کد خبر:4336
پ
۴۰۱۳۱۰۴

هوای اصفهان قابل قبول است/ شاخص ۵ منطقه بر مدار قرمز و نارنجی

شاخص کیفی هوای کلانشهر اصفهان امروز سه‌شنبه بیست و پنجم مهرماه با میانگین ۹۸ وضعیت قابل قبول را نشان می‌دهد.‌  شاخص کیفی هوای کلان‌شهر اصفهان بر اساس داده‌های ۱۶ ایستگاه سنجش در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت هشت صبح امروز سه‌شنبه بیست و پنجم مهرماه با میانگین ۹۸ وضعیت قابل قبول را نشان می‌دهد. بر […]

شاخص کیفی هوای کلانشهر اصفهان امروز سه‌شنبه بیست و پنجم مهرماه با میانگین ۹۸ وضعیت قابل قبول را نشان می‌دهد.‌

 شاخص کیفی هوای کلان‌شهر اصفهان بر اساس داده‌های ۱۶ ایستگاه سنجش در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت هشت صبح امروز سه‌شنبه بیست و پنجم مهرماه با میانگین ۹۸ وضعیت قابل قبول را نشان می‌دهد.

بر اساس داده‌های سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان محیط‌زیست (منطقه اصفهان) شاخص هوای این کلان‌شهر در ایستگاه پایش خیابان ۲۵ آبان با ۸۷، پارک زمزم با ۷۹، دانشگاه صنعتی با ۹۴، خیابان رودکی با ۸۱، رهنان با ۹۹، سپاهان‌شهر با ۷۳، فرشادی با ۷۲، فیض با ۷۴، بولوار کاوه با ۸۶، میرزا طاهر با ۹۶ و ولدان (ورزشگاه میثاق) با ۸۵ AQI قابل قبول است.

امروز شاخص هوا در ایستگاه خیابان احمدآباد با ۱۲۱، میدان انقلاب با ۱۰۷، بزرگراه خرازی با ۱۰۵ و کردآباد با ۱۴۸ وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس و در زینبیه با ۱۵۵ AQI قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان را نشان می‌دهد.
دو ایستگاه سنجش کیفیت هوا در خیابان‌های استانداری و پروین اعتصامی کماکان قطع است.

امروز شاخص هوا در سجزی با ۶۴، شاهین شهر با ۶۳ AQI در وضعیت قابل قبول و در قهجاورستان با ۱۲۵ ناسالم برای گروه‌های حساس ثبت شد. ایستگاه سنجش آلودگی هوای شهرهای مجاور اصفهان از جمله مبارکه، خمینی شهر، زرین‌شهر، نجف آباد، منطقه صنعتی دولت آباد و کاشان قطع است.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

این شاخص به طور معمول برای پنج آلاینده هوا شامل منوکسیدکربن (CO) ، اُزن (O۳)، دی اکسید نیتروژن (NO۲)، دی اکسید گوگرد (SO۲) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون (PM۲.۵) اندازه گیری و به طور روزانه در ایستگاه‌های پایش هوا، ثبت می‌شود.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

منبع
مهر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید