کد خبر:4184
پ
هوای+ناسالم+اصفهان

هوای اصفهان آلوده است/ شاخص ۶ منطقه بر مدار قرمز

شاخص کیفی هوای کلانشهر اصفهان امروز شنبه بیست و دوم مهرماه با میانگین ۱۲۴ وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان می‌دهد.‌  شاخص کیفی هوای کلان‌شهر اصفهان بر اساس داده‌های ۱۵ ایستگاه سنجش در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت هشت صبح امروز شنبه بیست و دوم مهرماه با میانگین ۱۲۴ وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس […]

شاخص کیفی هوای کلانشهر اصفهان امروز شنبه بیست و دوم مهرماه با میانگین ۱۲۴ وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان می‌دهد.‌

 شاخص کیفی هوای کلان‌شهر اصفهان بر اساس داده‌های ۱۵ ایستگاه سنجش در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت هشت صبح امروز شنبه بیست و دوم مهرماه با میانگین ۱۲۴ وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان می‌دهد.

بر اساس داده‌های سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان محیط‌زیست (منطقه اصفهان) شاخص هوای این کلان‌شهر در ایستگاه پایش خیابان احمدآباد با ۱۸۷، خیابان ۲۵ آبان با ۱۶۲، خیابان زینبیه با ۱۷۹، خیابان فرشادی با ۱۵۱، بولوار کاوه با ۱۷۳ و کردآباد با ۱۶۴ AQI در وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان است.

امروز شاخص هوا در ایستگاه میدان انقلاب با ۱۴۸، بزرگراه خرازی با ۱۰۹، رهنان با ۱۱۹ و میرزا طاهر با ۱۳۱ AQI وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس و در ایستگاه پارک زمزم با ۸۳، ولدان با ۸۵، سپاهان شهر با ۷۶، رودکی با ۸۲ و خیابان فیض با ۹۰ وضعیت قابل قبول را نشان می‌دهد.

سه ایستگاه سنجش کیفیت هوا در خیابان استانداری، پروین اعتصامی و دانشگاه صنعتی اصفهان کماکان قطع است.

امروز شاخص هوا در سجزی با ۹۷، شاهین شهر با ۷۸ و مبارکه با ۶۰ AQI وضعیت قابل قبول و در قهجاورستان با ۱۸۲ در وضعیت ناسالم برای عموم شهروندان ثبت شد. ایستگاه سنجش آلودگی هوای شهرهای مجاور اصفهان از جمله خمینی شهر، زرین‌شهر، نجف آباد، منطقه صنعتی دولت آباد و کاشان قطع است.

اداره کل هواشناسی استان اصفهان در خصوص وزش باد و فعال شدن کانون‌های گردوغبار و کاهش کیفیت هوا طی امروز هشدار داده بود.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

این شاخص بطور معمول برای پنج آلاینده هوا شامل منوکسیدکربن (CO) ، اُزن (O۳)، دی اکسید نیتروژن (NO۲)، دی اکسید گوگرد (SO۲) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون (PM۲.۵) اندازه گیری و بطور روزانه در ایستگاه‌های پایش هوا، ثبت می‌شود.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

منبع
مهر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید