحی موج حملات پی‌درپی از سرعت بالای بازیکنان کناری و قدرت حمل توپ بازیکنانی مانند رضاییان، زکی‌پور، یوسفی و احمدزاده بهره برده و به گل برسد. شاگردان مورایس در طول بازی تلاش می‌کردند تا با پاس‌های کوتاه و پرشمار خط دفاعی نساجی را وادار به اشتباه کرده و با ارسال‌های کوتاه و پاس به عمق و شوت‌های از راه دور از خلأهای موجود در عمق دفاع این تیم استفاده کرده و خلق موقعیت کنند.

شاگردان مورایس روز گذشته نیز مطابق بازی همیشگی‌شان به دنبال ارائه یک فوتبال مالکانه هجومی بودند و تلاش داشتند تا با نفوذ از کانال‌های کناری نساجی، از سرعت و قدرت انتقال توپ بالای بازیکنان‌ کناری‌شان به ویژه زوج رضاییان_احمدزاده و زکی‌پور_یوسفی در دو جناح سپاهان استفاده کنند و با هدف قرار دادن فضای پشت مدافعان نساجی به وسیله ارسال‌های کوتاه و بلند و ایجاد مثلث‌های ترکیبی پشت در محوطه جریمه شاگردان رحمتی دست به خلق موقعیت بزنند. سپاهانی‌ها آنالیز دقیقی از نقاط ضعف و قوت نساجی داشتند و به همین دلیل در برنامه‌هایشان روی فضای پشت مدافعان کناری این تیم و ضعف آنها در نبردهای هوایی حساب باز کرده و بر همین اساس روی ضربات ایستگاهی و کرنرها برنامه داشتند و همچنین سعی می‌کردند تا با شوت‌های انفجاری و از راه دور به گل برسند.

با این حال نگاهی به روند بازی مشخص می‌کند که رحمتی و تیمش آنالیز دقیقی از شیوه بازی سپاهان داشته و تاکتیک درستی را انتخاب کرده بودند. شاگردان رحمتی با توجه به شیوه بازی سپاهان رو به ارائه یک بازی واکنش‌گرا آورده بودند و در همین راستا مالکیت توپ را به سپاهانی‌ها واگذار کرده و در کل زمان بازی با تکیه بر توان بدنی بالا و پرسینگ شدید بازیکنان سپاهان در کنار پوشش دقیق فضاهای بازی، اجازه ندادند تا بازی سپاهان شکل بگیرد و همین فاکتور در هدر رفتن توان هجومی تیم مورایس نقش مهمی را ایفا کرد.

رحمتی از ضعف ساختار دفاعی سپاهانی‌ها به ویژه در مرکز خط دفاع آگاه بود و در فاز هجومی روی ضدحملات سریع و پر تعداد برنامه داشت. واکاوی بازی روز گذشته نشان می‌دهد که تیم رحمتی در نیمه نخست تیم برتر میدان بود و در فاز هجومی عملکرد بهتری از خود به نمایش گذاشت؛ نساجی‌چی‌ها روز گذشته فضاهای پشت مدافعان کناری سپاهان به ویژه در جناح راست این تیم را مورد هدف قرار داده بودند و تلاش می‌کردند تا با پخش توپ از میانه میدان و کشاندن بازی به کناره‌ها، به ویژه جناح راست سپاهان از فضای پشت مدافعان این تیم نهایت بهره را ببرند و با ارسال‌های کوتاه و کات‌بک به عمق دفاع و شوت از راه دور دست به خلق موقعیت بزنند. علاوه بر این شاگردان رحمتی تلاش می‌کردند تا با ارسال‌های عمقی و هدف قرار دادن فاصله بین دو دفاع مرکزی سپاهان، موقعیت‌سازی کنند و به گل برسند و نهایتاً نیز در دقایق ابتدایی نیمه دوم به هدف‌شان رسیدند.

از طرف دیگر سپاهانی‌ها در فاز دفاعی بسیار متزلزل نشان دادند و ساختار دفاعی این تیم انسجام لازم را نداشت؛ دانشگر و یزدانی هنوز به هماهنگی کافی نرسیده‌اند و تغییرات مکرر زوج دفاع مرکزی سپاهان باعث شده تا ساختار خط دفاعی این تیم نظم،هماهنگی و انجسام لازم را پیدا نکند، علاوه بر این مدافعان سپاهان به طور معمول فضای زیادی را در اختیار تیم مقابل قرار می‌دهند و در جای‌‌گیری و پوشش فضاهای موجود در یک‌سوم دفاعی تیم خودی، مشکل دارند، نقطه ضعفی که روز گذشته باز هم نمود پیدا کرد و نساجی با اتکاء به آن موقعیت‌های گلزنی متعددی را حلق کرد.

یکی دیگر از مشکلات بارز سپاهان در بازی روز گذشته، کاهش چشم‌گیر آمادگی جسمانی و تمرکز بازیکنان این تیم در طول بازی است. بازیکنان سپاهان روز گذشته بارها دوئل‌ها و کورس‌های فردی را به رقیب واگذار کرده و تحت فشار پرس سنگین نساجی‌چی‌ها مرتکب اشتباهات فردی شدند که تأثیر بارز آن روی گل نساجی مشخص است. بازیکنان سپاهان در لحظات پرفشار اشتباهاتی انجام می‌دادند و از نظر ذهنی و روحی آمادگی کافی را نداشتند و همین امر روی توان بدنی آنان نیز تاثیر گذاشته بود و دوندگی همیشگی را نداشتند و مجموع این عوامل باعث شد تا روند حرکتی سپاهانی‌ها با مشکل مواجه شود و اکثر حملات این تیم فاقد زهر و برندگی لازم باشند. هر چند شاید این پس از بردهای سریالی این تیم قابل تامل و اغماض باشد ولی مورایس حتما تدبیر لازم را اتخاذ می‌کند.

سپاهان در طول ۶۰ دقیقه ابتدایی بازی عملکرد خوبی نداشت و فاقد نظم و انسجام تاکتیکی لازم بود، بازیکنان این تیم در طول نیمه نخست تمرکز لازم را نداشتند و در انجام وظایف‌شان سردرگم نشان می‌دانند. زوج دابو_قربانی نتوانست ارتباط و هماهنگی لازم در انتقال از فاز دفاع به حمله را ایجاد کند و همین امر باعث شده بود تا حملات سپاهان به درستی شکل نگیرد. با این حال مورایس نقطه ضعف تیمش را به درستی تشخیص داده و با تعویض دابو و فرستادن حسین‌نژاد به زمین، روند حرکتی تیمش را بهبود بخشید و حملات سپاهان نظم و ضرب‌آهنگ بهتری پیدا کردند و در نهایت به گل تساوی رسیدند.

نگاهی به آمار بازی مشخص می‌سازد که سپاهان روز گذشته اگرچه در اکثر مولفه‌های فوتبالی مانند مالکیت توپ، تعداد و دقت پاس و حتی تعداد شوت عملکرد بهتری از نساجی به جای گذشته اما در خلق امید به گل و شوت‌های در چارچوب، عملکرد مشابهی با رقیب خود به جای گذاشته است. آمار نشان می‌دهد که سپاهان روز گذشته ۱۰ بار به سمت دروازه نساجی شوت زدن که از این تعداد ۶ شوت آنها درون چارچوب بوده و یک گل به دست آورده است. درحالی که شاگردان رحمتی ۶ بار به سمت دروازه سپاهان شوت زدند که ۲ شوت آنها درون چارچوب بوده و یک گل نیز به ثمر رسانده‌اند.

در مجموع می‌توان گفت بررسی تقابل سپاهان و نساجی نشان می‌دهد که پایین بودن میزان دوندگی، عدم تمرکز و ضعف ساختار دفاعی، مهم‌ترین عوامل اصلی ناکامی تیم مورایس بود.

در آن سو نساجی مقابل سپاهان عملکرد خوبی داشت و نشان داد که در زمین خودش حریف سرسختی به شمار می‌رود. بازیکنان نساجی با ارائه یک بازی هوشمندانه و منطقی سپاهان را غافلگیر کرده و از نظم تیمی و انسجام تاکتیکی قابل توجهی برخوردار بودند.

شاگردان رحمتی در فاز هجومی عملکرد خوبی داشته و موقعیت‌های متعددی را خلق کردند و فشار زیادی به دفاع سپاهان آوردند. بازیکنان نساجی در فاز دفاعی اما پر اشتباه ظاهر شده و انسجام لازم را نداشتند و ضریب اشتباهات فردی آنان بالا بود. از طرفی مدافعان نساجی در یارگیری ضعیف عمل کردند و همین امر باعث دریافت گل تساوی شد.

مورایس: بازی پراحساسی بود

ژوزه مورایس پس از تساوی یک – یک تیم فوتبال سپاهان مقابل نساجی مازندران در هفته هشتم لیگ برتر، اظهار داشت: بازی از شدت زیادی برخوردار بود، دیداری که پر از احساسات بود. همانطور که دیدید جنگ‌ها و درگیری‌های زیادی را در بازی شاهد بودیم. ضدحملات منفی و مثبت زیادی دیدیم و با توجه به برخوردهای داخل زمین، بازی برای داور هم راحت نبود.

وی در ادامه افزود: نساجی مازندران موقعیت‌هایی برای گل زدن داشت که نتوانستند استفاده کنند. ما در نیمه دوم اما کنترل بهتری داشتیم. این یک امتیاز به دلیل نتایجی که نساجی کسب کرده بود، طلایی بود. ما انتظار شدت بازی بالایی داشتیم و با هر سر توپ، تماس بدنی را شاهد بودیم. فقط این را می‌توانم درک می‌کنم که تنها در داخل مستطیل سبز می‌توانیم امتیاز بگیریم و واضح است که می‌توانستیم سه امتیاز را بگیریم و موقعیت‌هایی نیز داشتیم. به تیم خودم تبریک می‌گویم که در نیمه دوم عقب افتادیم و توانستیم به بازی برگردیم. بازی مساوی شد و دو امتیاز از دست دادیم، اما تفاوتش این است که دو امتیاز را در داخل زمین حریف از دست دادیم.

مورایس در مورد موقعیت‌های بهتری که نساجی نسبت به سپاهان داشت، گفت: خیلی می‌شنوم که درباره دفاع ما صحبت می‌کنند، ولی همه چیز به دفاع تیمی بازمی‌گردد نه صرفاً یک دفاع. شاید مدافعی نفوذ کرده باشد و از منطقه او گل بزنند، این مسئله به دفاع تیمی بازمی‌گردد. هر چقدر حمله کنید و گل بزنید، گل هم می‌خورید، فقط تفاوتش این است که اگر یک گل خوردید دو گل بزنید نه مثل دیدار امروز که گل خوردیم و فقط یک گل زدیم. ما تیمی هستیم که گل‌های زیادی می‌زنیم و انتظار گل خوردن هم داریم. برخی تیم‌ها هستند که یک گل می‌زنند و از گل‌شان دفاع می‌کنند، حالا نمی‌دانم تیم‌شان است که از گل زده‌ دفاع می‌کند یا افراد دیگری این کار را انجام می‌دهند. برخی مواقع هست که یک تیم حمله می‌کند و گل می‌زند، صحنه‌ای که آفساید است ولی نمی‌دانم این صحنه را آفساید می‌گیرند یا نه! یکسری مواقع هست که توپ وارد گل می‌شود، ولی گل را نمی‌گیرند! ما خدا را شکر این چیزها را نداریم. من می‌توانم به بازیکنانم اعتبار خوبی بدهم و بگویم کارتان را خوب انجام دهید. موضوع دیگر اینکه، نمی‌دانیم در لیگ چند امتیاز داریم و فکر کنم ۹۰ امتیاز بگیریم و ممکن است قهرمان نشویم!

منبع
تسنیم
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید