کد خبر:2561
پ
IMG12285465

ساخت نمونه اولیه “دامپ تراک‌” خودرانِ ایرانی توسط مُحققان دانشگاه صنعتی اصفهان

مُحققان دانشگاه صنعتی اصفهان برای نخستین بار در کشور موفق به طراحی و ساخت نمونه اولیه “دامپ تراک‌” بدون راننده در مقیاس تحقیقاتی و کوچک شدند که در صنایع معدنی کاربرد دارد.  “دامپ تراک” کامیون یا کُمپرسی عظیمی است که در معادن و صنایع سنگین برای جابه‌جایی و انتقال مواد استخراج شده معدنی یا در […]

مُحققان دانشگاه صنعتی اصفهان برای نخستین بار در کشور موفق به طراحی و ساخت نمونه اولیه “دامپ تراک‌” بدون راننده در مقیاس تحقیقاتی و کوچک شدند که در صنایع معدنی کاربرد دارد.

 “دامپ تراک” کامیون یا کُمپرسی عظیمی است که در معادن و صنایع سنگین برای جابه‌جایی و انتقال مواد استخراج شده معدنی یا در تولید صنایع استفاده می‌شود.

روابط عمومی دانشگاه صنعتی اصفهان روز جمعه به نقل از عضو هیات علمی دانشکده مهندسی معدن این مرکز علمی اعلام کرد: این دانشگاه با سرمایه‌گذاری امور تحقیق و توسعه مجتمع مس سرچشمه در حال توسعه و راه‌اندازی فناوری ساخت دامپ‌تراک‌های خودران برای نخستین بار در ایران است.

سیدهادی حسینی با اشاره به اهمیت این طرح ملی افزود: در پایان این طرح که در زمان حاضر بیش از ۵۵ درصد پیشرفت دارد، ایران بعنوان هفتمین کشور دنیا به فناوری پیچیده و راهبردی دامپ‌تراک‌های خودران بطور کامل دست پیدا خواهد کرد.

وی هدف از این فناوری را کنترل دقیق و برخط(آنلاین) ماشین‌آلات و سیستم‌های تولید در معدن بصورت هوشمند و بدون دخالت انسان اعلام کرد و گفت: اجرای این طرح، انقلابی در تولید معادن کشور بوجود خواهد آورد و شرکت‌های بزرگ معدنی کشور را در رسیدن به سطوح تولید در مقیاس جهانی یاری می‌کند.

به گفته وی، با پیاده‌سازی این فناوری در کشور ضمن افزایش ساعت کار معادن به ۲۳ ساعت در روز، مصرف سوخت، آلودگی محیط زیستی و هزینه‌های تعمیر و نگهداری، کاهش و بهره‌وری عملیات استخراج افزایش می یابد.

وی با اشاره به همکاری بیش از ۳۰ تَن از اعضای هیات علمی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشکده‌های مهندسی معدن، برق و کامپیوتر و مکانیک دانشگاه صنعتی اصفهان برای اجرای این طرح، اظهار امیدواری کرد که “دامپ تراک‌” خودران ایرانی تا ۱۰ ماه آینده به بهره‌برداری کامل برسد.

حسینی تصریح کرد: دانشگاه صنعتی اصفهان بعنوان مُجری این ابرپروژه ملی کشور پرچمدار هوشمندسازی معادن شده و اجرای این طرح مورد حمایت ملی قرار گرفته است.

وی اصلی‌ترین نیاز اجرای این طرح را زیرساخت‌های اَمن و پُرسرعت شبکه دانست و خاطرنشان کرد: ساخت دوقلوی دیجیتالی معدن سرچشمه یک طرح مهم در دانشگاه صنعتی اصفهان است که ۱۴ شرکت دانش‌بنیان در تهیه قطعات، ساخت و پیاده‌سازی فناوری مشارکت داشتند و اکنون به محققان این امکان را می‌دهد تا کلیه فرایندهای معدنی، ابزار و ماشین‌آلات را در یک محیط شبیه‌سازی‌شده دقیق، اجرا کنند.

بر اساس این گزارش، نخستین نمونه کوچک مقیاس از خودرو غول پیکر معدنی(دامپ‌تراک) که به اپراتور و خودران نیاز ندارد، در غرفه دانشگاه صنعتی اصفهان در دومین همایش و نمایشگاه “معدن‌کاری دیجیتال” به نمایش گذاشته شد.

این نمایشگاه از هفتم تا نهم شهریور جاری در تهران برگزار شد.

منبع
ایرنا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید