کد خبر:2228
پ
Screenshot-2021-08-22-154458-780×441
یافته های جدید محققان آرژانتینی

مصرف مکمل های رایج از کاهش شنوایی جلوگیری می کند

محققان دانشگاه ملی کوردوبا در آرژانتین گزارش داده اند: کاهش شنوایی مربوط به افزایش سن، با کاهش کلسترول در گوش داخلی مرتبط است. نتایج تحقیقاتی نشان داده اند که مکمل ‌های فیتوسترول می ‌توانند به عنوان جایگزینی برای کلسترول از دست رفته در نظر گرفته شوند و از بروز اختلال شنوایی در موش ‌ها جلوگیری […]

محققان دانشگاه ملی کوردوبا در آرژانتین گزارش داده اند: کاهش شنوایی مربوط به افزایش سن، با کاهش کلسترول در گوش داخلی مرتبط است. نتایج تحقیقاتی نشان داده اند که مکمل ‌های فیتوسترول می ‌توانند به عنوان جایگزینی برای کلسترول از دست رفته در نظر گرفته شوند و از بروز اختلال شنوایی در موش ‌ها جلوگیری کنند.

سلول ‌های حسی گوش داخلی شامل نوعی سلول به نام سلول ‌های مویی بیرونی (OHC) هستند که با تغییر طول امواج، صداها را تقویت می ‌کنند. با افزایش سن، این سلول ها توانایی خود برای تقویت صدا را از دست می دهند و این امر، منجر به کاهش شنوایی می شود.

علاوه بر این، تحقیقات نشان داد: کلسترول، نقش کلیدی در پاسخ به صداها دارد، و از آنجایی که کلسترول مغز با افزایش سن کاهش می یابد، تضعیف قوه شنوایی ممکن است با کاهش کلسترول در OHC ها مرتبط باشد. محققان فرضیه خود را بر روی موش ها آزمایش کردند.

در این مطالعه، تیم تحقیقاتی میزان آنزیم CYP46A1 که در تجزیه کلسترول نقش دارد را در OHC های گوش داخلی اندازه ‌گیری کردند. طبق انتظار محققان، میزان CYP46A1 بیشتری در گوش ‌های داخلی موش ‌های مسن ‌تر نسبت به موش ‌های جوان ‌تر مشاهده شد و در نتیجه سطح کلسترول در این موش ها پایین تر بود.

سپس محققان دریافتند: مکمل های گیاهی فیتوسترول می توانند جای کلسترول را پر کنند و عملکرد OHC ها در گوش داخلی را بهبود بخشند. پژوهشگران پیشنهاد داده اند که استفاده از این مکمل ها می ‌تواند راه مناسبی برای مبارزه با کاهش شنوایی مربوط به افزایش سن باشد.

یافته های تحقیقاتی در مجله PLOS Biology منتشر شده اند.

منبع
سیناپرس
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید