کد خبر:7962
پ
۱۴۰۲۱۰۱۰_۰۸۱۱۵۵_۴۷۱_۱
در نخستین روز بهمن ماه؛

هوای اصفهان و ۲ شهر مجاور آلوده است

شاخص کیفی هوای کلانشهر اصفهان، زرین شهر و قهجاورستان امروز یکشنبه یکم بهمن ماه در وضعیت ناسالم است. شاخص کیفی هوای کلان‌شهر اصفهان بر اساس داده‌های ۱۶ ایستگاه سنجش فعال در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت هفت صبح امروز یکشنبه یکم بهمن با میانگین ۱۲۰ وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان می‌دهد. بر اساس […]

شاخص کیفی هوای کلانشهر اصفهان، زرین شهر و قهجاورستان امروز یکشنبه یکم بهمن ماه در وضعیت ناسالم است.

شاخص کیفی هوای کلان‌شهر اصفهان بر اساس داده‌های ۱۶ ایستگاه سنجش فعال در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت هفت صبح امروز یکشنبه یکم بهمن با میانگین ۱۲۰ وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان می‌دهد.

بر اساس داده‌های سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان محیط‌زیست (منطقه اصفهان) شاخص هوای این کلان‌شهر امروز در ساعت انتشار این گزارش در ایستگاه پایش خیابان ۲۵ آبان با ۱۲۴، میدان انقلاب با ۱۲۹، بزرگراه خرازی با ۱۲۸، رهنان با ۱۳۵، بولوار کاوه با ۱۲۲، خیابان میرزا طاهر با ۱۱۰ و ولدان با ۱۰۷ AQI در وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس است.

شاخص هوا همچنین در ایستگاه احمد آباد با ۱۵۸، دانشگاه صنعتی و کردآباد با ۱۵۲ و زینبیه با ۱۵۹ AQI وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان را نشان می‌دهد.

در ایستگاه پارک زمزم نیز شاخص هوا با ۹۲، خیابان پروین اعتصامی با ۸۶، سپاهان شهر با ۹۳، خیابان فرشادی با ۸۳ و خیابان فیض با ۹۰ AQI در وضعیت قابل قبول است. ایستگاه سنجش کیفی هوا در خیابان‌های رودکی و استانداری قطع است.

امروز شاخص هوا در سجزی با ۵۷، مبارکه با ۸۳ در وضعیت قابل قبول در قهجاورستان با ۱۵۵ ناسالم برای عموم شهروندان و در زرین شهر با ۱۰۴ AQI ناسالم برای گروه‌های حساس ثبت شد. ایستگاه سنجش آلودگی هوای شهرهای مجاور اصفهان از جمله شاهین‌شهر، خمینی شهر، نجف آباد، منطقه صنعتی دولت آباد و کاشان قطع است.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

این شاخص به طور معمول برای پنج آلاینده هوا شامل مونوکسیدکربن (CO) ، اُزن (O۳)، دی اکسید نیتروژن (NO۲)، دی اکسید گوگرد (SO۲) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون (PM۲.۵) اندازه گیری و به طور روزانه در ایستگاه‌های پایش هوا، ثبت می‌شود.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

منبع
مهر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید