کد خبر:3920
پ
۱۸۳۷۴۹۱۵_۱۵۵

نهادهایی که بناهای تاریخی در اختیار دارند، مراقب امانت های میراثی باشند

سخنگوی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان گفت: کسانی که از بناهای تاریخی بهره‌برداری می کنند ، بیشتر مراقب امانت‌های میراثی باشند. سخنگوی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان  با اشاره به نبود رسیدگی کافی به سقف و پشت بام حجره‌های پیرامون مناره و مسجد تاریخی علی گفت: تمامی نهادهایی که بناهای تاریخی در اختیار […]

سخنگوی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان گفت: کسانی که از بناهای تاریخی بهره‌برداری می کنند ، بیشتر مراقب امانت‌های میراثی باشند.

سخنگوی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان  با اشاره به نبود رسیدگی کافی به سقف و پشت بام حجره‌های پیرامون مناره و مسجد تاریخی علی گفت: تمامی نهادهایی که بناهای تاریخی در اختیار دارند، احساس مسوولیت بیشتری کنند. نباید بهره برداری ها انجام شود و بعد از اینکه بنا آسیب دید، بگویند میراث‌فرهنگی مسوول است.

شهرام امیری  با اشاره به انتشارِ فیلمی از سوی یکی از گزارشگران مردمی مبنی بر روئیت ترک بر بنای تاریخی مسجد صفوی علی و مناره سلجوقی مجاور آن، افزود: مناره  این بنای تاریخی به دلیل مرمت اساسی که در سال‌های گذشته داشته و علاوه بر آن، استحکامی که بدنه مناره دارد هیچ آسیبی ندیده اما ترک‌ها مربوط به حجره های الحاقی پیرامونِ این مناره است.

او گفت:  ترک ها در جرز حجره ها و بخشی از طاق‌های بدنه بوده است که گروه امانی اداره کل میراث فرهنگی آنها را خطرناک توصیف نکردند.

امیری ادامه داد: اما وضعیت سقف ها نگران کننده است و ترک خوردگی پشت بام‌ها ممکن است در بارندگی‌های شدیدِ پیش رو که هواشناسی پیش بینی کرده است، خطرآفرین باشد و سقف ها بریزند.

او  با توجه به بازدید گروه امانی میراث فرهنگی اصفهان گفت: هیات امنا باید به وضعیت حجره‌ها، ایوان‌ها و پشت بام های بنای ارزشمند مسجد علی تا قبل از شروع بارندگی ها رسیدگی کند؛ وضعیت پشت بام مسجد علی نشان می‌دهد که آمادگی لازم را برای بارندگی های فصل بارش پیش رو با توجه به‌ پیش بینی هواشناسی نسبت به بارندگی های خوبِ امسال ندارند.

به گفته وی از ارتفاع ۵۳ متری مناره سلجوقی علی در حدودِ ۸ تا ۱۰ متر به همراه بخشی از تزیینات این مناره توسط این حجره ها احاطه شده است.

سخنگوی اداره کل میراث فرهنگی اصفهان ادامه داد: رسیدگی به وضعیت بنا در وهله اول وظیفه بهره بردار و در وهله دوم وظیفه میراث‌فرهنگی است، به خصوص اگر بحث مرمت اساسی باشد.

او افزود: چون این بناها در اختیار میراث‌فرهنگی نیست، فواصلِ زمانی پایش‌های ما نسبت به بناهای تحت اختیارمان طولانی‌تر است. این بناها مسن هستند و هر لحظه ممکن است برایشان اتفاقاتی بیفتد از این رو رسیدگی به آنها از سوی بهره بردار ضروری است.

امیری اظهار داشت:  حافظان و مالکان اصلی آثار میراث فرهنگی مردم هستند و آگاهی رسانی در باره وضعیت این آثار توسط رسانه‌ها و مردم برای ما برخورنده نیست چرا که اعتقاد داریم گزارش‌های انتقادی اگر به تلنگر به مردم و بهره برداران منجر شود و آنها را تبدیل به نگاهبانان میراث فرهنگی و مطالبه گر کنند، باید به فال نیک گرفته شوند.

با انتشار فیلمی که ترک هایی را پیرامون الحاقات صفوی مناره سلجوقی مسجد علی نشان می داد، گروه امانی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان در محل مستقر شدند و ترک‌های این محدوده در حالِ مرمت است.

مناره علی، یکی از مناره‌های شاخص  شهر اصفهان است که در اوایل سده ششم هجری و در دوران سلجوقی بنا شده است. این مناره تنها اثر معماری به جا مانده از مسجدی سلجوقی است که در اوایلِ دوران صفوی بر بنیان آن، مسجد علی بنا شد.

منبع
ایرنا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید