کد خبر:9744
پ
۵۶۴۷۰

هوای اصفهان و ۴ شهر مجاور برای دومین روز پیاپی ناسالم است

شاخص کیفی هوای کلانشهر اصفهان، زرین‌شهر، خمینی‌شهر، سجزی و قهجاورستان امروز جمعه برای دومین روز پیاپی در وضعیت ناسالم ثبت شد. شاخص کیفی هوای کلان‌شهر اصفهان بر اساس داده‌های ۱۷ ایستگاه سنجش فعال در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت هشت صبح امروز جمعه چهارم اسفند با میانگین ۱۳۰ وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان […]

شاخص کیفی هوای کلانشهر اصفهان، زرین‌شهر، خمینی‌شهر، سجزی و قهجاورستان امروز جمعه برای دومین روز پیاپی در وضعیت ناسالم ثبت شد.

شاخص کیفی هوای کلان‌شهر اصفهان بر اساس داده‌های ۱۷ ایستگاه سنجش فعال در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت هشت صبح امروز جمعه چهارم اسفند با میانگین ۱۳۰ وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان می‌دهد.

بر اساس داده‌های سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان محیط‌زیست (منطقه اصفهان) شاخص هوای این کلان‌شهر امروز در ساعت انتشار این گزارش در ایستگاه پایش خیابان ۲۵ آبان با ۱۰۷، میدان انقلاب با ۱۴۸، پارک زمزم با ۱۳۴، خیابان پروین اعتصامی با ۱۳۸، بزرگراه خرازی با ۱۲۱، دانشگاه صنعتی با ۱۳۰، رهنان با ۱۰۴، سپاهان شهر با ۱۰۸، خیابان فرشادی با ۱۲۸، خیابان فیض با ۱۴۱، خیابان میرزا طاهر با ۱۰۹ و ولدان با ۱۱۹ AQI در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس است.

امروز شاخص هوا در خیابان احمدآباد با ۱۵۴، بزرگراه خرازی با ۱۵۵، خیابان زینبیه با ۱۶۲ و کردآباد با ۱۶۵ AQI وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان و در بولوار کاوه با ۹۹ AQI وضعیت قابل قبول را نشان می‌دهد.

امروز شاخص هوا در خمینی‌شهر با ۱۲۵، سجزی ۱۰۹ و زرین شهر با ۱۲۹ AQI در وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس، در شاهین شهر با ۸۶ و مبارکه با ۶۴ AQI قابل قبول و در قهجاورستان با ۱۷۶ AQI قرمز ناسالم برای عموم شهروندان ثبت شد. ایستگاه سنجش آلودگی هوای شهرهای مجاور اصفهان از جمله نجف آباد، منطقه صنعتی دولت آباد و کاشان قطع است.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

این شاخص به طور معمول برای پنج آلاینده هوا شامل مونوکسیدکربن (CO) ، اُزن (O۳)، دی اکسید نیتروژن (NO۲)، دی اکسید گوگرد (SO۲) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون (PM۲.۵) اندازه گیری و به طور روزانه در ایستگاه‌های پایش هوا، ثبت می‌شود.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

منبع
مهر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید