کد خبر:11727
پ
۴۴۲۱۵۲۱

هوای اصفهان پاک است

شاخص کیفیت هوای کلانشهر اصفهان و شهرهای خمینی‌شهر، شاهین‌شهر و سجزی امروز ۲۳ فروردین بر مدار پاک قرار گرفت. شاخص کیفی هوای کلان‌شهر اصفهان بر اساس داده‌های ۱۱ ایستگاه سنجش فعال در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت ۹ صبح پنجشنبه بیست و سوم فروردین با میانگین ۳۵ وضعیت پاک را نشان می‌دهد. بر اساس داده‌های […]

شاخص کیفیت هوای کلانشهر اصفهان و شهرهای خمینی‌شهر، شاهین‌شهر و سجزی امروز ۲۳ فروردین بر مدار پاک قرار گرفت.

شاخص کیفی هوای کلان‌شهر اصفهان بر اساس داده‌های ۱۱ ایستگاه سنجش فعال در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت ۹ صبح پنجشنبه بیست و سوم فروردین با میانگین ۳۵ وضعیت پاک را نشان می‌دهد.

بر اساس داده‌های سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان محیط‌زیست (منطقه اصفهان) شاخص هوای این کلان‌شهر امروز در ساعت انتشار این گزارش در ایستگاه پایش خیابان احمدآباد با عدد ۴۷، میدان انقلاب و کردآباد ۳۰، پارک زمزم ۳۱، دانشگاه صنعتی ۱۸، رهنان ۳۶، سپاهان‌شهر ۲۸، بولوار کاوه ۴۹، میرزا طاهر ۳۴ و ایستگاه ولدان ۲۲ AQI در وضعیت پاک است.

شاخص هوای اصفهان همچنین در ایستگاه خیابان زینبیه با عدد ۵۸ AQI وضعیت قابل قبول را نشان می‌دهد.

امروز شاخص هوا در خمینی‌شهر با میانگین ۲۹، سجزی ۳۸ و شاهین شهر با میانگین ۲۲ در وضعیت پاک و زرین شهر با میانگین ۹۷ و مبارکه و قهجاورستان با میانگین ۶۲ AQI قابل قبول ثبت شد. ایستگاه سنجش آلودگی هوای شهرهای مجاور اصفهان از جمله نجف آباد، منطقه صنعتی دولت آباد و کاشان قطع است.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

این شاخص به طور معمول برای پنج آلاینده هوا شامل مونوکسیدکربن (CO) ، اُزن (O۳)، دی اکسید نیتروژن (NO۲)، دی اکسید گوگرد (SO۲) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون (PM۲.۵) اندازه گیری و به طور روزانه در ایستگاه‌های پایش هوا، ثبت می‌شود.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

منبع
مهر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید