کد خبر:5070
پ
۲۹۵۵۴۱۰

هوای اصفهان برای عموم شهروندان ناسالم است

شاخص کیفی هوای کلانشهر اصفهان امروز سه‌شنبه شانزدهم آبان با میانگین ۱۵۸ در وضعیت ناسالم برای عموم شهروندان است. شاخص کیفی هوای کلان‌شهر اصفهان بر اساس داده‌های ۱۶ ایستگاه سنجش در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت هشت صبح امروز سه‌شنبه شانزدهم آبان ماه با میانگین ۱۵۸ وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان را نشان […]

شاخص کیفی هوای کلانشهر اصفهان امروز سه‌شنبه شانزدهم آبان با میانگین ۱۵۸ در وضعیت ناسالم برای عموم شهروندان است.

شاخص کیفی هوای کلان‌شهر اصفهان بر اساس داده‌های ۱۶ ایستگاه سنجش در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت هشت صبح امروز سه‌شنبه شانزدهم آبان ماه با میانگین ۱۵۸ وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان را نشان می‌دهد.

بر اساس داده‌های سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان محیط‌زیست (منطقه اصفهان) شاخص هوای این کلان‌شهر در ایستگاه پایش خیابان ۲۵ آبان با ۱۵۴، خیابان احمد آباد با ۱۷۲، میدان انقلاب با ۱۵۸، بزرگراه خرازی با ۱۵۷، دانشگاه صنعتی با ۱۶۱، رهنان با ۱۵۶، خیابان زینبیه با ۱۷۱، سپاهان شهر و ولدان با ۱۵۳، فرشادی با ۱۵۱، خیابان فیض با ۱۵۹ و بولوار کاوه با ۱۶۱ کرداباد با ۲۰۰ AQI در وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان است.

امروز شاخص هوا در خیابان‌های میرزا طاهر و پروین با ۱۰۸ و در پارک زمزم ۱۲۵ AQI وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان می‌دهد.‌

امروز شاخص هوا در سجزی با ۸۶ و شاهین شهر با ۸۱ AQI در وضعیت قابل قبول و قهجاورستان با ۲۸۵ AQI بنفش و بسیار ناسالم ناسالم ثبت شد. ایستگاه سنجش آلودگی هوای شهرهای مجاور اصفهان از جمله مبارکه، خمینی شهر، زرین‌شهر، نجف آباد، منطقه صنعتی دولت آباد و کاشان قطع است.

بنا بر اعلام اداره کل هواشناسی استان اصفهان از امروز تا پایان هفته دمای هوا کاهش نسبی خواهد داشت و به دلیل پایداری جو احتمال افزایش آلاینده‌های جوی طی امروز و فردا وجود دارد.‌

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

این شاخص به طور معمول برای پنج آلاینده هوا شامل مونوکسیدکربن (CO) ، اُزن (O۳)، دی اکسید نیتروژن (NO۲)، دی اکسید گوگرد (SO۲) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون (PM۲.۵) اندازه گیری و به طور روزانه در ایستگاه‌های پایش هوا، ثبت می‌شود.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

منبع
مهر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید