کد خبر:4312
پ
۱۴۰۲۰۷۲۴۱۱۲۶۱۹۸۶۹۲۸۵۷۲۵۷۴

سفیر تاجیکستان: پایبندی به آثار مولانا سبب رهایی از مشکلات در دنیای فانی می‌شود

سفیر تاجیکستان با بیان اینکه مولانا مظهر آرمان‌های معنوی و اخلاقی امروز انسانی شده، گفت: پایبندی به آثار او می‌تواند باعث رستگاری، آزادگی، رهایی از مشکلات در دنیای فانی شود.  نظام‌الدین زاهدی شمس‌الدین‌زاده در آئین گشایش چهارمین همایش مولوی پژوهی در دانشگاه اصفهان با بیان اینکه هیچ ادبیاتی در دنیا نتوانسته همچون ادبیات فارسی، بزرگان […]

سفیر تاجیکستان با بیان اینکه مولانا مظهر آرمان‌های معنوی و اخلاقی امروز انسانی شده، گفت: پایبندی به آثار او می‌تواند باعث رستگاری، آزادگی، رهایی از مشکلات در دنیای فانی شود.

 نظام‌الدین زاهدی شمس‌الدین‌زاده در آئین گشایش چهارمین همایش مولوی پژوهی در دانشگاه اصفهان با بیان اینکه هیچ ادبیاتی در دنیا نتوانسته همچون ادبیات فارسی، بزرگان ادب و شعر را به بشریت معرفی کند، اظهار داشت: مولانا در تاجیکستان، یکی معروف‌ترین و محبوب‌ترین شاعران فارسی زبان است.

وی با بیان اینکه آثار مولانا اکنون نماد هویت فرهنگی و حافظه تاریخی تاجیکان محسوب می‌شود، افزود: در ۸۰ سال حکومت شوروی مردم تاجیکستان از آموزش و حرکت ارزشمند مولانا و دیگر حکما برخوردار نبودند. امروز شرایط تغییر کرده و مردم ما به آثار مولانا و جهان تفکر و معنوی این عارف بزرگ روی آورده‌اند.

سفیر تاجیکستان بیان کرد:  در این روند در سال ۱۳۸۶ شمسی، شناخت آثار این عارف نامی آغاز شد و مولاناخوانی و حافظ‌خوانی به عنوان یک سنت شایسته تداوم یافت. روز هشتم مهر ماه نیز به‌عنوان روز گرامیداشت این عارف در نظر گرفته شده تا با همایش‌ها و محفل‌ها از او تجلیل شود.

وی با بیان اینکه مولانا مظهر آرمان‌های معنوی و اخلاقی امروز انسانی شده، تصریح کرد: پایبندی به آثار او می‌تواند باعث رستگاری، آزادگی، رهایی از مشکلات در دنیای فانی شود. از این رو جهان متمدن برای شناخت و تشویق به آثار این متفکر نیاز دارد و این مهم می‌تواند با همیاری دست‌جمعی مولاناپژوهان کشورهای فعال در این عرصه محقق شود. این همایش‌های بین‌المللی نیز از جمله همین تلاش‌ها محسوب می‌شود.

زاهدی شمس‌الدین زاده گفت: در زمان استقلال تاجیکستان، مولاناپژوهی به‌عنوان یکی از مهم‌ترین رشته‌های ادبیات آغاز شد و گام نخست آن نیز با نشر آثار این عارف بزرگ بود تا در دسترس همه قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: در ۳ دهه اخیر آثار ادبی و تفکرات معنوی مولوی در کشور ما پدید آمده است‌ و واژه‌هایی همچون گفت‌وگوی تمدن‌ها در آثار مولانا بیان شده است.

سفیر تاجیکستان اظهار داشت: امروز مولانا یک پیوند فرهنگی و معنوی میان ملت‌های فارسی زبان است. میراث مولانا با گذشت زمان از محدوده یک ملت یا کشور بیرون آمده و میراث معنوی است. او بیش از ۸۰۰ سال قبل پیامی آورد که “ما برای وصل کردن آمدیم، نی برای فصل کردن آمدیم‌”.

منبع
تسنیم
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید